-
Akty prawne znowelizowane w wyniku wprowadzonej tzw. tarczy antykryzysowej (nr 1) | 2020-04-16
więcejKryzys wywołany pandemią COVID-19 wymaga działań wspomagających zarówno dzisiejszą walkę z wirusem, jak i jutrzejszą wojnę z jego konsekwencjami gospodarczymi. Polski rząd powinien wprowadzić stan klęski żywiołowej, określony zarówno konstytucyjnie jak i ustawowo. W między czasie natomiast pracować wraz z przedsiębiorcami nad skutecznym planem ratunkowym dla gospodarki. Tymczasem z tygodnia na tydzień przyjmowane są kolejne nowelizacje dziesiątek ustaw. Nadprodukcja legislacyjna nie świadczy o skuteczności ustawodawców - wręcz przeciwnie - podważa zaufanie do nich samych oraz do zasady poprawnej legislacji. W poniedziałek 6 kwietnia posłowie otrzymali dwie godziny na zapoznanie się 200 stronami tzw. rządowej Tarczy 2.0., składającej się ze zmian wprowadzonych w wielu przepisach.
-
Leszek Balcerowicz: Ratunek nie może prowadzić do katastrofy gospodarki, Rzeczpospolita | 2020-04-14
więcejPolityka obecnych władz NBP pod hasłem tzw. tarczy finansowej zagraża podstawom zdrowego pieniądza i kredytu udzielanego wedle kryterium efektywności czyli apolitycznego - mówi prof. Leszek Balcerowicz, były wicepremier, minister finansów i prezes NBP, gość programu "RZECZoBIZNESIE" Pawła Rożyńskiego.
-
Eliza Rutynowska: Zmiana 62 ustaw - co kryje tarcza antykryzysowa 2.0, Konkret24 | 2020-04-11
więcejEliza Rutynowska, prawniczka Forum Obywatelskiego Rozwoju, zwraca uwagę na zmianę art. 33e Prawa łowieckiego: przedłuża ona kadencję władz Polskiego Związku Łowieckiego oraz organów koła łowieckiego w stanie zagrożenia epidemicznego, epidemii lub stanie nadzwyczajnym.
-
Marek Tatała: Liberalizm przeżyje koronawirusa, Tygodnik Polsat News | 2020-04-10
więcejPandemia koronawirusa i kroczący za nią kryzys gospodarczy sprawiły, że znaleźli się głosiciele haseł o kolejnej śmierci (neo)liberalizmu. O tym, że w kryzysie związanym z pandemią COVID-19 pierwotnym źródłem problemów było nie zbyt mało państwa, lecz za dużo złych działań państwa, pisze Marek Tatała z Forum Obywatelskiego Rozwoju.
-
Komunikat 14/2020: Rządzący na Węgrzech i w Polsce wykorzystują pandemię w walce o władzę | 2020-04-10
więcej30 marca 2020 roku węgierski premier Viktor Orbán przyznał swojemu rządowi za sprawą tzw. ustawy upoważniającej prawo do nieograniczonej w czasie władzy sprawowanej przy użyciu dekretów.Rząd węgierski stworzył sobie nieograniczone w czasie prawo do rządzenia dekretami, których dodatkowo nie musi konsultować z opozycją, w drodze debaty parlamentarnej. Do takiej debaty musiałoby dochodzić, gdyby rządzący ograniczyli się do wprowadzenia opisanego w konstytucji stanu zagrożenia.
-
Leszek Balcerowicz: To, co robi rząd, to drukowanie pieniędzy przez NBP po to, żeby przekazać je instytucji stworzonej przez PiS, Business Insider Polska | 2020-04-09
więcejZdaniem założyciela Forum Obywatelskiego Rozwoju obecny układ rządzący NBP nie jest wiarygodny. A rozdzielaniem pieniędzy nie powinni zajmować się politycy.
-
Patryk Wachowiec: Rząd będzie mógł zażądać dowolnych danych na temat obywateli, Dziennik Gazeta Prawna | 2020-04-09
więcejNie wyobrażam sobie, by np. pracownicy urzędów gmin lub dyrektorzy szkół mieli odpowiednią wiedzę i narzędzia pozwalające na skuteczne przekształcanie udostępnianych informacji, które zapobiegłyby identyfikacji konkretnych osób. Wbrew pozorom, przy tak ogromnych zbiorach danych powiązanie ich z konkretną osobą wciąż jest możliwe – uważa Patryk Wachowiec, analityk prawny Forum Obywatelskiego Rozwoju.
-
Leszek Balcerowicz o tarczy antykryzysowej: to drukowanie pieniędzy, Onet | 2020-04-09
więcejTo, co robi rząd, to drukowanie pieniędzy przez NBP po to, żeby przekazać je instytucji stworzonej przez PiS. Premier i szef NBP chcą zjeść ciastko i je mieć – stwierdził w programie "Onet Rano" były wicepremier i minister finansów profesor Leszek Balcerowicz.
-
Leszek Balcerowicz: Róbmy gest Kozakiewicza!, Super Nowości 24 | 2020-04-09
więcejProfesor Leszek Balcerowicz w rozmowie z Jakubem Karysiem: – Nie ma dobrej gospodarki przy złych rządach.
-
Komentarz FOR: NBP cofa nas do PRL-u | 2020-04-09
więcejNBP, rozmontowując Konstytucję finansową naszego państwa, włączył się w działania, które prowadzą nas z powrotem do PRL. Najwyraźniej jego kierownictwo nie wyniosło z upadku socjalizmu lekcji, że rachunku za beztroską konsumpcję rządu w tłustych latach nie da się opłacić drukiem pustego pieniądza.