-
Jeżeli coś jest ważne, to powinno być trzymane z dala od polityki – Leszek Balcerowicz, Tomasz Lis 1na1 | 2024-03-31
więcej– Ci, którzy chcą utrzymać dużą obecność państwa w gospodarce, działają wbrew doświadczeniu i to oni powinni przeprowadzić dowód dlaczego. Oczywiście takim dowodem nie jest słówko ,,strategiczne", bo jest ono wieloznaczne – mówi przewodniczący Rady FOR, Leszek Balcerowicz.
-
Rząd powinien iść w stronę uwolnienia podaży i wprowadzić rozwiązania, które rozwijałyby polski rynek najmu – Gabriel Hawryluk, Rzeczpospolita | 2024-03-28
więcej– Rząd powinien zająć się rynkiem mieszkaniowym, który w kampanii przewijał się jako palący temat. Nie powinien jednak tego robić, dopłacając do kredytów i powodując wzrost cen, czy poprzez dopłaty do najmu, które stanowią transfer pieniędzy od podatników do kieszeni właścicieli mieszkań. Państwo nie powinno budować też mieszkań, bo jest mało skuteczne w tym zakresie – twierdzi analityk ekonomiczny FOR.
-
Słowo „strategiczne” powinno budzić podejrzenia – Leszek Balcerowicz, Rzeczpospolita | 2024-03-27
więcej– Popieram prywatyzację, ale używam określenia „zmiany własnościowe”, bo niektóre słowa są odbierane negatywnie. Np. słowo „kapitalizm” ma bardzo silny wydźwięk emocjonalny w Polsce, choć ci sami ludzie, którzy są przeciwko niemu, są jednocześnie za własnością prywatną – mówi przewodniczący Rady Forum Obywatelskiego Rozwoju.
-
NBP nie może tworzyć pieniądza dla finansowania rozrzutności rządu – Leszek Balcerowicz, TVP Info | 2024-03-26
więcej– Najważniejszym zarzutem wobec Glapińskiego jest ten o „wydrukowaniu” pieniędzy w celu finansowania budżetu. To złamanie Konstytucji. Do tego niewątpliwie doszło i za to stawiane są zarzuty – zwraca uwagę założyciel FOR, Leszek Balcerowicz.
-
100 konkretów jest obliczone na naiwność – Leszek Balcerowicz, RMF FM | 2024-03-22
więcej– Nie ma w nich naprawy finansów publicznych i redukcji rozdętego sektora przedsiębiorstw publicznych. Największy sukces na 100 dni rządu to podjęcie działań na rzecz naprawy wymiaru sprawiedliwości, to zasługa ministra Adama Bodnara. Poza tym to jest kontynuacja PiS-izmu – ocenia Leszek Balcerowicz, założyciel FOR.
-
W pierwszej kolejności należy zmienić podejście i uzasadniać posiadanie czegoś przez państwo – Marcin Zieliński, Kapitalne Rozmowy | 2024-03-22
więcej– Nawet jeśli ktoś uważa, że państwo powinno dużo robić, redystrybuować majątek i zapewniać wiele różnego rodzaju usług, to nie znaczy, że państwo powinno posiadać wszystkie firmy świadczące te usługi. Nie trzeba mieć browaru, żeby napić się piwa, i tak samo państwo może wykupić świadczenie usług publicznych na rynku – twierdzi prezes FOR, Marcin Zieliński.
-
Rolnicy testują, na ile mogą sobie pozwolić i ile mogą żądać – Mateusz Michnik, Dziennik Gazeta Prawna | 2024-03-20
więcej– Wolałbym, żeby niskie poparcie dla protestów, wynikało z demaskacji powielanych przez nich mitów i fałszywych postulatów. Kwestia Zielonego Ładu dobrze pokazuje, na czym zależy rolnikom – na dopłatach. Jeśli rolnicy ich chcą, to muszą dostosować się do wymogów UE, a nie zachowywać się jak dzieci, które chcą mieć ciastko i zjeść ciastko – komentuje młodszy analityk Mateusz Michnik.
-
Niektórzy politycy, a w ślad za tym również opinia publiczna, skupiają się na rzeczach mało ważnych, ignorując rzeczy podstawowe – Leszek Balcerowicz, Fakt | 2024-03-20
więcej– Rzeczy podstawowe to jest to, że mamy wysokie wydatki budżetu, w konsekwencji wysokie podatki, duży deficyt, dużo płacimy, zaciągamy, dużo długu, wiele płacimy za ten dług. Kto o tym dyskutuje wśród polityków? Właściwie prawie nikt i nie można im na to pozwalać – zauważa przewodniczący Rady Forum Obywatelskiego Rozwoju.
-
Nie do końca zgodzę się z tym, że polityka oszczędnościowa jest źle widziana przez społeczeństwo – Gabriel Hawryluk, Onet | 2024-03-20
więcej– Większość elektoratu koalicji rządowej i Konfederacji jest za zrównoważeniem finansów publicznych przez cięcie wydatków. Jest to zdecydowana większość, jedynie elektorat PiSu popiera w tym wypadku podnoszenie podatków albo finansowanie się zadłużenia – zwraca uwagę analityk FOR, Gabriel Hawryluk.
Jest to niezmiernie ważne, żebyśmy rozliczali polityków z wykonalności ich obietnic – Leszek Balcerowicz, Polska Agencja Prasowa | 2024-03-20
– Są pewne przykłady ostrzegawcze z krajów, których nie powinniśmy naśladować – do nich należy Argentyna, gdzie populizm, czyli nieodpowiedzialne obietnice, zapanował niemal na całej scenie politycznej. Argentyna nigdy nie była krajem zdominowanym przez obce mocarstwo tak, jak w przypadku Polski. To jest przykład klęski gospodarczej – przykład ostrzegawczy – wskazuje Leszek Balcerowicz.