-
Rafał Trzeciakowski: Mniejsze bariery zwolnień przyczyniają się do tego, że pracodawcy chętniej tworzą miejsca pracy, Subiektywnie o finansach | 2020-02-03
więcej- Mniejsze bariery zwolnień przyczyniają się również do tego, że pracodawcy chętniej tworzą miejsca pracy, a pracownikom znacznie łatwiej zmienić pracę. Dodaje, że przed dojściem do władzy Prawa i Sprawiedliwości Polska zajmowała w rankingu 17. miejsce. Spadek wynika przede wszystkim z usztywnienia maksymalnych długości umów o pracę na czas określony - tłumaczy ekonomista FOR, Rafał Trzeciakowski.
-
Komunikat FOR 2/2020: Przejęcie niemieckich linii Condor: propaganda sukcesu | 2020-02-03
więcejNabycie niemieckich linii lotniczych Condor to w propagandzie polityków Prawa i Sprawiedliwości kolejny rzekomo bezprecedensowy w historii polskiej gospodarki sukces: oto LOT, swego czasu notorycznie przynoszący straty i przeznaczony do zamknięcia albo, w najlepszym razie, sprzedaży niemieckiej Lufthansie, teraz dzięki „dobrej zmianie” nie tylko wreszcie przynosi zyski, ale wręcz rozwija się tak prężnie, że aż rozpoczyna ekspansję na niemieckim rynku. Oczywiście, co jest często cechą propagandy, przekaz nie znajduje odzwierciedlenia w rzeczywistości.
-
Aleksander Łaszek: Samozatrudnionych szybko przybywa, a proces ten jeszcze się nasili, Rzeczpospolita | 2020-02-02
więcej- Rząd PiS usztywnił umowy o pracę na czas określony oraz umowy zlecenia. Zamierza podnieść koszty pracy przy etatowym zatrudnieniu poprzez skokową podwyżkę płacy minimalnej. Zwiększa też preferencje dla osób prowadzących działalność gospodarczą, głównie tych osiągających niskie dochody. Takie niekonsekwentne podejście do różnych form pracy zwiększa bodźce do samozatrudnienia i będzie wypychać ludzi w tym kierunku coraz bardziej - uważa dr Aleksander Łaszek, główny ekonomista FOR.
-
Patryk Wachowiec: Izba Dyscyplinarna SN orzeka pomimo uchwały trzech izb Sądu Najwyższego, TVN24 | 2020-02-01
więcejPatryk Wachowiec, analityk prawny FOR, uważa że "wszystkie osoby powołane do Izby Dyscyplinarnej powinny się wstrzymać od orzekania".
-
Rafał Trzeciakowski: Lepiej byłoby uelastycznić umowy na czas nieokreślony, Interia | 2020-01-31
więcej- Spadek Polski w Indeksie Elastyczności Zatrudnienia to przede wszystkim efekt usztywnienia w ostatnich latach umów o pracę na czas określony - powiedział Rzeczpospolitej Rafał Trzeciakowski z FOR. Zmiany te miały na celu poprawę bezpieczeństwa pracowników i ukrócenie praktyki zatrudniania osób na prawie nieskończoną liczbę umów czasowych.
-
Leszek Balcerowicz: Na co idą miliardy złotych dla TVP?, Wirtualna Polska | 2020-01-31
więcej- Do TVP idą miliardy złotych. Na co? Na propagandę i agresję, która pod względem moralnym jest gorsza niż to, co robiono w stanie wojennym. To niesłychane - mówił Leszek Balcerowicz w programie "Tłit", komentując planowana przez NIK kontrolę w telewizji publicznej.
-
Rafał Trzeciakowski: Polska spadła w rankingu elastyczności zatrudnienia, Dziennik Gazeta Prawna | 2020-01-31
więcejZ szacunków Forum Obywatelskiego Rozwoju, które bierze udział w przygotowywaniu indeksu, wynika, że Polska w porównaniu z 2015 r. spadła aż o dziesięć pozycji. "To przede wszystkim efekt usztywnienia w ostatnich latach umów o pracę na czas określony" – powiedział Rafał Trzeciakowski z FOR. Zmiany te miały na celu poprawę bezpieczeństwa pracowników i ukrócenie praktyki zatrudniania osób na prawie nieskończoną liczbę umów czasowych.
-
Rafał Trzeciakowski komentuje spadek Polski w Indeksie Elastyczności Zatrudnienia, WNP | 2020-01-31
więcej- Indeks elastyczności zatrudnienia w Polsce wynosi obecnie ok. 60 pkt. Na tle 41 badanych krajów daje nam to dosyć odległą 27. pozycję. Liderem tego zestawienia są Stany Zjednoczone, a wśród krajów europejskich - Wielka Brytania. Za to peleton zamyka Francja - pisze ekonomista FOR, Rafał Trzeciakowski.
-
Rafał Trzeciakowski: Kodeks pracy jest zbyt sztywny, Puls Biznesu | 2020-01-31
więcejZdaniem ekspertów FOR cytowanych przez Rzeczpospolitą, lepiej byłoby uelastycznić drugą część kodeksu, tj. umowy na czas nieokreślony.
-
Rafał Trzeciakowski: Polska spadła w rankingu elastyczności zatrudnienia, Bankier.pl | 2020-01-31
więcejJak podała w piątek Rzeczpospolita, w czasie rządów PiS Polska spadła w rankingu elastyczności zatrudnienia z 17. na 27. miejsce. To efekt zaostrzenia regulacji dotyczących pracy na czas określony.