-
Aleksander Łaszek: Histeria to za mało, żeby zmieniać ramy fiskalne, Dziennik Gazeta Prawna | 2020-03-11
więcejPolska gospodarka zaczęła zwalniać na długo przed pojawieniem się choroby i mimo zwiększenia skali transferów socjalnych w połowie ubiegłego roku. To pokazuje, że taka prosta stymulacja nie działa. Problemy są gdzie indziej, są nimi np. niepewność regulacyjna i niesprzyjające otoczenie biznesowe. Przykład to sposób wprowadzania podatku cukrowego.
-
Marek Tatała: Jeśli nie kapitalizm, to co?, Magazyn Pismo | 2020-03-11
więcejWiceprezes zarządu FOR, Marek Tatała, wziął udział w dyskusji pt. "Jeśli nie kapitalizm, to co?", która towarzyszyła premierze najnowszego numeru magazynu Pismo.
-
Marcin Zieliński o przejęciu Condora przez LOT, Fakt | 2020-03-11
więcejNa to, że inwestycja jest wątpliwa z biznesowego punktu widzenia, krytycy wskazywali już w momencie zakupu. - Transakcja ta (…) jest powodem nie do "dumy", lecz do niepokoju. Niepokoić musi bowiem to, że decyzjami inwestycyjnymi kierują rachunek polityczny i potrzeby propagandy - komentował Marcin Zieliński, ekonomista z Forum Obywatelskiego Rozwoju.
-
Aleksander Łaszek: Koronawirus w Polsce może doprowadzić do zmian w budżecie, Money.pl | 2020-03-11
więcejEwentualnie rozprzestrzenianie się koronawirusa na terenie Polski może doprowadzić do wyhamowania gospodarki. Rząd, by temu przeciwdziałać, ma możliwość zawieszenia reguły wydatkowej.
Analiza 2/2020: Podatek cukrowy to podatek od biednych | 2020-03-11
Rządowy projekt dodatkowego podatku od napojów słodzonych cukrem i słodzikami, a także zawierających kofeinę i taurynę, został uchwalony przez Sejm głosami Prawa i Sprawiedliwości oraz Lewicy. Teraz oczekuje na dalsze prace w Senacie.
Rafał Trzeciakowski: Niepokoić może to, że udział podatków lokalnych w dochodach gmin i miast na prawach powiatów w Polsce spada, Dziennik Wschodni | 2020-03-10
Rafał Trzeciakowski, ekonomista z Forum Obywatelskiego Rozwoju, przedstawił dane Ministerstwa Finansów, z których wynika, że w ubiegłym roku dochody własne stanowiły 47 proc. budżetów gmin, a w przypadku miast na prawach powiatów sięgały 57 proc.
– Ale znaczna część tego to były udziały w PIT i CIT. Jeśli zestawimy te dochody już bez podatków, to w gminach stanowiły one tylko 23 a w miastach na prawach powiatów 28 proc. – wyliczał. I dodał: – Niepokoić może to, że udział podatków lokalnych w dochodach gmin i miast na prawach powiatów w Polsce spada. Podejrzewam, że ma to związek z tym, że stawki zostały ustalone raz i nie mogą się zmieniać.
-
Agata Stremecka komentuje obecną sytuację polityczną, Radio TOK FM | 2020-03-10
więcej"Andrzej oszalał?" - cotygodniowa dawka komentarzy nie tylko politycznych. W studiu: Marcin Piasecki, Bartłomiej Radziejewski, Agata Stremecka
-
Rafał Trzeciakowski w debacie "Jaka polityka mieszkaniowa dla młodych?", Nowa Konfederacja | 2020-03-10
więcejO sytuacji w mieszkalnictwie z perspektywy pokolenia ’89 dyskutowali Goście Salonu Dyskusyjnego NK “Jaka polityka mieszkaniowa dla młodych?“. Wystąpienia wprowadzające przedstawili: dr Jakub Sawulski (Polski Instytut Ekonomiczny): Rynek mieszkaniowy – perspektywa pokolenia ’89 ; oraz Stefan Sękowski (NK): Czy młodzi mogą liczyć na więcej? Granice aktywnej polityki mieszkaniowej. Spotkanie poprowadził JakubIBodziony – publicysta i zastępca sekretarza redakcji “Kultury Liberalnej”.
W dyskusji udział wzięli: dr Irena Herbst (Fundacja Centrum PPP); dr Adam Czerniak (SGH, ekspert Polityki Insight); dr inż. Michał Domińczak (architekt i urbanista); Joanna Erbel (ekspertka ds. mieszkaniowych i autorka książki “Poza własnością”); Marek Wielgo (ekspert ds. mieszkaniowych); Karina Koziej (Polski Związek Firm Deweloperskich); Rafał Trzeciakowski (Forum Obywatelskiego Rozwoju) oraz Patryk Gorgol (prawnik z doświadczeniem w branży nieruchomości).
-
Aleksander Łaszek: Dlaczego coraz mniej jest małych i średnich firm?, Parkiet | 2020-03-10
więcejRząd PiS uważa małe i średnie firmy za fundament polskiej gospodarki i – jak zapewnia – oferuje im duże wsparcie. Mimo to takich przedsiębiorstw w Polsce systematycznie ubywa.
-
Marek Tatała nie wierzy, że ponowne zaostrzenie przepisów cokolwiek zmieni, Radio Kolor | 2020-03-10
więcej"To nic nie da"
Marek Tatała z Forum Obywatelskiego Rozwoju, który przez lata walczył o zniesienie zakazu spożywania alkoholu nad Wisłą nie wierzy, że ponowne zaostrzenie przepisów cokolwiek zmieni.
- Ja pamiętam czasy, kiedy spożywanie alkoholu było tam nielegalne i też był hałas, też pojawiały się śmieci, też pojawiało się bardzo dużo złych zachowań, które zresztą sam też potępiałem. Więc sama walka z zakazem tego nie zmieni - mówi Radiu Kolor Marek Tatała.