-
Agata Stremecka: Dlaczego Platforma nie skręca w lewo? A może jednak skręca?, Radio TOK FM | 2020-12-22
więcejGościem programu Jana Wróbla "Poranek Radia TOK FM" była Agata Stremecka, prezeska Forum Obywatelskiego Rozwoju.
-
Aleksander Łaszek: Odbicie gospodarki po pandemii może być bardzo silne, Interia | 2020-12-21
więcejOdbicie gospodarki po pandemii może być bardzo silne, jak wskazuje doświadczenie z lata tego roku. Poza ponownym uruchomieniem zamkniętych branż w różnych obszarach gospodarki mamy do czynienia ze skokową zmianą organizacji, szerszym zastosowaniem technologii cyfrowych. Pandemia przyspieszyła zmiany szeregu modeli biznesowych - mówi Interii główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju Aleksander Łaszek.
Komunikat 43/2020: Ustawa o zawodzie farmaceuty – kolejny krok w kierunku zamknięcia rynku | 2020-12-21
W październiku br. Naczelna Izba Aptekarska (NIA) podpisała z ministrem zdrowia porozumienie w sprawie „Strategii na rzecz rozwoju aptek”. „Strategia” zobowiązuje ministra zdrowia do „podjęcia pilnych i efektywnych działań” w przyszłym roku mających na celu m.in. podniesienie marży aptecznej na leki refundowane, dalsze zwalczanie sieci aptek czy uregulowanie zasad obrotu pozaaptecznego. Innymi słowy, wprost ogłasza zamiar ograniczenia konkurencji i umocnienia lokalnych monopoli, co będzie musiało przełożyć się na wyższe ceny i niższą jakość usług z perspektywy pacjentów.
Eliza Rutynowska: Stan nadzwyczajny po cichu i bez ograniczeń, Gazeta Wyborcza | 2020-12-18
Tylko przestrzeganie zasad gry pozwoli obywatelom na zaufanie do państwa. Dziś funkcjonują w rzeczywistości quasi-prawnej, polegającej na wprowadzonym pozaustawowym stanie nadzwyczajnym, który nie podlega żadnym ograniczeniom.
-
Aleksander Łaszek: Populizm kosztowniejszy od ratowania gospodarki, Rzeczpospolita | 2020-12-18
więcejGruntownego przeglądu wymaga zarówno strona dochodowa, jak i wydatkowa polskich finansów publicznych. I to powinien być punkt wyjścia do ich naprawy, a nie uznaniowe dociążanie wybranych sektorów.
-
FOR: Siedem "niewygodnych faktów" dla krytyków transformacji i planu Balcerowicza, Business Insider Polska | 2020-12-17
więcejPolska w ostatnich trzydziestu latach wyszła z prawdziwej zapaści i odrobiła do Zachodu znaczącą część zaległości w poziomie rozwoju. Założone przez prof. Leszka Balcerowicza Forum Obywatelskiego Rozwoju przedstawiło siedem liczbowych dowodów na to, że "lepiej się nie dało". To odpowiedź na głosy krytyki ze strony partii rządzącej i państwowych mediów.
-
Patryk Wachowiec: Internet wrze po nowych obostrzeniach w ramach kwarantanny narodowej, Rzeczpospolita | 2020-12-17
więcejPrawnicy zwracają uwagę na to, że zakaz wprowadzono rozporządzeniem, a treść rozporządzenia jeszcze nie jest znana. "Ale żeby zakazać przemieszczania się w Sylwestra, trzeba by było zmienić ustawę, albo wprowadzić stan klęski żywiołowej. Rozporządzeniem, które wprowadzi taki zakaz można sobie co najwyżej ścianę wytapetować" - pisze Patryk Wachowiec analityk prawny FOR.
-
FOR: 31. rocznica "planu Balcerowicza", Dziennik Gazeta Prawna | 2020-12-17
więcejFundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju prezentuje, w 31. rocznicę wdrożenia planu Leszka Balcerowicza, 7 punktów, które zawierają "najbardziej niewygodne fakty dla krytyków tego planu".
-
FOR: Sondaż: Prawie połowa Polaków jest zdania, że TK działał ws. aborcji na zlecenie polityków, Crowd Media | 2020-12-17
więcejPolacy uważają, że ogłoszenie przez Trybunał Konstytucyjny wyroku w sprawie aborcji w czasie pandemii i rosnącej liczby zachorowań na COVID-19 była nieodpowiedzialna – wynika z badania Kantar na zlecenie Forum Obywatelskiego Rozwoju. Prawie Połowa Polaków jest zdania, że TK działał na zlecenie polityków PiS.
-
FOR: Sondaż. Za terminem wyroku TK stoją politycy? Badani wskazują Jarosława Kaczyńskiego, Gazeta.pl | 2020-12-17
więcejBadanie dotyczące wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji zostało wykonane przez pracownię Kantar na zlecenie Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR). Jedno z pytań dotyczyło tego, czy ankietowani uznają ogłoszenie wyroku w czasie pandemii i rosnącej liczby zachorowań na COVID-19 za odpowiedzialne. Aż 61 proc. ankietowanych stwierdziło, że była to decyzja nieodpowiedzialna, przeciwnego zdania było 24 proc. respondentów, a 15 proc. nie miało zdania na ten temat.