-
Patryk Wachowiec: Których sędziów obejmuje uchwała Sądu Najwyższego?, Gazeta.pl | 2020-01-27
więcejUchwała SN doprowadziła do jednego: w sieci można znaleźć już listy sędziów, których rekomendowała nowa KRS, zostali powołani przez prezydenta i orzekają w sądach w całej Polsce. Patryk Wachowiec, analityk prawny FOR, opublikował listę 383 sędziów i asesorów, którzy zostali powołani według zmodyfikowanych zasad. Warto przy tym zaznaczyć, że są w niej również sędziowie sądów administracyjnych - ich uchwała SN nie dotyczy.
-
Patryk Wachowiec: Prezydent zaskarżył w Trybunale Konstytucyjnym przepisy, których wykładni dokonał Sąd Najwyższy, Gazeta Wyborcza | 2020-01-27
więcejPrezydent zaskarżył w Trybunale Konstytucyjnym przepisy, których wykładni dokonał Sąd Najwyższy - To mówicie, że dzięki projektom prezydenta część obywateli sądzi organ, który nie jest sądem, a część narażona jest na to, że ich sprawy nie rozpozna niezależny sąd? - pyta na Twitterze analityk prawny FOR Patryk Wachowiec.
-
Patryk Wachowiec: Co z listami poparcia do KRS?, Dziennik Gazeta Prawna | 2020-01-27
więcej– Uzasadniono to faktem, że CADR nie jest stroną postępowania w sprawie ograniczenia przetwarzania danych osobowych przez Kancelarię Sejmu. Sąd nie zwrócił jednak uwagi, że pojęcie interesu prawnego na gruncie procedury sądowoadministracyjnej jest szersze. Szef Kancelarii Sejmu do dziś nie wykonał wyroku NSA w sprawie, w której byliśmy uczestnikiem, czym stale narusza nasze prawo do sądu. Pamiętać bowiem należy, że prawo to obejmuje nie tylko dostęp do sądu, ale też możliwość wykonania orzeczenia – w przeciwnym razie byłoby martwe – zauważa Patryk Wachowiec, prezes CADR, i zapowiada zaskarżenie rozstrzygnięcia o odrzuceniu skargi.
-
Agata Stremecka: Transformacja się skończyła. Wciąż gonimy Zachód, Klub Jagielloński | 2020-01-26
więcejPod koniec funkcjonowania II RP oraz w ostatnich latach PRL-u polskie PKB odpowiadało około 20% poziomu życia ówczesnych Amerykanów. Dzisiaj to już 50%. Jednak to ciągle niewystarczający wynik. Moim zdaniem to nie jest jeszcze moment, żeby z troski o wzrost gospodarczy przestawiać się na konsumpcję. Nie zgadzam się z tezą, że wysiłek Polaków był znacząco większy niż w innych krajach, które przechodziły transformacje.
-
Rafał Trzeciakowski: Po co pędzić na ósmą, Puls Biznesu | 2020-01-26
więcejCzas pracy mamy w Polsce dużo mniej elastyczny niż inne kraje. Jednym to przeszkadza, inni lubią codzienne „od do”. Aby efektywnie kształtować czas pracy, pracownicy i pracodawcy dogadują się często na zasadzie „dżentelmeńskich” umów lub korzystają z umów cywilnoprawnych i samozatrudnienia. Taki wniosek formułuje Rafał Trzeciakowski, ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR).
-
Patryk Wachowiec publikuje listę 384 sędziów zarekomendowanych przez neo-KRS, OKO.Press | 2020-01-25
więcejDo 24 stycznia 2020 roku Andrzej Duda zdążył powołać 384 osoby rekomendowane przez obecną KRS. Poniżej publikujemy listę nazwisk tych osób, szczegóły powołania (nr uchwały KRS, data i nr postanowienia), wraz z sądami, w których orzekają. Listę przygotował Patryk Wachowiec, analityk prawny Forum Obywatelskiego Rozwoju i aktywista związany z inicjatywą Wolne Sądy i Komitetem Obrony Sądownictwa KOS.
-
Patryk Wachowiec o uchwale Sądu Najwyższego ws. sędziów wybranych przez nową KRS, Polsat News | 2020-01-24
więcejGośćmi Agnieszki Gozdyry w piątkowej "Polityce na Ostro" byli sędzia Jarosław Dudzicz (KRS) i Patryk Wachowiec (FOR). W obu częściach programu gorąca dyskusja o uchwale ws. sędziów wybranych przez nową KRS, którą w czwartek przyjął Sąd Najwyższy.
-
Leszek Balcerowicz: Polska zapłaci za ustawę kagańcową, Business Insider Polska | 2020-01-24
więcej- Doszło do podważenia fundamentów państwa prawa. Kto w takich warunkach może inwestować? Inwestorzy z krajów, którzy sądzą, że ich państwa ich obronią przed państwem PiS, na przykład inwestorzy ze Stanów Zjednoczonych. Natomiast w najgorszej sytuacji są paradoksalnie inwestorzy prywatni z Polski - komentuje w rozmowie z Business Insider Polska Leszek Balcerowicz.
-
Leszek Balcerowicz: Czy stracimy to, co udało się osiągnąć przez ostatnie 30 lat?, Dziennik Bałtycki | 2020-01-24
więcejPierwsze z cyklu "Rozmów na szczycie" były próbą podsumowania wydarzeń w gospodarce kraju w ostatnich 30 latach oraz próbą znalezienia odpowiedzi, co należy zrobić, aby nie stracić impetu. Zdaniem rozmówców istnieje zagrożenie, że stracimy to, co udało nam się osiągnąć po 1989 roku. A trzeba pamiętać, że odzyskaliśmy zaledwie pozycję w Europie, jaką zajmowaliśmy przed II Wojną Światową.
-
Rafał Trzeciakowski: Ograniczyć sztywność regulacji czasu pracy, Infor | 2020-01-24
więcejWiele regulacji pracy było tworzonych z myślą o wielkich zakładach przemysłowych z połowy XX wieku – taki jest też duch polskiego Kodeksu pracy z 1974 roku. Jednak, wraz z automatyzacją przemysłu i wzrostem zatrudnienia w usługach, doszło do zmiany realiów gospodarczych.