-
Aleksander Łaszek: Rząd PiS zmarnował mijające 5 lat dobrej koniunktury, Business Insider Polska | 2020-03-12
więcej- Rząd PiS zmarnował mijające 5 lat dobrej koniunktury, w efekcie czego polskie finanse publiczne oraz system opieki zdrowotnej nie są przygotowane na epidemię koronawirusa - uważają ekonomiści Forum Obywatelskiego Rozwoju. Zupełnie odmiennego zdania jest minister finansów Tadeusz Kościński. W jego opinii finanse są w bardzo dobrej sytuacji.
-
Aleksander Łaszek: Zrównoważony budżet to sztuczka księgowa, służąca rządowej propagandzie, Interia | 2020-03-12
więcejAleksander Łaszek zwraca uwagę, że w sytuacji rosnącej niepewności związanej z możliwymi konsekwencjami epidemii najbardziej pilne jest ograniczenie niepewności powodowanej przez błyskawiczne zmiany legislacyjne, wprowadzane przez rząd. O to zresztą zaapelowali przedsiębiorcy pod hasłem "2020 rokiem regulacyjnego spokoju".
-
Rafał Trzeciakowski: Podatki cukrowe obciążają przede wszystkim najbiedniejszych konsumentów, Wieści24 | 2020-03-11
więcejCel podatku cukrowego jest najprawdopodobniej fiskalny i stąd planowane wejście w życie już od 1 lipca 2020 r., w trakcie roku podatkowego, bez względu na pogłębianie problemu niestabilności prawa podatkowego – piszą eksperci FOR.
-
Leszek Balcerowicz: Propaganda PiS to połączenie bolszewizmu, szowinizmu i fundamentalizmu, Wieści24 | 2020-03-11
więcejProfesor Leszek Balcerowicz w ostrych słowach opisał to, co aktualnie wyprawia PiS.
-
Rafał Trzeciakowski: Podatek cukrowy będzie podatkiem od biednych?, Podatki.biz | 2020-03-11
więcejZaplanowany przez rząd nowy podatek cukrowy obciąży przede wszystkim najbiedniejszych konsumentów – ostrzegają eksperci fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju. Jak twierdzi fundacja, w praktyce wprowadzenie nowej daniny najprawdopodobniej nie przyniesie pozytywnych efektów dotyczących stanu zdrowia konsumentów.
-
Rafał Trzeciakowski: Podatek od cukru ma w sobie sporo sprzeczności, INNPoland | 2020-03-11
więcejEkonomista FOR zwraca uwagę, że podatki cukrowe obciążają przede wszystkim najbiedniejszych. - W istocie są one znacznie bardziej regresywne niż podatek VAT, gdyż biedniejsi nie tylko płacą ich więcej w stosunku do swoich dochodów, ale również więcej w kwotach absolutnych - pisze Trzeciakowski. - Dlatego dobrym rozwiązaniem byłoby skupienie się na celu zdrowotnym podatku i przeznaczenie wpływów np. na wzrost kwoty wolnej w podatku PIT.
-
Aleksander Łaszek: Histeria to za mało, żeby zmieniać ramy fiskalne, Dziennik Gazeta Prawna | 2020-03-11
więcejPolska gospodarka zaczęła zwalniać na długo przed pojawieniem się choroby i mimo zwiększenia skali transferów socjalnych w połowie ubiegłego roku. To pokazuje, że taka prosta stymulacja nie działa. Problemy są gdzie indziej, są nimi np. niepewność regulacyjna i niesprzyjające otoczenie biznesowe. Przykład to sposób wprowadzania podatku cukrowego.
-
Marek Tatała: Jeśli nie kapitalizm, to co?, Magazyn Pismo | 2020-03-11
więcejWiceprezes zarządu FOR, Marek Tatała, wziął udział w dyskusji pt. "Jeśli nie kapitalizm, to co?", która towarzyszyła premierze najnowszego numeru magazynu Pismo.
-
Marcin Zieliński o przejęciu Condora przez LOT, Fakt | 2020-03-11
więcejNa to, że inwestycja jest wątpliwa z biznesowego punktu widzenia, krytycy wskazywali już w momencie zakupu. - Transakcja ta (…) jest powodem nie do "dumy", lecz do niepokoju. Niepokoić musi bowiem to, że decyzjami inwestycyjnymi kierują rachunek polityczny i potrzeby propagandy - komentował Marcin Zieliński, ekonomista z Forum Obywatelskiego Rozwoju.
-
Aleksander Łaszek: Koronawirus w Polsce może doprowadzić do zmian w budżecie, Money.pl | 2020-03-11
więcejEwentualnie rozprzestrzenianie się koronawirusa na terenie Polski może doprowadzić do wyhamowania gospodarki. Rząd, by temu przeciwdziałać, ma możliwość zawieszenia reguły wydatkowej.