-
Komunikat 4/2020: Jawność wyborów do nowej KRS: publikacja list nie kończy sprawy | 2020-02-18
więcejPo 749 dniach od naszego zapytania Kancelaria Sejmu opublikowała skany list poparcia kandydatów na członków nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Publikacja była efektem wyroku sądu administracyjnego, który uchylił postanowienia Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych wstrzymujące udostępnienie list przez Szefa Kancelarii Sejmu.
-
Patryk Wachowiec analizuje listy poparcia do nowej KRS, EURACTIV | 2020-02-17
więcejZ analizy list poparcia przeprowadzonej przez Małgorzatę Szulekę i Marcina Wolnego z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz Patryka Wachowca z Forum Obywatelskiego Rozwoju wynika, że niemal połowa, bo 166, podpisanych tam osób albo już awansowała, albo byli zatrudnieni w resorcie. W przypadku pozostałych nie można wykluczyć, że ich podpis na tych listach będzie się liczył w ich przyszłej karierze. Zwłaszcza, że decydować o tym będą właśnie członkowie neo-KRS, którym udzielili poparcia.
-
Patryk Wachowiec o ujawnieniu list poparcia do nowej KRS, Dziennik Gazeta Prawna | 2020-02-17
więcejNa części list nazwisko kandydata jest dopisane inną czcionką. Zdaniem niektórych komentatorów oznacza to, że popierający nie wiedzieli, kogo wspierają. – Tak jest w przypadku kilku list poparcia do nowej KRS – kolejność nazwisk popierających taka sama, a nazwisko kandydata wpisane pismem maszynowym, niewyrównanym do środka jak dwa pozostałe wiersze nagłówka – spostrzega Patryk Wachowiec, analityk prawny FOR, który walczył z Kancelarią Sejmu o ujawnienie list poparcia.
-
Marek Tatała: Wiadomości pokazują alternatywną rzeczywistość, Gazeta.pl | 2020-02-17
więcejPo niedzielnym wydaniu "Wiadomości", w którym znalazł się materiał wyśmiewający Kingę Rusin posypały się komentarze oburzenia. Wśród komentujących znalazł się wiceprezes FOR, Marek Tatała.
-
Leszek Balcerowicz: Będziemy się ścigać z Putinem, jeżeli chodzi o udział własności państwowej w bankach, Newsweek Polska | 2020-02-16
więcejPrzejęcie mBanku to przede wszystkim cel i wyzwanie władz PiS, którym nigdy za dużo sektora państwowego w gospodarce, a tym bardziej w bankach. Burzą się na to nie tylko liberałowie, tacy jak Leszek Balcerowicz. „Będziemy się ścigać z Putinem, jeżeli chodzi o udział własności państwowej w bankach” – komentował ostatnio plany przejęcia mBanku przez Pekao.
-
Marcin Zieliński: Przejęcie Condora - propaganda a rzeczywistość, Rzeczpospolita | 2020-02-16
więcej- Transakcja, wbrew słowom Mateusza Morawieckiego, nie jest „dowodem siły polskiej gospodarki". Jest dowodem jej upaństwowienia. Linie lotnicze nie muszą być państwowe, czego dowodzą przykłady Lufthansy czy IAG - pisze Marcin Zieliński, ekonomista FOR.
-
Patryk Wachowiec: Co wynika z list poparcia do KRS?, Rzeczpospolita | 2020-02-15
więcejJak wynika z badań analityka prawnego FOR, Patryka Wachowca, 60 na ponad 360 osób podpisanych na liście dostało już rekomendację do awansu od nowej KRS - 20 z nich już awansowało, pozostali czekają na nominację prezydenta. 49 z ponad 360 osób pracowało w Ministerstwie Sprawiedliwości, zaś 56 osób z list poparcia to powołani niedawno przez Zbigniewa Ziobrę prezesi i wiceprezesi sądów.
-
Opinia KOS (25(1)/2020) wz. wejściem w życie tzw. ustawy represyjnej | 2020-02-14
więcejDziś, 14 lutego 2020, wchodzi w życie pospiesznie przygotowana i sprzeczna z Konstytucją RP ustawa o zmianie ustawy o ustroju sadów powszechnych, ustawy o Sądzie Najwyższym oraz niektórych innych ustaw, nazwana ustawą represyjną.
-
Patryk Wachowiec: Co jest na listach poparcia do KRS?, Gazeta Wyborcza | 2020-02-14
więcej- To wielki triumf społeczeństwa obywatelskiego. Wszystkich tych, którzy wywierali presję na Kancelarię Sejmu, aby ujawniła listy. Dziś każdy może je przejrzeć i zweryfikować - mówi analityk prawny FOR Patryk Wachowiec. Jest jedną z osób, która od dwóch lat walczyła o ujawnienie list poparcia do upolitycznionej KRS.
-
Marek Tatała: Jako liberał cenię sobie to, że mogę w życiu podążać za własną wolą, Liberté! | 2020-02-14
więcejJako liberał cenię sobie to, że mogę w życiu podążać za własną wolą, a jednocześnie nie chcą przeszkadzać innym, samodzielnie czy za pośrednictwem np. państwa, w podążaniu ich własnymi ścieżkami. Laissez faire, czyli pozwólcie czynić, sobie i innym, to zasada, która powinna towarzyszyć pasjonatom liberalizmu.