-
Komunikat FOR 33/2020: Polski system podatkowy trzeci od końca w rankingu Tax Foundation | 2020-10-14
więcejW szóstej edycji międzynarodowego rankingu konkurencyjności systemów podatkowych przygotowanym przez Tax Foundation polski system podatkowy został oceniony jako trzeci najgorszy wśród uwzględnionych 36 państw OECD. Gorzej od polskiego ocenione zostały tylko systemy podatkowe Chile i Włoch, natomiast za najlepszy został uznany system podatkowy Estonii.
-
Eliza Rutynowska: Nakaz noszenia maseczek musi wynikać z ustawy, Gazeta Krakowska | 2020-10-13
więcejObowiązek noszenia maseczek wprowadzany przez rząd nie ma dziś poparcia w przepisach ustawowych. To należy szybko zmienić. Władza ma obowiązek działać na podstawie i w granicach prawa. Nakaz noszenia maseczek i inne ograniczenia muszą wynikać z ustawy – mówiła "Rzeczpospolitej" Eliza Rutynowska, prawniczka Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju.
-
FOR: Przedsiębiorco — pokaż, co krępuje działalność, Puls Biznesu | 2020-10-13
więcejFOR ogłosił ankietę o barierach w biznesie. Jej efektem będzie raport o deregulacji, która jest konieczna, aby gospodarka wróciła do stanu sprzed pandemii.
-
Leszek Balcerowicz: Do rozwoju potrzebne fundamenty, a nie wstrzykiwanie pieniędzy, Rzeczpospolita | 2020-10-13
więcejPolska należy do rekordowych krajów co do skali ekspansji monetarnej banku centralnego i przekazywanych pieniędzy, nie tylko do rządu, ale również jego przyległości – mówi prof. Leszek Balcerowicz, b. wicepremier i minister finansów, gość programu Pawła Rożyńskiego.
-
Eliza Rutynowska: Mandat za brak maseczki musi mieć podstawę, Rzeczpospolita | 2020-10-11
więcejObowiązek noszenia maseczek wprowadzany przez rząd nie ma dziś poparcia w przepisach ustawowych. To należy szybko zmienić. Władza ma obowiązek działać na podstawie i w granicach prawa. Nakaz noszenia maseczek i inne ograniczenia muszą wynikać z ustawy – mówi Eliza Rutynowska, prawniczka Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju.
-
Leszek Balcerowicz: Andrzej Duda nie wygrałby uczciwych wyborów. W tym sensie nie ma on dziś legitymizacji moralnej, Wieści24 | 2020-10-11
więcejCzy opozycja jest dziś w stanie połączyć się i rządzić wspólnie, aby odsunąć PiS od władzy? Potrzebna jest spokojna budowa takiej koalicja. To udało się np. na Słowacji. Przez ileś lat rządził tam Mecziar ze swoim autorytarno-populistycznym reżimem. Wydawało się, że będzie rządził dłużej. Na skutek jego rządów opóźniło się wejście Słowacji do Unii Europejskiej. To pokazuje, że jak mielibyśmy reżim Kaczyńskiego i Ziobry przed wejście do UE, to byśmy tam nie weszli. Mecziara i jego ekipę odsunęła od władzy koalicja kilku partii. To jest też możliwe w Polsce.
-
Rafał Trzeciakowski: Dług to ciężar czy trampolina, Rzeczpospolita | 2020-10-07
więcejEkonomiści Jakub Sawulski i Rafał Trzeciakowski dyskutują o tym, czy wydatki publiczne to dobre lekarstwo na kryzys.
-
Aleksander Łaszek: Emerytury przed 60. rokiem życia? Zaskakująca reakcja Polaków na pomysł Dudy, INNPoland | 2020-10-03
więcejNiedawno pisaliśmy, że nasz system emerytalny czeka trudny okres. Aleksander Łaszek, główny ekonomista FOR opublikował raport pt. Demografia i recesja uderzają w ZUS, w którym opisał problemy systemu emerytalnego, dotychczas maskowane przez dobrą koniunkturę.
-
Komunikat 32/2020: Rząd PiS chce przeznaczyć kolejne miliardy na niewydajne górnictwo | 2020-10-02
więcejW myśl porozumienia rządu Prawa i Sprawiedliwości z górniczymi związkowcami wydobycie węgla Polskiej Grupy Górniczej miałoby być dotowane z pieniędzy podatników aż do 2049 roku, a górnicy zatrudnieni obecnie we wszystkich państwowych kopalniach węgla kamiennego mieliby uzyskać gwarancje pracy aż do uzyskania uprawnień do emerytur górniczych lub otrzymania osłon socjalnych. Dwudziestokilkuletnia osoba zaczynająca dzisiaj pracę w państwowym górnictwie uzyskałaby w ten sposób gwarancje niewidziane w żadnym innym sektorze gospodarki ani w górnictwie prywatnym.
-
Rafał Trzeciakowski: Rząd PiS chce przeznaczyć kolejne miliardy na niewydajne górnictwo, Super Express | 2020-10-02
więcejW myśl porozumienia rządu Prawa i Sprawiedliwości z górniczymi związkowcami wydobycie węgla Polskiej Grupy Górniczej miałoby być dotowane z pieniędzy podatników aż do 2049 roku, a górnicy zatrudnieni obecnie we wszystkich państwowych kopalniach węgla kamiennego mieliby uzyskać gwarancje pracy aż do uzyskania uprawnień do emerytur górniczych lub otrzymania osłon socjalnych. Dwudziestokilkuletnia osoba zaczynająca dzisiaj pracę w państwowym górnictwie uzyskałaby w ten sposób gwarancje niewidziane w żadnym innym sektorze gospodarki ani w górnictwie prywatnym - analizuje Forum Obywatelskiego Rozwoju.