-
Aleksander Łaszek o rosnących składkach ZUS dla przedsiębiorców, Spider's Web | 2019-06-26
więcej- Ryczałtowe składki ZUS dla najmniejszych działalności są bardzo dużym obciążeniem, które może pochłaniać nawet połowę i więcej wypracowanych zysków - mówił w rozmowie z BizBlogiem dr Aleksander Łaszek, główny ekonomista FOR i dodał, że dla przedsiębiorców o wyższych dochodach ryczałtowe składki stanowią znacznie mniejsze obciążenie niż np. dla osób pracujących na etacie.
-
Patryk Wachowiec o wyroku TSUE, Gazeta Wyborcza | 2019-06-25
więcej- To pierwszy prawomocny wyrok sądu, który stwierdza naruszenie przez rządzących zasady niezawisłości sędziowskiej. Po 43 miesiącach od pacyfikacji Trybunału Konstytucyjnego - zauważył na Twitterze Patryk Wachowiec, analityk prawny FOR.
-
Patryk Wachowiec: Elektronizacja to za mało, Rzeczpospolita | 2019-06-25
więcej- Z końcem maja weszły w życie długo oczekiwane przepisy procedury sądowo-administracyjnej wprowadzające elektronizację postępowań przed wojewódzkimi sądami administracyjnymi i NSA. Nowelizacja umożliwia wnoszenie skarg i innych pism procesowych do sądu, doręczanie dokumentów stronom i przeglądanie akt sprawy za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej. Zmiany są finalizacją działań podjętych jeszcze przez poprzedni rząd - pisze patryk Wachowiec, analityk prawny FOR w swoim najnowszym artykule.
-
Rafał Trzeciakowski: Jeżeli chcemy pracować krócej, to powinniśmy wspierać wzrost gospodarczy, Spider's Web | 2019-06-24
więcej– Tylko w czterech krajach UE ustawowy tygodniowy czas pracy jest krótszy niż 40 godzin. To nie ustawy pozwalają pracować krócej, ale naturalne procesy rynkowe. Jeżeli chcemy pracować krócej, to powinniśmy wspierać wzrost gospodarczy. Im szybciej zamkniemy lukę rozwojową w stosunku do Europy Zachodniej, tym szybciej ci z nas chcący pracować krócej, będą mogli sobie na to pozwolić – pisze Rafał Trzeciakowski, ekonomista FOR.
-
Rafał Trzeciakowski: Można zbankrutować przy niskich relacjach długu do PKB, Rzeczpospolita | 2019-06-21
więcejW debacie publicznej przypisujemy politykom zbyt dużą sprawczość. Od polityki gospodarczej niekoniecznie zależy aż tak dużo, przynajmniej w krótkim okresie - mówi Rafał Trzeciakowski, ekonomista FOR, gość programu Pawła Rożyńskiego.
-
Jak wygrywa się wolność? Lech Wałęsa i Leszek Balcerowicz, czyli architekci wolności, TVN | 2019-06-18
więcejLech Wałęsa i Leszek Balcerowicz w rozmowie z Katarzyną Kolendą-Zaleską odsłonili kulisy minionego okresu, opowiedzieli o dokonywaniu trudnych wyborów, osobistym poświęceniu, szalonej pracy i wzajemnych stosunkach związkowego przywódcy, który został prezydentem, i naukowca, na którego spadła odpowiedzialność za odbudowanie zrujnowanego kraju.
-
Aleksander Łaszek: 2020 r. będzie rokiem największych obciążeń finansowych nowymi obietnicami, Business Insider Polska | 2019-06-18
więcejAleksander Łaszek, główny ekonomista FOR wylicza, że nowe wydatki doprowadzają wręcz do granicy budżet państwa. Tzw. reguła wydatkowa zdaniem Ministerstwa Finansów nie zostanie przekroczona, ale nie będzie już pola do dalszego wzrostu innych wydatków.
-
Leszek Balcerowicz: Kiedy obudzą się polscy studenci w obronie wolności?, Onet | 2019-06-17
więcejGościem Iwony Kutyny w programie "Onet Rano." był Leszek Balcerowicz, który mówił, że czuje się w Polsce wolny, ale dostrzega symptomy zagrożenia wolności. - Jest bardzo wiele osób, mnóstwo młodych, którzy mówią, że przecież nie ma żadnego problemu, bo nie biją na ulicach - stwierdził.
-
FOR: Blisko 10 mln pracowników w Polsce zatrudnionych jest w mało wydajnych sektorach, Money.pl | 2019-06-16
więcejJak wskazuje FOR, blisko 10 mln pracowników w Polsce zatrudnionych jest w mało wydajnych sektorach, czyli w mikroprzedsiębiorstwach, w rolnictwie, w sektorze publicznym lub pracuje na własny rachunek. Efekt? Połowę polskiego PKB wypracowuje zaledwie 26 proc. pracowników. Druga połowa jest na głowie pozostałych 74 proc.
-
Leszek Balcerowicz: Państwo socjalistyczne to jedno wielkie oszustwo. Dopiero w kapitalizmie mamy solidarność, Gazeta Wyborcza | 2019-06-14
więcej- Kapitalizm jest nieestetyczny, bo bogaci mają zły gust, zatruwają planetę i takie tam slogany - mówi z ironią Leszek Balcerowicz i broni planu swojego autorstwa sprzed 30 lat jako najlepszej drogi od gospodarki centralnie planowanej do wolnorynkowej.