-
Skąd pochodzą te pieniądze? Z deficytu – Leszek Balcerowicz, Fakt | 2024-04-27
więcej– A jak się finansuje deficyt? Przez zapożyczanie. Kto płaci odsetki? Nie politycy, ci fałszywi dobroczyńcy, tylko ludzie, społeczeństwo. Nie należy ulegać dętej propagandzie fałszywych dobroczyńców, którzy mówią "damy, damy damy" i liczą na to, że ludzie nie zrozumieją, że to, co dają, sami finansują! – wskazuje przewodniczący Rady Forum Obywatelskiego Rozwoju.
STANOWISKO Forum Obywatelskiego Rozwoju do projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart | 2024-04-22
Program kredytu mieszkaniowego #naStart ma według deklaracji projektodawcy pomóc w zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych w szczególności młodych ludzi, którzy nie posiadają jeszcze mieszkania. Ma być odpowiedzią na problemy z niską zdolnością kredytową, wynikającą z relatywnie wysokich stóp procentowych. Jak w przypadku wszystkich tego typu programów projektodawca skupia się na sytuacji beneficjentów. Tymczasem program ten, co charakterystyczne dla interwencji państwa, niesie ze sobą negatywne konsekwencje dla innych obywateli.
-
Komunikat 12/2024: Polacy popierają wolny rynek, a największe partie polityczne wręcz przeciwnie | 2024-04-18
więcejWedług badań przeprowadzonych przez Ipsos MORI, opisanych w książce Rainera Zitelmanna „W obronie kapitalizmu”, Polacy są najbardziej wolnorynkowym i prokapitalistycznym społeczeństwem spośród 32 przebadanych krajów. Na wysokie poparcie Polaków dla wolnego rynku i kapitalizmu wskazują także badania zlecone przez Stowarzyszenie Libertariańskie czy wyniki przedstawionego w „Gazecie Wyborczej” Sondażu Obywatelskiego. Tymczasem główne partie polityczne licytują się w kampaniach wyborczych na obietnice socjalne i nie proponują rynkowych reform gospodarczych. Działania i obietnice koalicji rządowej są sprzeczne z oczekiwaniami wielu Polaków.
Musimy zrobić wszystko, aby tę podaż uwolnić, np. grunty rolne w miastach – Gabriel Hawryluk, Onet | 2024-04-17
– Ustawa o obrocie gruntami rolnymi narzuca bardzo restrykcyjne ograniczenia. Wiele jest rzeczy, które powinno się zrobić, chociażby planowanie przestrzenne, czy też sam sam proces administracyjny, który należałoby uprościć i skrócić. Jeśli chodzi o sam program kredyt 0%, mam wobec niego bardzo duże wątpliwości. Moim zdaniem powiela on błędy bezpiecznego kredytu – mówi analityk ekonomiczny.
-
Kontrola obywateli nad zasadnością nominacji jest znacznie ograniczona – Patryk Wachowiec, Money.pl | 2024-04-16
więcej– Nie wiemy, czy kandydaci do organów nadzorczych spółek Skarbu Państwa dają rękojmię należytego pełnienia swoich funkcji. Wydaje się, że takich kryteriów ich doboru po prostu nie ma lub są dobierane ad hoc w zależności od składu Rady, danej kandydatury czy np. okoliczności politycznych – zauważa analityk prawny Fundacji FOR.
Komunikat 11/2024: (Nie)zdrowe finanse publiczne | 2024-04-12
Rząd przedstawił propozycję zmian w sposobie naliczania „składki” zdrowotnej dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Propozycja zakłada przywrócenie ryczałtowej „składki” zdrowotnej dla większości przedsiębiorców.
-
Komunikat 10/2024: „Ustawa antyflipperska” – wadliwa ustawa bez uzasadnienia | 2024-04-04
więcejW piątek 29 marca klub parlamentarny Lewicy zgłosił poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, czyli tzw. ustawy antyflipperskiej. Projekt przewiduje wprowadzenie podwyższonych stawek podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku sprzedaży mieszkania w krótkim czasie po jego zakupie. Miałoby to zniechęcać do działalności tzw. flipperów, czyli osoby nabywające nieruchomości nie po to, by w nich zamieszkać lub je wynająć, lecz w celu ich szybkiego wyremontowania i odsprzedania z zyskiem.
Jedynym sposobem na prawdziwe odpolitycznienie spółek Skarbu Państwa jest ich prywatyzacja – Bartłomiej Jabrzyk, Parkiet | 2024-04-02
– Państwo jest właścicielem takich „strategicznych” firm jak sklep z grzybami i dziczyzną czy fabryki butów. Katalog branż, w jakich mogą istnieć firmy państwowe, powinien być wąski i ograniczony do konkretnych obszarów jak obronność czy bezpieczeństwo publiczne. Tworzone przez poprzedni rząd holdingi przypominające skompromitowane PRL-owskie zjednoczenia absolutnie nie mieszczą się we wspomnianym katalogu – mówi Jabrzyk.
-
Jeżeli coś jest ważne, to powinno być trzymane z dala od polityki – Leszek Balcerowicz, Tomasz Lis 1na1 | 2024-03-31
więcej– Ci, którzy chcą utrzymać dużą obecność państwa w gospodarce, działają wbrew doświadczeniu i to oni powinni przeprowadzić dowód dlaczego. Oczywiście takim dowodem nie jest słówko ,,strategiczne", bo jest ono wieloznaczne – mówi przewodniczący Rady FOR, Leszek Balcerowicz.
-
Rząd powinien iść w stronę uwolnienia podaży i wprowadzić rozwiązania, które rozwijałyby polski rynek najmu – Gabriel Hawryluk, Rzeczpospolita | 2024-03-28
więcej– Rząd powinien zająć się rynkiem mieszkaniowym, który w kampanii przewijał się jako palący temat. Nie powinien jednak tego robić, dopłacając do kredytów i powodując wzrost cen, czy poprzez dopłaty do najmu, które stanowią transfer pieniędzy od podatników do kieszeni właścicieli mieszkań. Państwo nie powinno budować też mieszkań, bo jest mało skuteczne w tym zakresie – twierdzi analityk ekonomiczny FOR.
- « poprzednia
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- ...
- 7
- następna »