-
Komunikat 38/2020: Sejmowa uchwała ws. negocjacji unijnego budżetu pełna przekłamań | 2020-11-19
więcej19 listopada, w odpowiedzi na wyrażoną dzień wcześniej zapowiedź Prezesa Rady Ministrów, większość sejmowa (PiS i część Kukiz’15) podjęła uchwałę „wspierającą działania Rady Ministrów w zakresie negocjacji budżetowych Unii Europejskiej”. Motywem przyjęcia tej uchwały są trwające negocjacje nad wieloletnimi ramami finansowymi (na podstawie których przyjmowane są roczne budżety) oraz pakiet aktów prawnych, w tym tzw. fundusz pocovidowy i rozporządzenie o powiązaniu wypłaty funduszy unijnych z praworządnością.
-
Komunikat FOR 37/2020: Wspólny rynek i praworządność ważniejsze dla rozwoju Polski niż fundusze unijne | 2020-11-19
więcejDzięki Unii Europejskiej polskie firmy mogą działać na rynku nie tylko krajowym, na którym 38 mln Polaków wytwarza 1% światowego PKB, lecz na rynku europejskim, gdzie 528 mln Europejczyków wytwarza 22% światowego PKB(dla porównania Stany Zjednoczone wytwarzają 24% światowego PKB, a Chiny – 16%). Większy rynek pozwala na szerszy zakres specjalizacji, a co za tym idzie prowadzi do wzrostu produktywności, od której wprost zależą wynagrodzenia pracowników i poziom życia.
-
Rafał Trzeciakowski: Jakie naprawdę są korzyści z członkostwa Polski w UE? Sam dostęp do wspólnego rynku daje nam więcej niż fundusze unijne, Bezprawnik | 2020-11-19
więcejSłuchając od dłuższego czasu różnych wypowiedzi padających z obozu rządzących, można odnieść wrażenie, że właściwie jedyną zaletą członkostwa Polski w Unii Europejskiej jest dostęp do funduszy unijnych. Tymczasem nie ma to zbyt wiele wspólnego z prawdą – Polska więcej niż na unijnych środkach korzysta na wspólnym rynku. I przy okazji – na praworządności.
-
Eliza Rutynowska: Tu nie mamy policjanta, który się przedstawia. Tutaj mamy do czynienia z osobą, która wyskakuje na nas z tłumu, TVN24 | 2020-11-19
więcejWielokrotnie słyszeliśmy tłumaczenia policji przy braku reakcji przy okazji innych wydarzeń, gdzie nie stosowano tak brutalnych i tak bezkompromisowych środków, jakie stosowano wobec wczorajszych protestujących - powiedziała w "Tak jest" w TVN24 Eliza Rutynowska, prawniczka z Forum Obywatelskiego Rozwoju, odnosząc się do działań policji podczas środowych protestów.
-
Aleksander Łaszek: Wicepremier Gowin obiecuje plan odbudowy gospodarki. Eksperci wyliczają błędy, Business Insider Polska | 2020-11-18
więcejAleksander Łaszek, główny ekonomista FOR, uważa, że rząd zamiast podejmować wątpliwe kroki po pandemii powinien przede wszystkim usunąć największe problemy, z którymi borykają się polscy przedsiębiorcy i pracownicy.
-
Patryk Wachowiec: Morawiecki powinien odpowiadać karnie za zwłokę w publikacji ustawy antycovidowej, OKO.Press | 2020-11-18
więcejRząd przyznał się, że opóźnienie publikowania ustawy, która ma pomóc zwalczać skutki pandemii, jest celowe ze względu na jej finansowe konsekwencje. Brak publikacji ustawy może być przestępstwem.
-
Patryk Wachowiec o groźbach premiera ws. budżetu UE: Na złodzieju czapka gore, Radio TOK FM | 2020-11-18
więcejPremierowi Morawieckiemu i całemu obozowi Zjednoczonej Prawicy będzie bardzo trudno wytłumaczyć polskim przedsiębiorcom, samorządom, które czekają na środki przeciwdziałające skutkom pandemii, dlaczego władza woli łamać praworządność niż pozwolić ubiegać się o te środki unijne - przekonywał w TOK FM Patryk Wachowiec, analityk Forum Obywatelskiego Rozwoju.
-
Patryk Wachowiec: Kancelaria Premiera przyznaje, że opóźnia publikację wyroku TK, Onet | 2020-11-16
więcejNa początku listopada analityk prawny Forum Obywatelskiego Rozwoju Patryk Wachowiec wysłał do Kancelarii Premiera pytania dotyczące publikacji w Dzienniku Ustaw wyroku TK w sprawie aborcji. Właśnie okazało się, że takiej informacji z KPRM nie uzyska, bo rząd czeka, aż posłowie uchwalą nowe przepisy.
-
Leszek Balcerowicz o koronawirusie i polskiej gospodarce, Super Express | 2020-11-12
więcejPandemia koronawirusa zbiera także fatalne żniwo w gospodarce. Kryzys finansów publicznych jest niemal pewny, eksperci zastanawiają się tylko jak głęboki i długotrwały będzie. Były szef Narodowego Banku Polskiego Leszek Balcerowicz przekonuje, że w działaniach rządu Zjednoczonej Prawicy brakuje analizy i konsultacji, a załamanie gospodarki będzie także efektem podejmowanych przez PiS decyzji finansowych.
-
Rafał Trzeciakowski: Mitologia inwestycji publicznych, Rzeczpospolita | 2020-11-08
więcejKraje bogate bogactwem swoich obywateli stwarzają im przewidywalne, stabilne warunki działania, dzięki czemu nieprzerwanie rozwijają się przez dekady. Wzmożenia inwestycji publicznych były do tej pory domeną peryferyjnych gospodarek i prawie zawsze kończyły się „twardym lądowaniem”.