Analiza 29/2012: Trzy nadmierne przywileje związków zawodowych w Polsce
Synteza
Ustawa o związkach zawodowych z 1991 r. wprowadziła trzy nadmierne przywileje dla związków zawodowych:
- etaty związkowe na koszt pracodawcy, a tak naprawdę na koszt konsumenta,
- pomieszczenia związkowe na terenie zakładu, w praktyce udostępniane na koszt pracodawcy,
- przerzucenie zbierania składek związkowych ze związków zawodowych na pracodawców.
Poszukiwanie równowagi pomiędzy interesami różnych obywateli jest istotą wolnego społeczeństwa. W tym celu obywatele mają prawo organizować się w celu obrony swoich interesów. Jedną z form organizacji obywatelskiej są związki zawodowe. Polskie prawo idzie jednak o krok za daleko. Nie tylko potwierdza możliwość zrzeszania się w związkach zawodowych w celu obrony interesów pracowniczych, ale również wyposaża związki zawodowe w przywileje, których nie mają inne organizacje społeczne.
Komentarz Pawła Dobrowolskiego - Prezesa Forum Obywatelskiego Rozwoju (wideo)
Komentarz Cezarego Kaźmierczaka - Prezesa Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (wideo)
Czytaj więcej:
- Wyborcza.biz: Lokal dla związkowca. Jakie jeszcze przywileje?, 30.07.2013; "Związkowcy nie powinni za darmo dostawać biur z komputerami, meblami. Trzeba zmienić prawo - domagają się posłowie."
- Rzeczpospolita: PO uderza w związki, 5.07.2013; "Likwidacja etatów związkowych w firmach oraz pozbawienie związków prawa do pomieszczenia na terenie przedsiębiorstwa i przywileju zbierania składek przez pracodawcę – to główne założenia projektu ustawy, pod którą w przyszłym tygodniu podpisy zaczną zbierać posłowie Platformy Obywatelskiej".
- Propozycja projektu ustawy, który wypełnia postulat zniesienia trzech nadmiernych przywilejów związków zawodowych: projekt ustawy
Kontakt do autora:
Szymon Murek
szymonmurek@gmail.com
tel. 604 289 999
Pliki do pobrania: