-
Akty prawne znowelizowane w wyniku wprowadzonej tzw. tarczy antykryzysowej (nr 2) | 2020-05-26
więcejKryzys wywołany pandemią COVID-19 wymaga działań wspomagających zarówno dzisiejszą walkę z wirusem, jak i jutrzejszą wojnę z jego konsekwencjami gospodarczymi. Polski rząd powinien wprowadzić stan klęski żywiołowej, określony zarówno konstytucyjnie jak i ustawowo. W między czasie natomiast pracować wraz z przedsiębiorcami nad skutecznym planem ratunkowym dla gospodarki. Tymczasem z tygodnia na tydzień przyjmowane są kolejne nowelizacje dziesiątek ustaw. Nadprodukcja legislacyjna nie świadczy o skuteczności ustawodawców - wręcz przeciwnie - podważa zaufanie do nich samych oraz do zasady poprawnej legislacji.
-
Aleksander Łaszek: Koszmar zatorów płatniczych: Ministerstwo Finansów zaraża kolejne firmy, Interia | 2020-05-25
więcejNajwiększe problemy dla przemysłu wiążą się z zamkniętymi granicami, a dla firm usługowych - z administracyjnym ograniczaniem działalności.
-
Eliza Rutynowska: W państwie demokratycznym władzy nie wolno więcej. Władzy wolno mniej, TVN24 | 2020-05-24
więcejŻyjemy de facto w nieogłoszonym stanie klęski żywiołowej. Nie znamy reguł gry, w którą mamy obowiązek grać - mówiła w TVN24 Eliza Rutynowska z Forum Obywatelskiego Rozwoju. Podkreślała też, że w demokratycznym państwie władza "powinna być przykładem", jeżeli chodzi o przestrzeganie prawa, bo sama je stanowi.
-
Komunikat 19/2020: Rząd PiS psuje reguły fiskalne zamiast ogłosić stan klęski żywiołowej | 2020-05-22
więcejWedług najnowszej prognozy Komisji Europejskiej polski dług publiczny wzrośnie z 46,0% PKB na koniec 2019 roku do 58,5% PKB na koniec bieżącego roku. Ten największy przyrost od początku III Rzeczypospolitej wynika z nadzwyczajnych wydatków i spadku wpływów budżetowych spowodowanych działaniami mającymi ograniczyć pandemię COVID-19.
-
Aleksander Łaszek: Przedsiębiorcy boją się powrotu epidemii i wzrostu podatków, Business Insider Polska | 2020-05-21
więcejAleksander Łaszek, ekonomista FOR podkreślił, że cyfryzacja, elastyczność, zmiana organizacji biznesu, otoczenia – to nasze najpilniejsze wyzwania. - Jeśli nie zaczniemy dostosowywać się do sytuacji od razu – do czego oczywiście potrzebna jest deregulacja przepisów – wypadniemy z obiegu – zaznaczył.
-
Aleksander Łaszek: 1000 plus uderzy w pracodawców, OTOPRESS | 2020-05-20
więcejInformacja o dodatkowych pieniądzach, które Polacy będą mogli przeznaczyć na wakacje wzbudziła wielkie zainteresowanie. Jednak złudne marzenia o 1000 plus na wakacje ostro burzy Aleksander Łaszek – główny ekonomista FOR.
-
Eliza Rutynowska: Co z ustawą o majątkach rodzin najważniejszych urzędników? Utknęła w Trybunale Konstytucyjnym, Konkret24 | 2020-05-20
więcejPubliczna dyskusja na temat udziałów ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego i jego żony w prywatnych spółkach nie zmienia faktu, że nie ma podstaw prawnych do ujawnienia majątku Anny Szumowskiej. Ustawa o jawności majątków rodzin najważniejszych urzędników państwowych od siedmiu miesięcy tkwi w Trybunale Konstytucyjnym, skierowana tam przez prezydenta Andrzeja Dudę.
-
Aleksander Łaszek: 1000 zł bon turystyczny. Dla kogo? Od kiedy? Jakie są zasady przyznawania?, NEXT Gazeta.pl | 2020-05-19
więcejBon turystyczny to nowy pomysł rządu, który ma w założeniu wesprzeć branżę turystyczną zmagającą się z kryzysem. Kto może otrzymać bon turystyczny na 1000 zł? Jakie warunki trzeba spełnić?
-
Eliza Rutynowska: Nowy rodzaj przemocy: legislacyjna. W butach prawa, Gazeta Wyborcza | 2020-05-19
więcejCzy brak wolnych wyborów spełniających standardy demokracji nie powinien zostać zakwalifikowany właśnie jako kolejny rodzaj przemocy - tym razem legislacyjnej?
-
Komunikat 18/2020: Minimalne standardy demokratycznych i bezpiecznych wyborów w okresie pandemii: rekomendacje FOR | 2020-05-15
więcejEpidemia koronawirusa i fiasko głosowania 10 maja 2020 r., do którego doprowadzili rządzący, każą zastanowić się, w jaki sposób zorganizować bezpieczne i rzetelne wybory. Przygotowane przez FOR rekomendacje zapewniające poszanowanie wszystkich reguł procesu wyborczego mogą być wprowadzone już na etapie prac Senatu nad kolejną „specustawą wyborczą”