-
Marek Tatała: Po kryzysie związanym z COVID-19 będziemy potrzebowali bodźców do szybszego rozwoju, takich jak deregulacja i zniesienie części restrykcji dotykających przedsiębiorców i pracowników, Telewizja Republika | 2020-12-16
więcejW programie Portalu TV Republika w programie #OdADoZ gościem redaktor Marii Kądzielskiej jest Marek Tatała, wiceprezes Fundacji FOR.
Raport FOR: Praworządność w Polsce w czasach pandemii COVID-19 | 2020-12-16
Forum Obywatelskiego Rozwoju prezentuje trzeci z serii raportów na temat kryzysu praworządności w Polsce. Kolejna część dotyczy praworządności i funkcjonowania systemu prawnego w okresie pandemii COVID-19. Autorzy raportu omawiają m.in. problem niewykorzystania przez rządzących stanu klęski żywiołowej, naruszenia prawa w czasie wyboru Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego czy brak podstaw prawnych dla wielu restrykcji związanych ze zwalczaniem epidemii.
Komunikat 42/2020: Nieodpowiedzialna decyzja TK w sprawie aborcji, za którą stał J. Kaczyński [badanie Kantar na zlecenie FOR] | 2020-12-16
Z badania Kantar na zlecenie Forum Obywatelskiego Rozwoju wynika, że 61% Polek i Polaków uważa, że decyzja o ogłoszeniu przez Trybunał Konstytucyjny wyroku w sprawie aborcji w czasie pandemii i rosnącej liczby zachorowań na COVID-19 była nieodpowiedzialna.
Eliza Rutynowska: Protest to nie demoralizacja, Gazeta Wyborcza | 2020-12-13
Nikt nie ma prawa zastraszać młodzieży - ani posądzać jej o demoralizację w związku z braniem udziału w pokojowych protestach. Demoralizacja to lekceważenie norm prawnych i społecznych obowiązujących w państwie. Młodzi przestrzegania tych norm się właśnie domagają.
-
Katarzyna Bentkowska: Polska spada w międzynarodowych wskaźnikach wolności i demokracji. Obok Węgry, Rzeczpospolita | 2020-12-11
więcejJak podkreśliło w opublikowanym komunikacie Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR), według międzynarodowych wskaźników oceniających różne wymiary działania demokracji i wolności, Polska wypada niekorzystnie na tle innych krajów posocjalistycznych. W ostatnich pięciu latach widoczne jest istotne załamanie ocen we wszystkich analizowanych wskaźnikach.
-
Aleksander Łaszek: Jak przygotować się do trzeciej fali pandemii?, Business Insider Polska | 2020-12-11
więcejAleksander Łaszek, główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju, uważa, że w Polsce dla tego, z jaką siłą uderzy w nas trzecia fala pandemii, kluczowe jest, jak w praktyce sprawnie będą przebiegały szczepienia.
-
Marek Tatała: Otwartość receptą na postęp, Liberte! | 2020-12-11
więcejW swojej najnowszej książce Otwartość: historia postępu ludzkości Johan Norberg przekonuje, że tylko otwarte społeczeństwa mogą na dłuższą metę się rozwijać, i ostrzega przed mrocznymi konsekwencjami społeczeństw zamkniętych.
-
Eliza Rutynowska: Tu chodzi o zastraszenie młodych ludzi, Radio TOK FM | 2020-12-11
więcej17-letnia Olga dostała wezwanie na komendę w związku z "demoralizacją", jakiej miała się dopuścić - na proteście. Na miejscu do niczego się nie przyznała i odmówiła składania wyjaśnień. Sprawa trafi do sądu rodzinnego.
-
Agata Stremecka: Dziesiątki milionów złotych za więdnące kwiaty, Puls Biznesu | 2020-12-11
więcejSkup chryzantem, których nie można było sprzedać na początku listopada z powodu zamkniętych cmentarzy, będzie kosztował 85 mln zł.
Komunikat 41/2020: W międzynarodowych wskaźnikach wolności i demokracji Polska solidarnie spada wraz z Węgrami | 2020-12-10
Wybrane wskaźniki opracowywane są przez wiodące organizacje międzynarodowe (Bank Światowy, Freedom House, Legatum Institute, Economist Intelligence Unit), które uwzględniają wiele aspektów funkcjonowania demokracji i wolności oraz stosujące różne metody badań. Niezależnie od przyjętej metodologii, wyłania się z nich podobny obraz jakości instytucji demokratycznych w analizowanych krajach.