-
Leszek Balcerowicz: Zerowy deficyt to lipa i nie należy tego oficjalnego kłamstwa powtarzać, Wirtualna Polska | 2020-03-09
więcej- Zerowy deficyt to lipa i nie należy tego oficjalnego kłamstwa powtarzać - komentował sytuację budżetu państwa w programie "Money. To się liczy" Leszek Balcerowicz. Jak mówił, w obecnej sytuacji zagrożenia koronawirusem potrzebne jest zaufanie do władzy, ale "jak - pytał - takiej władzy ufać?". - O wiele większe szkody przyniosła polityka PiS, ale skłonność będzie taka, żeby obarczyć wirusa - dodał.
-
Patryk Wachowiec: Decyzja o środkach tymczasowych to kwestia najbliższych dni, Rzeczpospolita | 2020-03-09
więcej– To kwestia najbliższych dni – ocenia Patryk Wachowiec, analityk prawny FOR, który był w poniedziałek w TSUE.
-
Aleksander Łaszek: Mikroprzedsiębiorstwom coraz trudniej urosnąć jest do rozmiarów małych, a potem średnich, więc ograniczają się do trwania, Rzeczpospolita | 2020-03-08
więcej– Dane o zmianach struktury firm w Polsce sugerują, że mikroprzedsiębiorstwom coraz trudniej urosnąć jest do rozmiarów małych, a potem średnich, więc ograniczają się do trwania – ocenia dr Aleksander Łaszek, główny ekonomista FOR. Według niego ma to związek z częstymi w ostatnich latach zmianami prawa, ale też zmianami w sądownictwie. – Istnieje literatura wiążąca wielkość przedsiębiorstw z szeroko rozumianą praworządnością. To zrozumiałe: jeśli prawo się często zmienia, jego jakość jest niska a sądy są nieefektywne, to lepiej pozostać małą, elastyczną firmą – tłumaczy.
Jak podkreśla, nie jest przypadkiem, że wśród krajów strefy euro nadreprezentację mikrofirm widać w Grecji i Włoszech. Zwraca też uwagę na opresyjność administracji. – Największe firmy nie obawiają się kontroli, bo mają sztaby prawników, które dbają o to, by działały w zgodzie z przepisami. W mikrofirmach kontrolerzy nie mają czego szukać. Po przekroczeniu pewnego progu wielkości, firma staje się jednak widoczna dla administracji – ocenia Łaszek.
-
Marek Tatała o ponownym wprowadzeniu zakazu spożywania alkoholu na bulwarach, Gazeta Wyborcza Warszawa | 2020-03-07
więcej– Wprowadzenie zakazu na bulwarach nic nie zmieni, bo kiedy obowiązywał, również działo się tam wiele złych rzeczy, a miasto nie poprawiało infrastruktury, argumentując, że na schodkach nie wolno pić alkoholu – komentuje Marek Tatała.
-
Leszek Balcerowicz: Propaganda zrównoważonego budżetu to wciskanie ludziom ciemnoty, Onet | 2020-03-06
więcej- Jak na razie nie znalazłem propozycji, która miałaby na celu odbudowę polskiej gospodarki ze szkód, które PiS naniósł, np. nacjonalizując firmy - mówił w "Onet Rano." na temat obietnic wyborczych Leszek Balcerowicz. - Każdy poważny polityk powinien taktować budżet państwa jak budżet własnej rodziny. Jak wiemy, ludzie w odpowiedzialnych rodzinach nie zaciągają nadmiernych długów i nie obiecują rzeczy, których się nie da sfinansować - stwiedził.
-
Marcin Zieliński: Zakup Condora jest powodem nie do dumy, lecz do niepokoju, Fakt | 2020-03-06
więcej„Transakcja ta (…) jest powodem nie do „dumy”, lecz do niepokoju. Niepokoić musi bowiem to, że decyzjami inwestycyjnymi kierują rachunek polityczny i potrzeby propagandy” - komentował Marcin Zieliński, ekonomista z Forum Obywatelskiego Rozwoju, już po zakupie linii.
-
Komunikat 5/2020: Postępowanie przed Trybunałem Konstytucyjnym ws. „sporu kompetencyjnego”: droga do dalszej destrukcji państwa prawa | 2020-03-05
więcej3 marca 2020 r. odbyła się rozprawa przed Trybunałem Konstytucyjnym, zbojkotowana przez dwóch uczestników postępowania: Rzecznika Praw Obywatelskich oraz przedstawiciel Sądu Najwyższego, I Prezes SN, którzy przedstawili stanowiska na piśmie. W składzie sędziowskim TK obecne były trzy osoby uznawane za „dublerów”.
Rozprawę Trybunał odroczył do dnia 12 marca 2020 r. celem umożliwienia dalszego zadawania pytań obecnym na kolejnych rozprawach uczestnikom przez skład orzekający.
-
Patryk Wachowiec: Konieczne jest zapewnienie w KRS reprezentacji wszystkich szczebli władzy sądowniczej, Dziennik Gazeta Prawna | 2020-03-05
więcejO tym, że konieczne jest zapewnienie w KRS reprezentacji wszystkich szczebli władzy sądowniczej, mówił m.in. Patryk Wachowiec z FOR. Jak wskazywał, w uwagach do projektu FOR zaproponował, żeby w KRS znalazł się co najmniej jeden, ale nie więcej niż pięciu z każdej kategorii sądu wskazanego w projekcie ustawy. "To zagwarantuje nam, ze żaden szczebel, żadna kategoria sądu nie będzie miały przewagi w ramach tej piętnastki" - dodał.
-
Patryk Wachowiec o sporze kompetencyjnym w Trybunale Konstytucyjnym, Rzeczpospolita | 2020-03-04
więcej- Pamiętając o tym, jak działał Trybunał przez ostatnie 2-3 lata, jak wygląda kalendarz prac w Trybunale Konstytucyjnym, widzimy, że ta wokanda, kolejność rozpoznawania spraw, daty wydania orzeczeń są ściśle skorelowane z bieżącą sytuacją polityczną. I odnoszę takie wrażenie, że brak ogłoszenia orzeczenia w dniu wczorajszym jest wynikiem oczekiwań na decyzję Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - mówił Patryk Wachowiec.
-
Rafał Trzeciakowski studzi hurraoptymizm rządu ws. deficytu, InnPoland | 2020-03-04
więcej– Nadwyżka w budżecie państwa po styczniu nie ma większego znaczenia. W ostatnich czterech latach budżet państwa też w styczniu notował nadwyżkę, a mimo tego rok kończył deficytem - studzi hurraoptymistyczne słowa rządu w rozmowie z INNPoland.pl Rafał Trzeciakowski, ekonomista FOR.