-
Aleksander Łaszek: Rząd do przedsiębiorców bankrutujących w pandemii: Zawsze się możecie przebranżowić, Gazeta Wyborcza | 2020-11-07
więcejOd soboty mamy kolejne restrykcje uderzające w przedsiębiorców, czyli zamknięte hotele, galerie handlowe, ale także kina, teatry, domy kultury. Dalej zamknięte będą restauracje, kawiarnie i puby (poza działalnością na wynos i z dowozem). Przedsiębiorcy i organizacje pracodawców piszą apele do rządu o pomoc, niektórzy mimo zakazu protestują na ulicach Warszawy.
-
Eliza Rutynowska: Dostęp służb specjalnych do danych osobowych podczas pandemii rośnie, Konkret24 | 2020-11-06
więcejEliza Rutynowska, prawniczka Forum Obywatelskiego Rozwoju, zauważa: "Służby mają prawo przetwarzać dane osobowe w takim zakresie, w jakim jest to niezbędne dla realizacji celów ich ustawowych zadań - czyli np. również mając świadomość, że może dojść do przeprowadzenia czynności z osobą, która przebywa na kwarantannie".
-
Patryk Wachowiec: Agencja Rezerw odmawia podania, ile ma respiratorów, bo "może to mieć negatywny wpływ na nastroje społeczne", Gazeta Wyborcza | 2020-11-06
więcejSłuchałem kolejnych komunikatów o zakażeniach, konferencji premiera, ministra zdrowia i postanowiłem jako obywatel tego kraju zapytać, ile moje państwo ma respiratorów w zapasie. Bo chyba mam prawo do takiej wiedzy - mówi "Wyborczej" analityk prawny Forum Obywatelskiego Rozwoju Patryk Wachowiec.
-
Marek Tatała: Zamknięte choć otwarte, TOYA TV | 2020-11-05
więcejW zdrowym ciele zdrowy duch - przekonują właściciele siłowni i klubów fitness. Rząd nałożył na te obiekty dodatkowe restrykcje, ale przedsiębiorcy jakoś sobie radzą, między innymi organizując treningi i zawody sportowe.
-
Eliza Rutynowska: Poland further erodes women’s rights in blatant defiance of EU principles, New Europe | 2020-11-04
więcejPoland’s newly reshuffled Constitutional Tribunal ruled last week that abortion due to fatal or severe foetal impairment is no longer an option. Forcing women to give birth to severely malformed children, even those who have little to no chances of survival is now part and parcel of the Polish Constitution; what few abortion rights remained in the country have essentially vanished.
-
Patryk Wachowiec: Wyrok TK uznany za niebyły, Dziennik Gazeta Prawna | 2020-11-03
więcejSąd Rejonowy dla Wrocławia-Krzyków wydał postanowienie, w którym zastosował przepis uchylony przez Trybunał Konstytucyjny. Zignorował jego rozstrzygnięcie z uwagi na udział sędziego dublera.
-
Aleksander Łaszek: Największy niepokój na rynku zawsze wzbudza niepewność, NEXT Gazeta.pl | 2020-11-03
więcejWybory w USA, które odbędą się w nocy z wtorku na środę, są bacznie obserwowane nie tylko przez polityków i komentatorów, ale i inwestorów. Czy amerykańska giełda jest odporna na wyborczą gorączkę? Jakiej reakcji inwestorów można się spodziewać? W rozmowie z Gazeta.pl oceniają to Aleksander Łaszek, ekonomista, ekspert FOR i Tomasz Jaroszek, autor bloga Doradca.tv.
-
Agata Stremecka: Czy Jarosław Kaczyński ma jeszcze nad czymś kontrolę?, Radio TOK FM | 2020-11-03
więcejKatarzyna Skrzydłowska-Kalukin, Agata Stremecka i Jan Wróbel rozmawiają o protestach Strajku Kobiet oraz jakości władzy w Polsce i Stanach Zjednoczonych w programie "Poranek Radia TOK FM" Jana Wróbla.
-
Marcin Zieliński: Należy znieść zakaz handlu w niedziele, Handel Extra | 2020-11-02
więcejForum Obywatelskiego Rozwoju krytykuje zakaz handlu w niedziele, odkąd „Solidarność” przedstawiła obywatelski projekt ustawy w 2016 roku. Zdaniem przedstawicieli Forum zakaz ten godzi w wolność gospodarczą oraz jest szkodliwy konsumentów, przedsiębiorców i pracowników – dla konsumentów oznacza wyższe koszty i mniejszą wygodę robienia zakupów, a najskuteczniejszym firmom ogranicza możliwości rozwoju i zwiększania produktywności, co przekłada się na niższy wzrost wynagrodzeń pracowników. Obecne w obowiązującej ustawie nieprecyzyjnie sformułowane przepisy i dziesiątki wyjątków sprawiły, że FOR uznał ją za legislacyjny bubel roku.
-
Rafał Trzeciakowski: Płaćmy ozdrowieńcom COVID-19 za osocze, Interia | 2020-11-02
więcejZdaniem ekspertów FOR wraz z rosnącą liczbą zakażeń COVID-19 wzrosło również zapotrzebowanie na osocze krwi ozdrowieńców wykorzystywane do łagodzenia przebiegu choroby. Jednak lekarze alarmują o jego brakach. Moglibyśmy zbierać więcej osocza, gdyby rządzący dopuścili płacenie dawcom twierdzi Rafał Trzeciakowski ekonomista Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju. Dawcom osocza płaci się m.in. w Austrii, Czechach, Niemczech, USA i na Węgrzech. W 2017 roku w tych krajach zbierano od 5- do 14-krotnie więcej osocza na mieszkańca niż w Polsce.