-
FOR: Bogatsze kraje charakteryzują się większym zakresem wolności gospodarczej, Spider's Web | 2019-06-12
więcejAutorzy raportu – Rafał Trzeciakowski i Patryk Wachowiec – zastanawiają się też, co dalej. Czy utkniemy na poziomie państw południa, czy będziemy dalej podążać ścieżką rozwoju, goniąc Północ. Sugerowane recepty opierają się na zaznaczaniu roli wolności gospodarczej.
-
Marcin Zieliński: 30 lat polskiej gospodarki w liczbach, Global Economy | 2019-06-12
więcejNiektóre kraje postkomunistyczne są obecnie lepiej rozwinięte od Polski. Dlatego niektórym wydaje się, że Polska po 1989 roku rozwijała się słabo, a na pewno słabiej od tych krajów. To, że Polska pozostaje za tymi krajami nieco w tyle, nie wynika ze słabego rozwoju w ostatnich 30 latach, lecz z tego, że w 1989 roku była krajem na tle regionu bardzo zacofanym. Polska była najbiedniejsza spośród wszystkich krajów Europy Środkowo-Wschodniej, które później weszły do Unii Europejskiej. Znajdowała się na poziomie rozwoju ówczesnej Ukrainy.
-
Aleksander Łaszek o długu publicznym Polski, Radio TOK FM | 2019-06-12
więcej- Dług publiczny tak naprawdę przekroczył bilion 3 lata temu, tyle tylko, że mamy różne definicje długu. W poprzednim rządzie kiedy dług publiczny zbliżał się do limitów ustawowych, żeby obejść ustawę zmieniono jego definicję FOR w swoich wyliczeniach posługuje się metodologią Eurostatu, żeby była to metodologia zewnętrzna - mówił dr Aleksander Łaszek, główny ekonomista FOR, w rozmowie z Piotrem Maślakiem.
-
Rafał Trzeciakowski: Polacy głosują nogami za wolnością gospodarczą, Rzeczpospolita | 2019-06-12
więcej- Ogólnoświatowym trendem jest migracja do krajów o większym zakresie wolności gospodarczej. W ich kierunku w latach 2010–2015 wśród 156 krajów wyjechało aż 16 mln emigrantów, wobec jedynie 4 mln w kierunku przeciwnym - pisze Rafał Trzeciakowski, ekonomista FOR w swoim artykule dla "Rzeczpospolitej".
-
Marcin Zieliński o transformacji gospodarczej w Polsce, Newsrm.tv | 2019-06-12
więcej- To, że Polska pozostaje za tymi krajami nieco w tyle, nie wynika ze słabego rozwoju w ostatnich 30 latach, lecz z tego, że w 1989 roku była krajem na tle regionu bardzo zacofanym. Polska była najbiedniejsza spośród wszystkich krajów Europy Środkowo-Wschodniej, które później weszły do Unii Europejskiej. Znajdowała się na poziomie rozwoju ówczesnej Ukrainy - mówił ekonomista FOR, Marcin Zieliński.
-
Rafał Trzeciakowski: Wysokość płacy minimalnej nie jest kluczowym problemem polskiego rynku pracy, Spider's Web | 2019-06-11
więcej– Wysokość płacy minimalnej nie jest kluczowym problemem polskiego rynku pracy, ale negatywnie odbija się na zatrudnieniu najsłabszych pracowników. Wysoka płaca minimalna utrudnia podejmowanie pracy osobom, których brak doświadczenia, niskie umiejętności czy niski poziom wynagrodzeń w regionie (realnie płaca minimalna jest wyższa w biedniejszych regionach Polski) nie pozwalają wypracować wystarczająco dużej wartości dodanej, aby opłacalne było ich zatrudnienie – podkreślał w swoim raporcie ekonomista FOR, Rafał Trzeciakowski.
-
Aleksander Łaszek: Jakie są dochody i kto płaci najwyższe podatki w Polsce?, TEP | 2019-06-11
więcej- Niepozornie zatytułowana analiza „Wybrane aspekty systemu podatkowo składkowego na podstawie danych PIT i ZUS 2016” jest pierwszym tak całościowym spojrzeniem na obciążenia podatkowe i składkowe w Polsce. Połączenie danych Ministerstwa Finansów oraz ZUS pokazuje dobitnie, że PIT stanowi tylko część tych obciążeń i nie można o nich dyskutować w oderwaniu od składek ZUS i NFZ - pisze dr Aleksander Łaszek w swoim artykule dla TEP.
-
Marcin Zieliński obala 9 mitów nt. transformacji gospodarczej w Polsce, eGospodarka | 2019-06-11
więcejW związku z 30. rocznicą wyborów z 4 czerwca 1989 r., a także zbliżającą się 30. rocznicą Planu Balcerowicza, Marcin Zieliński, ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju, przygotował specjalny komunikat pt. "Mity transformacji gospodarczej w Polsce".
-
Leszek Balcerowicz: Musimy walczyć o wolność od strachu, Silesia24 | 2019-06-10
więcej- Nie jest przypadkiem, że państwa socjalistyczne tolerowały prawa socjalne. Walczyły z tymi, którzy domagali się demokracji i innych praw wolnościowych - przekonywał Leszek Balcerowicz w rozmowie z Markiem Czyżem.
-
Aleksander Łaszek: Polskie przedsiębiorstwa nadal cechuje relatywnie niska suma bilansowa, Parkiet | 2019-06-10
więcejZe względu na przekapitalizowanie krajowych banków, rynek obligacji nie jest w stanie stworzyć konkurencyjnej – względem kredytów – oferty dla emitentów kredytowalnych. Ale są inni zainteresowani.