-
Aleksander Łaszek: Mikroprzedsiębiorstwom coraz trudniej urosnąć jest do rozmiarów małych, a potem średnich, więc ograniczają się do trwania, Rzeczpospolita | 2020-03-08
więcej– Dane o zmianach struktury firm w Polsce sugerują, że mikroprzedsiębiorstwom coraz trudniej urosnąć jest do rozmiarów małych, a potem średnich, więc ograniczają się do trwania – ocenia dr Aleksander Łaszek, główny ekonomista FOR. Według niego ma to związek z częstymi w ostatnich latach zmianami prawa, ale też zmianami w sądownictwie. – Istnieje literatura wiążąca wielkość przedsiębiorstw z szeroko rozumianą praworządnością. To zrozumiałe: jeśli prawo się często zmienia, jego jakość jest niska a sądy są nieefektywne, to lepiej pozostać małą, elastyczną firmą – tłumaczy.
Jak podkreśla, nie jest przypadkiem, że wśród krajów strefy euro nadreprezentację mikrofirm widać w Grecji i Włoszech. Zwraca też uwagę na opresyjność administracji. – Największe firmy nie obawiają się kontroli, bo mają sztaby prawników, które dbają o to, by działały w zgodzie z przepisami. W mikrofirmach kontrolerzy nie mają czego szukać. Po przekroczeniu pewnego progu wielkości, firma staje się jednak widoczna dla administracji – ocenia Łaszek.
-
Marek Tatała o ponownym wprowadzeniu zakazu spożywania alkoholu na bulwarach, Gazeta Wyborcza Warszawa | 2020-03-07
więcej– Wprowadzenie zakazu na bulwarach nic nie zmieni, bo kiedy obowiązywał, również działo się tam wiele złych rzeczy, a miasto nie poprawiało infrastruktury, argumentując, że na schodkach nie wolno pić alkoholu – komentuje Marek Tatała.
-
Leszek Balcerowicz: Propaganda zrównoważonego budżetu to wciskanie ludziom ciemnoty, Onet | 2020-03-06
więcej- Jak na razie nie znalazłem propozycji, która miałaby na celu odbudowę polskiej gospodarki ze szkód, które PiS naniósł, np. nacjonalizując firmy - mówił w "Onet Rano." na temat obietnic wyborczych Leszek Balcerowicz. - Każdy poważny polityk powinien taktować budżet państwa jak budżet własnej rodziny. Jak wiemy, ludzie w odpowiedzialnych rodzinach nie zaciągają nadmiernych długów i nie obiecują rzeczy, których się nie da sfinansować - stwiedził.
-
Marcin Zieliński: Zakup Condora jest powodem nie do dumy, lecz do niepokoju, Fakt | 2020-03-06
więcej„Transakcja ta (…) jest powodem nie do „dumy”, lecz do niepokoju. Niepokoić musi bowiem to, że decyzjami inwestycyjnymi kierują rachunek polityczny i potrzeby propagandy” - komentował Marcin Zieliński, ekonomista z Forum Obywatelskiego Rozwoju, już po zakupie linii.
-
Patryk Wachowiec: Konieczne jest zapewnienie w KRS reprezentacji wszystkich szczebli władzy sądowniczej, Dziennik Gazeta Prawna | 2020-03-05
więcejO tym, że konieczne jest zapewnienie w KRS reprezentacji wszystkich szczebli władzy sądowniczej, mówił m.in. Patryk Wachowiec z FOR. Jak wskazywał, w uwagach do projektu FOR zaproponował, żeby w KRS znalazł się co najmniej jeden, ale nie więcej niż pięciu z każdej kategorii sądu wskazanego w projekcie ustawy. "To zagwarantuje nam, ze żaden szczebel, żadna kategoria sądu nie będzie miały przewagi w ramach tej piętnastki" - dodał.
-
Patryk Wachowiec o sporze kompetencyjnym w Trybunale Konstytucyjnym, Rzeczpospolita | 2020-03-04
więcej- Pamiętając o tym, jak działał Trybunał przez ostatnie 2-3 lata, jak wygląda kalendarz prac w Trybunale Konstytucyjnym, widzimy, że ta wokanda, kolejność rozpoznawania spraw, daty wydania orzeczeń są ściśle skorelowane z bieżącą sytuacją polityczną. I odnoszę takie wrażenie, że brak ogłoszenia orzeczenia w dniu wczorajszym jest wynikiem oczekiwań na decyzję Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - mówił Patryk Wachowiec.
-
Rafał Trzeciakowski studzi hurraoptymizm rządu ws. deficytu, InnPoland | 2020-03-04
więcej– Nadwyżka w budżecie państwa po styczniu nie ma większego znaczenia. W ostatnich czterech latach budżet państwa też w styczniu notował nadwyżkę, a mimo tego rok kończył deficytem - studzi hurraoptymistyczne słowa rządu w rozmowie z INNPoland.pl Rafał Trzeciakowski, ekonomista FOR.
-
FOR i "Stocznia" zorganizowały Obywatelskie Wysłuchanie Publiczne ws. senackiego projektu dot. KRS, Gazeta Wyborcza Kraków | 2020-02-28
więcejObywatelskie Wysłuchanie Publiczne to jedna z metod prowadzenia konsultacji publicznych, dotyczących spraw społecznie i politycznie ważnych. W piątek wysłuchanie dotyczące senackiego projektu o KRS zorganizowało Forum Obywatelskiego Rozwoju oraz Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”.
-
Aleksander Łaszek: Nasze finanse publiczne są w gorszym stanie niż finanse Niemiec, Rzeczpospolita | 2020-02-27
więcej– Po pierwsze, nasze finanse publiczne są w gorszym stanie niż finanse Niemiec. Po drugie, polskie problemy leżą gdzie indziej niż brak pakietu stymulującego dla gospodarki – uważa Aleksander Łaszek, główny ekonomista Fundacji FOR.
-
FOR wspiera Obywatelskie Wysłuchanie Publiczne ws. KRS, OKO.Press | 2020-02-27
więcejW piątek 28 lutego 2020 w godz. 17.00-20.00 w Krakowie w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa w Pałacu Wielopolskich przy placu Wszystkich Świętych 3/4 odbędzie się Obywatelskie Wysłuchanie Publiczne senackiego projektu Ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz niektórych innych ustaw. Z wysłuchania prowadzona będzie transmisja na żywo.
Wysłuchanie organizuje Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”. Wspierają: Fundusz Obywatelski, Instytut Studiów Strategicznych, Forum Obywatelskiego Rozwoju i Wolne Sądy.