-
Komunikat 36/2020: Zawieszenie zakazu handlu na czas epidemii – krok w dobrym kierunku | 2020-11-02
więcejSzkodliwy w normalnych czasach zakaz handlu w niedziele jest tym bardziej szkodliwy w okresie pandemii i towarzyszącego jej kryzysu. Zawieszenie zakazu handlu na czas pandemii poprawiłoby sytuację ekonomiczną branży handlowej, chroniłoby miejsca pracy, a także – przez rozłożenie możliwości dokonywania zakupów na siedem zamiast sześciu dni w tygodniu – usprawniłoby dystansowanie społeczne.
-
Patryk Wachowiec: Zdumiewający apel wiceministra po wsparciu mBanku dla strajku kobiet. Mógł złamać prawo, INNPoland | 2020-10-30
więcejPo wsparciu przez mBank Strajku Kobiet wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski pośpieszył z apelem, aby ludzie odchodzili od "niemieckiego" banku na rzecz jednego z "polskich". Niestety, jest pewien mały problem: wiceminister mógł pokazowo złamać tym prawo Unii Europejskiej.
-
Eliza Rutynowska: Ustawa antycovidowa to wynik chaosu, Gazeta Pomorska | 2020-10-30
więcejPrzedsiębiorcy już szykują gigantyczne pozwy odszkodowawcze wobec państwa za lockdown. Państwo teraz chce blokować sądom drogę stwierdzania nieważności przepisów, które wprowadzały ograniczenia w gospodarce. Mec. Eliza Rutynowska z Forum Obywatelskiego Rozwoju: - Wyrzuca się do kosza gotowe rozwiązania i pisze prawo na kolanie.
-
Aleksander Łaszek: Euro traci zwolenników w Polsce, Parkiet | 2020-10-29
więcejSpadek poparcia dla euro wśród biznesu może wynikać np. ze zmian nastrojów politycznych w całym polskim społeczeństwie czy zmieniającej się oceny sensowności integracji z Unią Europejską. Aż 23 proc. badanych firm uważa, że Polska nigdy nie wejdzie do Eurolandu. – Rzeczywiście, jeśli chodzi o euro w Polsce, to obecnie jest to dyskusja czysto teoretyczna – komentuje Aleksander Łaszek, główny ekonomista Fundacji FOR. – Obecnie nie ma takiej woli politycznej i trudno, by firmy w takiej sytuacji na poważnie brały możliwość zmiany waluty w swoich działaniach i strategiach – wyjaśnia Łaszek
-
Aleksander Łaszek: Przedsiębiorcy nie chcą euro, Rzeczpospolita | 2020-10-29
więcejRzeczywiście, jeśli chodzi o euro w Polsce, to obecnie jest to dyskusja czysto teoretyczna – komentuje Aleksander Łaszek, główny ekonomista Fundacji FOR. – Obecnie nie ma takiej woli politycznej i trudno, by firmy w takiej sytuacji na serio brały pod uwagę możliwość zmiany waluty w swoich działaniach i strategiach – wyjaśnia Łaszek.
-
Aleksander Łaszek: Kto i ile dostał z tarczy? Znamy branże i rozdysponowane kwoty, Business Insider Polska | 2020-10-27
więcejEkonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju Aleksander Łaszek, komentując dane PFR, zaznacza, że zamiast patrzeć na skalę wsparcia, trzeba też myśleć o jego sensowności. - Nie mamy jeszcze całościowego obrazu, ale część pomocy trafiła do firm i osób tego niepotrzebujących – uważa ekonomista FOR.
-
Aleksander Łaszek: Sejmowa straż marszałkowska dostała właśnie emerytury mundurowe takie jak policja, Gazeta Wyborcza | 2020-10-27
więcejCzy wszyscy funkcjonariusze straży marszałkowskiej nie są w stanie pracować po szećdziesiątce? Czy cała służba ma tak wyśrubowane wymagania fizyczne? I czy jest tak wyniszczająca, że po jej zakończeniu te osoby nie są w stanie pracować w innym fachu? Jedną z przesłanek emerytur mundurowych są bardzo duże wymagania fizycznie i wyniszczająca służba. Rozumiem tę logikę przy żołnierzach na misjach wojskowych czy funkcjonariuszach służb działających w terenie, ale u straży marszałkowskiej? - dziwi się Aleksander Łaszek z fundacji FOR
-
Rafał Trzeciakowski: Będzie więcej osocza, jeśli dawcom się zapłaci, Dziennik Trybuna | 2020-10-24
więcejUzyskanie rygorystycznych dowodów na skuteczność leczenia osoczem ozdrowieńców w trakcie obecnej pandemii jest trudne, a lekarze wobec ryzyka śmierci pacjentów podają im osocze na zasadzie tzw. aktu miłosierdzia.
-
Rafał Trzeciakowski: Będą płacić ozdrowieńcom w Polsce za osocze? Jest taka propozycja, Radio Eska | 2020-10-23
więcejOsocze od ozdrowieńców pomaga w walce z koronawirusem. W stacjach krwiodawstwa wciąż jest go za mało. Czy ozdrowieńcy powinni być zachęcani finansowo do oddawania osocza?
-
Eliza Rutynowska: Ustawa antycovidowa poprawiona, ale kontrowersyjne przepisy zostały, Konkret24 | 2020-10-22
więcejOdstąpienie od Prawa zamówień publicznych, kierowanie do pracy mężczyzn do 65. roku życia, niejasna "klauzula dobrego samarytanina" - te i inne przepisy od początku budzące zastrzeżenia prawników i organizacji lekarskich pozostały w rozpatrywanej przez Sejm ustawie antycovidowej. Zapowiadane 200 proc. wynagrodzenia dla lekarzy kierowanych przez wojewodę do pracy przy pandemii nie oznacza, że dostaną dwukrotność swojej pensji.