-
Spółki kontrolowane przez państwo są – nie tylko w Polsce – siedliskiem nepotyzmu i nieefektywności – Marcin Zieliński, Money.pl | 2024-05-04
więcej– Faktycznym odpolitycznieniem przedsiębiorstw kontrolowanych przez państwo byłaby ich prywatyzacja. A nowe władze MAP tego wcale nie zapowiadały. Co więcej, używały retoryki niebezpiecznie podobnej do tej stosowanej przez PiS, obrzydzając Polakom prywatyzację. – zwraca uwagę Marcin Zieliński, prezes i główny ekonomista FOR.
-
Dobrze by było, by rząd zaczął przygotowania do naprawy finansów publicznych jak najszybciej – Marcin Zieliński, Rzeczpospolita | 2024-05-02
więcej– Dopiero jednak jesienią w strategii konsolidacji dowiemy się, czy zapłacimy wyższe podatki, czy jednak rząd zdecyduje się na cięcie rozdmuchanych przez PiS wydatków. Dobrze by było, by rząd zaczął przygotowania do naprawy finansów publicznych jak najszybciej, zamiast obiecywać kolejne wydatki przy jednoczesnym cięciu podatków – taka polityka zapowiadanej konsolidacji nie służy – ocenia główny ekonomista Fundacji FOR.
-
Gdybyśmy nie wstąpili do Wspólnoty, bylibyśmy na poziomie rozwoju nieco wyższym niż Białoruś – Marcin Zieliński, Dziennik Gazeta Prawna | 2024-04-30
więcej– Dziś sukcesywnie zbliżamy się do unijnej średniej, nie ma już takiej przepaści pomiędzy poziomem życia Polaków a obywateli krajów zachodniej Europy, jak to było za PRL-u czy nawet w latach 90. ubiegłego wieku. Siła nabywcza polskich wynagrodzeń rośnie mniej więcej w takim samym tempie jak realny PKB. Dane pokazują ogromy skok gospodarczy Polski – zauważa Marcin Zieliński, główny ekonomista FOR.
-
Jeśli opublikowana właśnie "biała księga" ma być czymś więcej niż kroniką psucia finansów publicznych przez rządy PiS-u, to konieczne jest jak najszybsze podjęcie działań naprawczych – Marcin Zieliński, Money.pl | 2024-04-30
więcej– Nie wystarczy regularne publikowanie danych przez BGK, do którego poprzedni rząd wypchnął dużą część wydatków publicznych. Konieczne jest przede wszystkim powiedzenie obywatelom, że jednoczesne zwiększanie wydatków i zmniejszanie podatków musi prowadzić do wzrostu długu publicznego ze wszystkimi tego negatywnymi konsekwencjami – twierdzi prezes i główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju.
-
Przejęcie władzy w Polsce przez tzw. „Koalicję 15 października” po 8 latach rządów Prawa i Sprawiedliwości, daje nadzieję na poszerzenie wolności słowa oraz mediów w naszym kraju – Eryk Ziędalski, Archiwum Osiatyńskiego | 2024-04-29
więcej– Choć sposób pozbycia się władz mediów publicznych, z nadania partii Jarosława Kaczyńskiego, może budzić uzasadnione wątpliwości, nie sposób, nie zauważyć zmiany atmosfery wokół tych podmiotów. Niemniej, zwiększenie obiektywizmu w publicznej radiofonii i telewizji, nie oznacza, że obecny rząd będzie zawsze podejmować decyzje poszerzające pole wolności słowa oraz zwiększające wolność mediów – pisze młodszy analityk prawny.
-
Skąd pochodzą te pieniądze? Z deficytu – Leszek Balcerowicz, Fakt | 2024-04-27
więcej– A jak się finansuje deficyt? Przez zapożyczanie. Kto płaci odsetki? Nie politycy, ci fałszywi dobroczyńcy, tylko ludzie, społeczeństwo. Nie należy ulegać dętej propagandzie fałszywych dobroczyńców, którzy mówią "damy, damy damy" i liczą na to, że ludzie nie zrozumieją, że to, co dają, sami finansują! – wskazuje przewodniczący Rady Forum Obywatelskiego Rozwoju.
-
Musimy zrobić wszystko, aby tę podaż uwolnić, np. grunty rolne w miastach – Gabriel Hawryluk, Onet | 2024-04-17
więcej– Ustawa o obrocie gruntami rolnymi narzuca bardzo restrykcyjne ograniczenia. Wiele jest rzeczy, które powinno się zrobić, chociażby planowanie przestrzenne, czy też sam sam proces administracyjny, który należałoby uprościć i skrócić. Jeśli chodzi o sam program kredyt 0%, mam wobec niego bardzo duże wątpliwości. Moim zdaniem powiela on błędy bezpiecznego kredytu – mówi analityk ekonomiczny.
-
Kontrola obywateli nad zasadnością nominacji jest znacznie ograniczona – Patryk Wachowiec, Money.pl | 2024-04-16
więcej– Nie wiemy, czy kandydaci do organów nadzorczych spółek Skarbu Państwa dają rękojmię należytego pełnienia swoich funkcji. Wydaje się, że takich kryteriów ich doboru po prostu nie ma lub są dobierane ad hoc w zależności od składu Rady, danej kandydatury czy np. okoliczności politycznych – zauważa analityk prawny Fundacji FOR.
-
Obecny rząd uprawia pisowską propagandę w sprawach gospodarczych – Leszek Balcerowicz, Rzeczpospolita | 2024-04-02
więcej– Program „100 konkretów w 100 dni” to kiepski zabieg marketingowy, na który nie dała się nabrać opinia publiczna. A jeszcze gorsza jest treść tego programu, nie ma zapowiedzi realizacji zasadniczych zmian ustrojowych poza praworządnością – ocenia Leszek Balcerowicz.
-
Jedynym sposobem na prawdziwe odpolitycznienie spółek Skarbu Państwa jest ich prywatyzacja – Bartłomiej Jabrzyk, Parkiet | 2024-04-02
więcej– Państwo jest właścicielem takich „strategicznych” firm jak sklep z grzybami i dziczyzną czy fabryki butów. Katalog branż, w jakich mogą istnieć firmy państwowe, powinien być wąski i ograniczony do konkretnych obszarów jak obronność czy bezpieczeństwo publiczne. Tworzone przez poprzedni rząd holdingi przypominające skompromitowane PRL-owskie zjednoczenia absolutnie nie mieszczą się we wspomnianym katalogu – mówi Jabrzyk.