-
FOR: Dług publiczny Polski przekroczył bilion złotych, Radio ZET | 2019-06-10
więcejDług publiczny, czyli zobowiązanie Polski wobec innych państw i podmiotów prywatnych, przekroczył bilion złotych. Taką kwotę pokazuje licznik, który znajduje się przy rondzie Dmowskiego w Warszawie. Pokazywana na nim kwota rośnie w lawinowym tempie.
-
Aleksander Łaszek: Domiar podatkowy dla dużych sklepów to szkodliwy pomysł, Crowd Media | 2019-06-10
więcej- Domiar podatkowy dla dużych sklepów to szkodliwy pomysł. Większe sklepy mają wyższe inwestycje i większy obrót w przeliczeniu na pracującego. Na wyższej wydajności zyskują pracownicy (wyższe płace), klienci (niższe ceny) i finanse publiczne (wyższe wpływy z PIT, ZUS, NFZ i VAT) - pisze główny ekonomista FOR, dr Aleksander Łaszek.
-
Leszek Balcerowicz i Lech Wałęsa - praca zespołowa, TVN24 | 2019-06-09
więcejLech Wałęsa i Leszek Balcerowicz potrafią współpracować, w tym przypadku są zgranym duetem jeżeli chodzi o podpisywanie książek.
-
Aleksander Łaszek: Stopa zatrudnienia kobiet w wieku 60-64 lat w Polsce należy do najniższych w UE, Crowd Media | 2019-06-09
więcej- Stopa zatrudnienia kobiet w wieku 60-64 lat w Polsce należy do najniższych w UE. Aspirujemy do poziomu życia Niemiec czy Szwecji, jednak obniżenie wieku emerytalnego kobiet jest odwrotnością polityki tych krajów - pisze główny ekonomista FOR, dr Aleksander Łaszek.
-
Leszek Balcerowicz i Lech Wałęsa wspominają szok pierwszych dni transformacji, Spider's Web | 2019-06-08
więcej– Byłem przekonany, że najgorzej cofnąć się do początku kuracji. Powiem Panu, że ten pierwszy okres reform wspominam z dużą nostalgią – opowiada Leszek Balcerowicz. W książce „Lech, Leszek. Wygrać wolność” Katarzyny Kolendy-Zaleskiej twórca polskiej transformacji gospodarczej wraz z Lechem Wałęsą wspominają, że pierwszym dniom po wprowadzeniu planu Balcerowicza towarzyszyła panika w sklepach, puste półki i rosnące ceny.
-
FOR: W związku z nadprodukcją prawa przedsiębiorcy wstrzymują się z inwestowaniem, Forsal | 2019-06-08
więcejW raporcie „Perspektywy dla Polski” FOR podkreśla, że w związku z nadprodukcją prawa przedsiębiorcy wstrzymują się z inwestowaniem, bo nie wiedzą, jakie przepisy będą obowiązywały za kilka miesięcy. Nie pomaga też reforma wymiaru sprawiedliwości, która – zdaniem autorów – podważa niezależność sądów, a w konsekwencji osłabia przekonanie właścicieli firm, że w sporze z państwem będą mogli liczyć na niezawisłość sędziów.
-
Leszek Balcerowicz: Człowieka odkrywają okoliczności i okoliczności odkrywają, na co go stać, 300Polityka | 2019-06-07
więcej- Człowieka odkrywają okoliczności i okoliczności odkrywają, na co go stać. Nie mogłem wiedzieć, jak się sprawię jako decydent w trudnych czasach, bo nigdy przedtem tak nie działałem. I się dowiedziałem. Nie ulegałem, kiedy wiedziałem, że nie powinienem ulec. To kwestia zasad, a także kalkulacji, kiedy dobro programu wymaga nieustępliwości - mówi Leszek Balcerowicz w najnowszej książce "Lech. Leszek. Wygrać wolność".
-
Leszek Balcerowicz: Przedsiębiorstwa państwowe zaczęły sprzedawać swoje towary na wolnym rynku, TVN24 | 2019-06-07
więcejKsiążka "Lech, Leszek. Wygrać wolność" jest zapisem pierwszej rozmowy pomiędzy autorami polskiej transformacji: byłym prezydentem Lechem Wałęsą oraz profesorem Leszkiem Balcerowiczem, byłym wicepremierem i ministrem finansów w rządzie Tadeusza Mazowieckiego.
-
Leszek Balcerowicz o czerwcu 1989: Stała się nadzwyczajna rzecz, ale nie mogłem przewidzieć, co będzie potem, Radio TOK FM | 2019-06-05
więcejLeszek Balcerowicz, były wicepremier i minister finansów w rządzie Tadeusza Mazowieckiego opowiadał w Poranku Radia TOK FM czy zmieniłby niektóre swoje decyzje z 1989 roku. - Pierwsze miesiące to było zmaganie się z różnymi pozostałościami poprzedniego ustroju. Z drugiej strony był to wyścig z czasem - zaznaczył.
-
Rafał Trzeciakowski: Przeniesienie oszczędności Polaków z OFE na subkonto w IKE wydaje się korzystne głównie dla rządu PiS, Gazeta Wyborcza | 2019-06-05
więcej- Oszczędzając dalej w OFE, po osiągnięciu wieku emerytalnego otrzymywałyby comiesięczną emeryturę. Teraz, po przeniesieniu środków na subkonto w IKE, będą mogły te środki wypłacić jednorazowo albo w transzach. To oznacza, że jeżeli chciałyby otrzymywać ze zgromadzonych środków comiesięczną emeryturę, której oczekiwały dotychczas, to będą musiały dodatkowo wykupić odpowiedni annuitet - tłumaczy ekonomista Rafał Trzeciakowski.