-
Aleksander Łaszek: Płacimy za górników, nawet na ich emeryturze. Pytanie: ile? 3 mld zł rocznie czy może 12?, Gazeta Wyborcza | 2020-10-22
więcejPolskie kopalnie są nierentowne - za pracę górników dopłacamy my, podatnicy. Ale na tym nie koniec, bo podatnicy finansują też ich emerytury.
-
Aleksander Łaszek: Rozkręciła się karuzela prezesów. PiS wymienia szefostwa spółek i urzędów, Money.pl | 2020-10-22
więcejDo państwowych spółek i agencji nadciąga fala zwolnień i awansów. Nową szefową ma ARiMR, stanowisko prezesa PGNiG zwolnił Jerzy Kwieciński, z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że na włosku wisi los Wojciecha Wardackiego z Grupy Azoty.
-
Aleksander Łaszek: Nie potrzebujemy kolejnego lockdownu. Kraj zamknie się sam, Money.pl | 2020-10-22
więcejSpustoszenie – tak można określić sposób, w jaki koronawirus obchodzi się z naszym państwem. Zamykane są urzędy, chorują nauczyciele, policjanci i pracownicy sanepidu. - Boję się, że zabraknie nam ludzi – mówi w rozmowie z money Aleksander Łaszek, główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju.
-
Rafał Trzeciakowski: Płaćmy ozdrowieńcom za osocze, Radio ZET | 2020-10-22
więcejPłacenie dawcom osocza krwi mogłoby zakończyć problem braków osocza ozdrowieńców COVID-19 w Polsce i zapewnić jego dostępność wobec rosnącego zapotrzebowania w przyszłości – przekonuje Rafał Trzeciakowski, ekonomista z Forum Obywatelskiego Rozwoju.
-
Rafał Trzeciakowski: Płacenie dawcom osocza krwi mogłoby zakończyć problem braków osocza ozdrowieńców COVID-19 w Polsce i zapewnić jego dostępność wobec rosnącego zapotrzebowania w przyszłości, Polska The Times | 2020-10-22
więcejWraz z rosnącą liczbą zakażeń COVID-19 wzrosło zapotrzebowanie na osocze krwi ozdrowieńców. Jednak lekarze alarmują o jego brakach. Moglibyśmy zbierać więcej osocza, gdyby rządzący dopuścili płacenie dawcom- czytamy w komunikacie Forum Obywatelskiego Rozwoju.
-
Komunikat 35/2020: Ratujmy ludzi - płaćmy ozdrowieńcom COVID-19 za osocze | 2020-10-21
więcejWraz z rosnącą liczbą zakażeń COVID-19 wzrosło zapotrzebowanie na osocze krwi ozdrowieńców wykorzystywane do łagodzenia przebiegu choroby. Jednak lekarze alarmują o jego brakach. Moglibyśmy zbierać więcej osocza, gdyby rządzący dopuścili płacenie dawcom. Dawcom osocza płaci się m.in. w Austrii, Czechach, Niemczech, USA i na Węgrzech. W 2017 roku w tych krajach zbierano od 5- do 14-krotnie więcej osocza na mieszkańca niż w Polsce.
-
Eliza Rutynowska: Nowe restrykcje w pandemii a stan klęski żywiołowej: porównujemy ograniczenia, Konkret24 | 2020-10-19
więcejKolejna wersja pozakonstytucyjnego stanu nadzwyczajnego, który wymyśla rząd. Cała PL objęta strefą czerwoną oznacza konieczność wprowadzenia stanu klęski żywiołowej. Nie ciągłego uciekania od odpowiedzialności za popełnione błędy. Nie da rady mieć ciastka i zjeść ciastka – napisała Eliza Rutynowska, prawniczka Forum Obywatelskiego Rozwoju.
-
Aleksander Łaszek: Skarbówka łapie za telefon. Przedsiębiorcy w lekkiej rozterce, Money.pl | 2020-10-19
więcejTo nowość dla przedsiębiorców: urzędnicy skarbówki odkryli telefon i zaczęli z niego aktywnie korzystać. Jeśli do twojej firmy ktoś zadzwoni, przedstawi się jako pracownik skarbówki i poprosi o szczegóły jakiejś umowy, to może to być pracownik skarbówki.
-
Komunikat 34/2020: Trybunał Konstytucyjny jako ucieczka władzy przed odpowiedzialnością za błędy | 2020-10-19
więcejTrybunał Konstytucyjny, niegdyś służący społeczeństwu poprzez badanie zgodności poczynań władzy z Konstytucją, dziś pozostaje de facto marionetką rządzących. Wykorzystywanie mechanizmów, które miały swój sens w sytuacji, w której państwo prawa nie było zagrożone, staje się w istocie sposobem na usprawiedliwienie bezprawia legislacyjnego.
-
Aleksander Łaszek: Podatki w Polsce. Jesteśmy na trzecim miejscu na świecie …od końca, Polsat News | 2020-10-16
więcejW rankingu konkurencyjności systemów podatkowych w grupie 36 krajów OECD jesteśmy lepsi tylko od Chile i Włoch. Liderami są Estończycy. Daniny w Polsce nawet jeśli nie są nominalnie wysokie, to są skomplikowane, pełne dodatkowych obciążeń, wyjątków i preferencji. Zdarzają się także przypadki podwójnego opodatkowania.