"Skutecznie promujemy wolność"

EN

Komunikaty

 • Komunikat 15/2024: Babciowe – koszty niewspółmierne do efektów

  Komunikat 15/2024: Babciowe – koszty niewspółmierne do efektów | 2024-05-22

  Każda propozycja, szczególnie ta obciążająca budżet państwa i kieszenie podatników, powinna być porządnie przemyślana. W pierwszej kolejności należy zdefiniować problem, który zamierza się rozwiązać, a następnie wybrać odpowiednie ku temu środki. Jak jest w przypadku programu „Aktywny rodzic”?

  więcej
 • Komunikat 14/2024: Polska z najwyższą płacą minimalną w Unii Europejskiej

  Komunikat 14/2024: Polska z najwyższą płacą minimalną w Unii Europejskiej | 2024-05-21

  Płaca minimalna w Polsce jest w ujęciu nominalnym dziesiątą najwyższą w Unii Europejskiej. Spośród krajów regionu wyższa jest jedynie w Słowenii. Tymczasem przeciętne wynagrodzenie w Polsce jest czwartym najniższym wśród państw Unii Europejskiej. Mniej zarabiają jedynie Bułgarzy, Rumuni i Węgrzy. W żadnym innym kraju UE minimalne wynagrodzenie nie rośnie w tak szybkim tempie.

  więcej
 • Komunikat 13/2024: Krajowe prawa jazdy dla cudzoziemców – poważne konsekwencje niepoważnej wrzutki

  Komunikat 13/2024: Krajowe prawa jazdy dla cudzoziemców – poważne konsekwencje niepoważnej wrzutki | 2024-05-07

  26 maja 2023 roku Sejm przegłosował ostateczne brzmienie nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw prowadzącą do znaczących zmian dla przedsiębiorców prowadzących działal-ność w zakresie przewozów drogowych. Na etapie prac sejmowych nad nowelizacją dokonano tzw. wrzutki poselskiej, która dodała problematyczny przepis z pominięciem oceny skutków regulacji i konsultacji spo-łecznych. Projekt w finalnym brzmieniu poparli niemal wszyscy posłowie (przeciw głosowało jedynie trzech posłów z koła Wolnościowcy, wstrzymali się posłowie Konfederacji i 8 posłów klubu Lewicy).

  więcej
 • Komunikat 12/2024: Polacy popierają wolny rynek, a największe partie polityczne wręcz przeciwnie

  Komunikat 12/2024: Polacy popierają wolny rynek, a największe partie polityczne wręcz przeciwnie | 2024-04-18

  Według badań przeprowadzonych przez Ipsos MORI, opisanych w książce Rainera Zitelmanna „W obronie kapitalizmu”, Polacy są najbardziej wolnorynkowym i prokapitalistycznym społeczeństwem spośród 32 przebadanych krajów. Na wysokie poparcie Polaków dla wolnego rynku i kapitalizmu wskazują także badania zlecone przez Stowarzyszenie Libertariańskie czy wyniki przedstawionego w „Gazecie Wyborczej” Sondażu Obywatelskiego. Tymczasem główne partie polityczne licytują się w kampaniach wyborczych na obietnice socjalne i nie proponują rynkowych reform gospodarczych. Działania i obietnice koalicji rządowej są sprzeczne z oczekiwaniami wielu Polaków.

  więcej
 • Komunikat 11/2024: (Nie)zdrowe finanse publiczne

  Komunikat 11/2024: (Nie)zdrowe finanse publiczne | 2024-04-12

  Rząd przedstawił propozycję zmian w sposobie naliczania „składki” zdrowotnej dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Propozycja zakłada przywrócenie ryczałtowej „składki” zdrowotnej dla większości przedsiębiorców.

  więcej
 • Komunikat 10/2024: „Ustawa antyflipperska” – wadliwa ustawa bez uzasadnienia

  Komunikat 10/2024: „Ustawa antyflipperska” – wadliwa ustawa bez uzasadnienia | 2024-04-04

  W piątek 29 marca klub parlamentarny Lewicy zgłosił poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, czyli tzw. ustawy antyflipperskiej. Projekt przewiduje wprowadzenie podwyższonych stawek podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku sprzedaży mieszkania w krótkim czasie po jego zakupie. Miałoby to zniechęcać do działalności tzw. flipperów, czyli osoby nabywające nieruchomości nie po to, by w nich zamieszkać lub je wynająć, lecz w celu ich szybkiego wyremontowania i odsprzedania z zyskiem.

  więcej
 • Komunikat 9/2024: Własność państwowa – nowy rząd idzie w ślady PiS

  Komunikat 9/2024: Własność państwowa – nowy rząd idzie w ślady PiS | 2024-03-18

  Koalicja Obywatelska i Trzecia Droga zapowiadały w kampanii wyborczej „odpolitycznienie” spółek Skarbu Państwa. Takie zobowiązanie znalazło się również w umowie koalicyjnej. Tymczasem przedstawiciele Ministerstwa Aktywów Państwowych zapowiadają utrzymanie własności państwowej w gospodarce. Oznacza to, że obecna koalicja rządząca nie przewiduje prawdziwego odpolitycznienia przedsiębiorstw kontrolowanych przez państwo, czyli ich prywatyzacji.

  więcej
 • Komunikat 8/2024: „Wakacje kredytowe”, czyli kosztowny urlop od rozumu

  Komunikat 8/2024: „Wakacje kredytowe”, czyli kosztowny urlop od rozumu | 2024-03-13

  We wtorek 5 marca rząd przyjął projekt ustawy o przedłużeniu na kolejny rok tzw. wakacji kredytowych, czyli możliwości przełożenia spłaty rat kredytów hipotecznych bez płacenia od tego odsetek. Chociaż w pewnym momencie wydawało się, że projekt trafi do tzw. zamrażarki, to jednak ostatecznie postanowiono ten szkodliwy program, wprowadzony w 2021 roku przez Prawo i Sprawiedliwość, wprowadzić po raz kolejny w życie. Zaproponowane przez rząd ograniczenia dotyczące wysokości raty w stosunku do dochodów i wielkości kredytu są fasadowe i nie wykluczają kredytobiorców w bardzo dobrej sytuacji materialnej.

  więcej
 • Komunikat 7/2024: Bank z papieru – wynik NBP jako narzędzie propagandy i wsparcia rządu

  Komunikat 7/2024: Bank z papieru – wynik NBP jako narzędzie propagandy i wsparcia rządu | 2024-03-05

  W sierpniu 2023 roku, gdy rząd Prawa i Sprawiedliwości przygotowywał projekt ustawy budżetowej, zapisał po stronie dochodów 6 mld zł z tytułu wpłaty z zysku NBP. Podstawą do tego były informacje otrzymane przez Ministerstwo Finansów od NBP. W grudniu członek Rady Polityki Pieniężnej Ludwik Kotecki ogłosił, że zamiast zysku polski bank centralny wykaże stratę – i to stratę bardzo wysoką, wynoszącą ponad 20 mld zł. Pod koniec lutego tego roku portal Money.pl ujawnił, że według wstępnej wersji sprawozdania finansowego NBP strata za ubiegły rok wyniesie 20,8 mld zł.

  więcej
 • Komunikat 6/2024: Mrożenie cen nie uratuje polskiej energetyki

  Komunikat 6/2024: Mrożenie cen nie uratuje polskiej energetyki | 2024-02-28

  W obliczu kryzysu energetycznego, zaniedbania polityków w zakresie rozwoju i modernizacji polskiego sektora energetycznego stają się coraz bardziej widoczne. Mrożenie cen prądu to rozwiązanie kosztowne i krótkoterminowe, wynikające z zaniedbań w obszarze. Polski miks energetyczny, nadmiernie zależny od węgla, wymaga zdecydowanych działań modernizacyjnych, które jednak w obliczu obecnej polityki są systematycznie opóźniane. Za szczególnie priorytetowy należy uznać rozwój polskiej energetyki jądrowej.

  więcej