"Skutecznie promujemy wolność"

EN

Komunikaty

  • Kwota wolna w podatku dochodowym stała się politycznym fetyszem. Polska potrzebuje gruntownej reformy systemu podatkowo-składkowego

    Kwota wolna w podatku dochodowym stała się politycznym fetyszem. Polska potrzebuje gruntownej reformy systemu podatkowo-składkowego | 2021-03-12

    Krajowy Plan Odbudowy, pod względem odpowiedzi na pytanie jak poradzić sobie z wyzwaniami długookresowymi naszej gospodarki, jak zbudować potencjał do gonienia zachodu, mocno rozczarował. Nie jest to plan, tym bardziej strategia. Jest to taka „lista zakupów”.

    więcej
  • Haracz albo nacjonalizacja – druga strona wyboru, jaki Polakom dał rząd PiS

    Haracz albo nacjonalizacja – druga strona wyboru, jaki Polakom dał rząd PiS | 2021-03-10

    Rząd, proponując wybór między przeniesieniem swoich środków z OFE do pseudo-IKE albo ZUS, stawia obywateli na z góry przegranej pozycji: albo zapłacą niesprawiedliwą 15-procentową opłatę przekształceniową za to, że ich aktywa, głównie akcje polskich spółek, trafią do pseudo-IKE, albo w zamian za zapis na koncie ZUS zgodzą się na ich nacjonalizację.

    więcej
  • Opłata przekształceniowa to nierówne traktowanie obywateli

    Opłata przekształceniowa to nierówne traktowanie obywateli | 2021-03-05

    Rząd przyjął niedawno projekt ustawy dotyczącej przekształcenia otwartych funduszy emerytalnych (OFE). Członkowie OFE mogą przenieść swoje aktywa na indywidualne konta emerytalne (IKE), które jednak mają niewiele wspólnego z istniejącymi IKE, albo – alternatywnie – oddać swoje aktywa państwu (do Funduszu Rezerwy Demograficznej – FRD) w zamian za odpowiednie zwiększenie zapisów na koncie emerytalnym w ZUS.

    więcej
  • Trybunał Sprawiedliwości punktuje kolejną „reformę” sądownictwa

    Trybunał Sprawiedliwości punktuje kolejną „reformę” sądownictwa | 2021-03-04

    Skoro TSUE uznał, że NSA powinien możliwie wszechstronnie rozpoznać odwołania od uchwał nowej KRS, otwarte pozostaje pytanie o skutki ewentualnego uchylenia tych aktów. Skoro Prezydent RP, ignorując postanowienie o wstrzymaniu wykonalności, zdecydował się powołać nominatów nowej KRS na stanowiska w SN, to najbardziej intuicyjnym podejściem wydaje się zakwestionowanie statusu osób powołanych w takiej procedurze. Jeszcze w tym roku TSUE powinien wyjaśnić tę kwestię w odpowiedzi na serię pytań prejudycjalnych zadanych przez Izbę Pracy SN.​

    więcej
  • „Składka” od reklam: oceniamy kolejny podatek sektorowy

    „Składka” od reklam: oceniamy kolejny podatek sektorowy | 2021-02-17

    Na wstępie krytycznie należy ocenić samą nazwę ustawy. Pod przykrywką generowania „dodatkowych przychodów” Narodowego Funduszu Zdrowia i Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków, oraz stworzenia Funduszu Wsparcia Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Obszarze Mediów ukrywa się wprowadzanie nowej daniny publicznej. Choć uważamy, że projekt nie powinien być dalej procedowany, to gdyby do tego doszło należy zmienić jego nazwę np. na „ustawa o podatku od reklam”.

    więcej
  • Nowy RPO: niezależna instytucja czy kolejna wydmuszka?

    Nowy RPO: niezależna instytucja czy kolejna wydmuszka? | 2021-02-16

    Rzecznik Praw Obywatelskich to konstytucyjny organ pełniący funkcję strażnika demokracji. Posiada kompetencje pozwalające na efektywne kontrolowanie działań władz publicznych, od których pozostaje w dużej mierze niezależny. Od kilku lat obserwujemy ataki na tę instytucję RPO, przeprowadzane w przeważającej mierze przez polityków większości rządzącej.

    więcej
  • Ocena PowerPointa Morawieckiego po pięciu latach

    Ocena PowerPointa Morawieckiego po pięciu latach | 2021-02-15

    16 lutego 2016 roku Rada Ministrów przyjęła uchwałą „Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”. Tego samego dnia ówczesny wicepremier, Mateusz Morawiecki, przedstawił prezentację przygotowaną w PowerPoincie. We wprowadzeniu premier Beata Szydło zapowiedziała: „Chcemy, ażeby ten program budował naszą gospodarczą potęgę w następnych latach”. Niecały rok później Rada Ministrów przyjęła będącą rozwinięciem planu „Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”.

    więcej
  • Polska liderem w wydatkach socjalnych wśród posocjalistycznych krajów OECD

    Polska liderem w wydatkach socjalnych wśród posocjalistycznych krajów OECD | 2021-01-29

    Nie brakuje ludzi twierdzących, że Polska niewiele przeznacza na wydatki socjalne, do których zalicza się transfery pieniężne (przede wszystkim emerytury) oraz nieodpłatne usługi finansowane z podatków (szkolnictwo, ochrona zdrowia). Tymczasem w 2019 roku Polska przeznaczyła na wydatki socjalne 21,3% PKB – najwięcej wśród posocjalistycznych krajów OECD. Stało się to w następstwie rozszerzenia 500+ na wszystkie dzieci i wprowadzenia trzynastej emerytury.

    więcej
  • Władzy się nie odmawia – poselski projekt Mandat+

    Władzy się nie odmawia – poselski projekt Mandat+ | 2021-01-19

    8 stycznia 2021 r. do Sejmu wpłynął poselski projekt nowelizacji Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. Projekt posłów z klubu Prawa i Sprawiedliwości zakłada likwidację możliwości odmowy przyjęcia mandatu karnego, wprowadza jedynie możliwość zaskarżenia go w ciągu 7 dni.

    więcej
  • Czy liberalizacja zwolnień przyspieszy wyjście z pandemicznej recesji?

    Czy liberalizacja zwolnień przyspieszy wyjście z pandemicznej recesji? | 2021-01-15

    Liberalizacja regulacji rozwiązywania umów o pracę może przyspieszyć wychodzenie Polski z pandemicznej recesji, dając firmom dodatkowe bodźce do tworzenia nowych miejsc pracy. W obliczu dużej niepewności co do administracyjnych zamknięć całych branż gospodarki zmniejszenie restrykcyjności zwolnień ograniczyłoby ryzyko przedsiębiorstw związane z zatrudnianiem nowych pracowników.
    więcej