-
Marcin Zielinski: Polski sukces to zasługa radykalnych reform rynkowych, Dziennik Trybuna | 2019-12-16
więcej- Polska transformacja jest sukcesem: ogromnie zmniejszyliśmy lukę rozwojową i uniknęliśmy większości problemów, które doświadczyły inne kraje regionu. Ale nie byłoby tego sukcesu, gdyby w pod wieloma względami niesprzyjających warunkach nie rozpoczęto realizacji planu Balcerowicza - pisze ekonomista FOR, Marcin Zieliński.
-
Aleksander Łaszek: Przyszły rok będzie trudniejszy dla konsumentów, INNPoland | 2019-12-16
więcej– Jak spojrzymy na rządowe szacunki, to okaże się, że o ile w 2019 roku osoba pracująca w sektorze przedsiębiorstw na rękę dostawała 8 proc. więcej niż w 2018 roku, to w 2020 roku wzrost wyniesie już tylko 6,6 proc. A jak jeszcze uwzględnimy, że szybciej będą rosły ceny, to realny wzrost spadnie z 6,2 proc. do 4,1 proc. A to wszystko przy rządowych założeniach inflacji 2,5 proc., która może okazać się wyższa – tłumaczy dr Aleksander Łaszek, główny ekonomista z FOR.
-
Leszek Balcerowicz: Z socjalizmu w kapitalizm, Radio TOK FM | 2019-12-16
więcejKarolina Lewicka na antenie Radia TOK FM rozmawiała z Leszkiem Balcerowiczem o tym, jak w grudniu 1989 roku przez Sejm szedł plan Balcerowicza. Nowy świat miał się rozpocząć równo od Nowego Roku, stąd nadzwyczajny pośpiech i nadzwyczajne emocje.
-
30-lecie Planu Balcerowicza - Polki i Polacy zyskali na transformacji | 2019-12-16
więcej17 grudnia mija 30 lat od przedstawienia tzw. Planu Balcerowicza.
-
Leszek Balcerowicz: Koniunktura się kończy, zrównoważony budżet to kpina, Money.pl | 2019-12-16
więcej- Kaczyńskiemu wydaje się, że w Polsce jest dobrobyt – powiedział w programie „Money. To się liczy” Leszek Balcerowicz. – Tymczasem przyspieszenie gospodarcze w Polsce wynikało z czynników zewnętrznych, które właśnie się kończą. Dlatego hasło zrównoważonego budżetu jest kpiną z ludzi. Jak to równoważenie ma się odbywać na jednorazowych źródłach dochodów? Przykład. NBP zmienia zasady księgowości rezerw dewizowych i w ten sposób mamy uzyskać dodatkowe miliardy. Następna sztuczka to środki z aukcji 5G czy haracz, ściągany od ludzi przy okazji likwidacji OFE. To jest kpina.
-
Marcin Zieliński o słuszności radykalnych reform gospodarczych po 1989 roku, Business Insider Polska | 2019-12-15
więcej- Argumentem przemawiającym za podjęciem reform radykalnych, a nie stopniowych, była chęć stworzenia masy krytycznej przemian, by zapobiec w ten sposób odwróceniu reform przez grupy interesu związane z dawną elitą. Jednak nie wszystkim krajom się to udało - tłumaczy ekonomista FOR, Marcin Zieliński.
-
Aleksander Łaszek: Nacjonalizacja Pekao zwiększa wpływ polityków na sektor bankowy, Fakt | 2019-12-15
więcej- Nacjonalizacja Pekao zwiększa wpływ polityków na sektor bankowy, stwarzając ryzyko, że o decyzjach kredytowych w większym stopniu będzie decydował interes polityczny, a nie rachunek ekonomiczny - mówił główny ekonomista FOR, dr Aleksander Łaszek.
-
Patryk Wachowiec: Zmiany w ustawie o sądach uderzą w prymat prawa UE, Financial Times | 2019-12-15
więcejPatryk Wachowiec: Zmiany w ustawie o sądach uderzą w prymat prawa UE.
-
Aleksander Łaszek: Zmiany uchwalone przez PiS w lipcu 2018 roku dla pracowników oznaczają najczęściej zysk od kilkudziesięciu lub kilkuset złotych miesięcznie, OKO.press | 2019-12-14
więcejZmiany uchwalone przez PiS w lipcu 2018 roku dla pracowników oznaczają najczęściej zysk od kilkudziesięciu lub kilkuset złotych miesięcznie. Jak wskazuje dr Aleksander Łaszek, główny ekonomista FOR, osoba, która zarabia pensję minimalną, może liczyć na 41 złotych więcej, a ten, który zarabia wynagrodzenie przeciętne (5227 brutto według założeń ustawy budżetowej na rok 2020) — 65 złotych.
-
Marek Tatała komentuje coraz częstsze kontrole Ubera, Bizblog.pl | 2019-12-13
więcej- Kolejne problemy związane z tzw. Lex Uber. Do złej ustawy nadal nie zostały przegotowane rozporządzenia. Kolejny przykład pogardy rządzących. Konsumenci - pamiętajcie o tym podczas wyborów! - skomentował na Twitterze kontrole w Uberze Marek Tatała, wiceprezes FOR.