-
Patryk Wachowiec: Norwegia nie przekaże nam 300 mln zł – powodem zagrożenie dla praworządności i upolitycznienie sądów, Koduj24.pl | 2020-02-27
więcej– Norwegia nie podpisze umowy na przekazanie Ministerstwu Sprawiedliwości, jako operatorowi, prawie 300 mln zł (700 mln NOK) w ramach tzw. Funduszy Norweskich. Powodem zagrożenie dla praworządności i upolitycznienie sądów” – poinformował na Twitterze Patryk Wachowiec z Forum Obywatelskiego Rozwoju.
-
Marcin Zieliński: Kiedy spojrzymy na wykonanie budżetu, okaże się, że wpływy i wydatki odbiegają od planu, InnPoland | 2020-02-27
więcej– Budżet państwa, podobnie jak budżet gospodarstwa domowego albo przedsiębiorstwa, to zestawienie planowanych wpływów i wydatków. Jako że jest to prognoza, to jego wykonanie może odbiegać na koniec roku od planu. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć dokładnych wpływów i wydatków. Dotyczy to również budżetu państwa. Kiedy spojrzymy na wykonanie budżetu, okaże się, że wpływy i wydatki odbiegają od planu – wyjaśnia w rozmowie z INNPoland.pl Marcin Zieliński, ekonomista FOR.
-
Leszek Balcerowicz: PiS wprowadził do sektora bankowego tykającą bombę, którą trzeba będzie rozbroić, Forbes Polska | 2020-02-27
więcejTrzydziestolecie transformacji. W styczniu 1990 r. w życie weszło 10 ustaw składających się na terapię, którą ówczesny wicepremier do spraw gospodarczych Leszek Balcerowicz nazywa radykalną.– To był wyścig z czasem – wspomina. – Pomiędzy wrześniem a grudniem 1989 r. trzeba było działać jeszcze w starym socjalistycznym systemie, podejmować decyzje o zmianach cen węgla i trumien. I pracować nad radykalnym programem gospodarczym. Prezydent Lech Wałęsa, próbując przedstawić rozmiar zmian, które należało wtedy wprowadzić, mówił: to jak zrobienie z zupy rybnej akwarium pełnego złotych rybek.
-
Aleksander Łaszek: Wysokie podatki i krwiożercza skarbówka?, Klub Jagielloński | 2020-02-25
więcejSkarbówka czyha na podatnika – to ulubiony temat mediów, według których urząd skarbowy to instytucja, której głównym celem jest niszczenie polskiego biznesu. Tymczasem jak dowodzi autor najnowszego raportu CAKJ – to wcale nie jest prawda.
-
FOR zaprasza na Obywatelskie Wysłuchanie Publiczne w Krakowie, TVN24 | 2020-02-25
więcejWysłuchanie odbędzie się 28 lutego w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa w Pałacu Wielopolskich (plac Wszystkich Świętych 3/4 w Krakowie) , początek o godzinie 17. Jak tłumaczą organizatorzy, wydarzenie zostanie zorganizowane poza budynkiem Senatu i poza Warszawą, "żeby poszerzyć dostęp osób i instytucji, które chcą zająć stanowisko w sprawie projektu i jest uzupełnieniem procesu konsultacji publicznych dotyczących projektu ustawy prowadzonych bezpośrednio przez Senat".
-
Patryk Wachowiec: Sądy powinny być poza nadzorem ministra, ale otwarte na obywateli, Prawo.pl | 2020-02-25
więcejZagwarantowanie pewności prawa, także w sytuacji kryzysu praworządności, zmiany w ustawie o KRS i powołanie nowej, większy nacisk na wykonywanie przez Polskę europejskich wyroków i zmiany w nadzorze na sądownictwem - to główne punkty w planie naprawy wymiaru sprawiedliwości zaprezentowanym podczas konferencji w Fundacji Batorego.
-
Leszek Balcerowicz: Bonanza rządów PiS się kończy, Gazeta Wyborcza | 2020-02-25
więcejGdy PiS doszedł do władzy w 2015 roku, gospodarka Unii Europejskiej znacznie przyspieszyła, podwoił się też napływ Ukraińców do pracy w Polsce. Głównie dzięki tym dwóm czynnikom nasza gospodarka też przyspieszyła. Ludziom mogło się wydawać, że PiS dobrze rządzi. Zwłaszcza że dzięki niezłej koniunkturze łatwiej było finansować masowe rozdawnictwo, jak chociażby 500+. Bonanza się jednak kończy i narastają problemy.
-
Rafał Trzeciakowski: Czy rząd jeszcze bardziej podzieli rynek pracy?, Rzeczpospolita | 2020-02-24
więcejW Polsce o tym, w oparciu o jaką umowę wykonywana jest praca, decydują korzyści podatkowe i poziom regulacji, zamiast specyfiki danego zajęcia. Rząd niekonsekwentnie stara się to zmienić, zniechęcając do nietypowych form zatrudnienia.
-
Rafał Trzeciakowski: Jakie są źródła braków mieszkaniowych?, Kultura Liberalna | 2020-02-22
więcejPodstawowa teza ekonomii mówi, że ludzie reagują na bodźce. Nie inaczej jest na rynku mieszkaniowym. Przedstawione w tym krótkim artykule bariery, to zaledwie wycinek problemów regulacyjnych napotykanych zarówno przez właścicieli mieszkań i wynajmujących, jak i inwestorów i nabywców. Dlatego zanim zaczniemy wzywać do budowy mieszkań przez państwo, subsydiowania zakupu mieszkań czy ostrzejszych regulacji przestrzennych, warto najpierw zadać pytanie o przyczyny stanu obecnego.
-
Aleksander Łaszek: Could Poland catch up with Germany's economy?, Deutsche Welle | 2020-02-19
więcejThe Law and Justice party leader, Jaroslaw Kaczynski, has claimed that Poland's economy will catch up with Germany's by 2040. It is a bold claim by any standard, but could it become a possibility?