-
Aleksander Łaszek: Sejmowa straż marszałkowska dostała właśnie emerytury mundurowe takie jak policja, Gazeta Wyborcza | 2020-10-27
więcejCzy wszyscy funkcjonariusze straży marszałkowskiej nie są w stanie pracować po szećdziesiątce? Czy cała służba ma tak wyśrubowane wymagania fizyczne? I czy jest tak wyniszczająca, że po jej zakończeniu te osoby nie są w stanie pracować w innym fachu? Jedną z przesłanek emerytur mundurowych są bardzo duże wymagania fizycznie i wyniszczająca służba. Rozumiem tę logikę przy żołnierzach na misjach wojskowych czy funkcjonariuszach służb działających w terenie, ale u straży marszałkowskiej? - dziwi się Aleksander Łaszek z fundacji FOR
-
Rafał Trzeciakowski: Będzie więcej osocza, jeśli dawcom się zapłaci, Dziennik Trybuna | 2020-10-24
więcejUzyskanie rygorystycznych dowodów na skuteczność leczenia osoczem ozdrowieńców w trakcie obecnej pandemii jest trudne, a lekarze wobec ryzyka śmierci pacjentów podają im osocze na zasadzie tzw. aktu miłosierdzia.
-
Rafał Trzeciakowski: Będą płacić ozdrowieńcom w Polsce za osocze? Jest taka propozycja, Radio Eska | 2020-10-23
więcejOsocze od ozdrowieńców pomaga w walce z koronawirusem. W stacjach krwiodawstwa wciąż jest go za mało. Czy ozdrowieńcy powinni być zachęcani finansowo do oddawania osocza?
-
Eliza Rutynowska: Ustawa antycovidowa poprawiona, ale kontrowersyjne przepisy zostały, Konkret24 | 2020-10-22
więcejOdstąpienie od Prawa zamówień publicznych, kierowanie do pracy mężczyzn do 65. roku życia, niejasna "klauzula dobrego samarytanina" - te i inne przepisy od początku budzące zastrzeżenia prawników i organizacji lekarskich pozostały w rozpatrywanej przez Sejm ustawie antycovidowej. Zapowiadane 200 proc. wynagrodzenia dla lekarzy kierowanych przez wojewodę do pracy przy pandemii nie oznacza, że dostaną dwukrotność swojej pensji.
-
Aleksander Łaszek: Płacimy za górników, nawet na ich emeryturze. Pytanie: ile? 3 mld zł rocznie czy może 12?, Gazeta Wyborcza | 2020-10-22
więcejPolskie kopalnie są nierentowne - za pracę górników dopłacamy my, podatnicy. Ale na tym nie koniec, bo podatnicy finansują też ich emerytury.
-
Aleksander Łaszek: Rozkręciła się karuzela prezesów. PiS wymienia szefostwa spółek i urzędów, Money.pl | 2020-10-22
więcejDo państwowych spółek i agencji nadciąga fala zwolnień i awansów. Nową szefową ma ARiMR, stanowisko prezesa PGNiG zwolnił Jerzy Kwieciński, z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że na włosku wisi los Wojciecha Wardackiego z Grupy Azoty.
-
Aleksander Łaszek: Nie potrzebujemy kolejnego lockdownu. Kraj zamknie się sam, Money.pl | 2020-10-22
więcejSpustoszenie – tak można określić sposób, w jaki koronawirus obchodzi się z naszym państwem. Zamykane są urzędy, chorują nauczyciele, policjanci i pracownicy sanepidu. - Boję się, że zabraknie nam ludzi – mówi w rozmowie z money Aleksander Łaszek, główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju.
-
Rafał Trzeciakowski: Płaćmy ozdrowieńcom za osocze, Radio ZET | 2020-10-22
więcejPłacenie dawcom osocza krwi mogłoby zakończyć problem braków osocza ozdrowieńców COVID-19 w Polsce i zapewnić jego dostępność wobec rosnącego zapotrzebowania w przyszłości – przekonuje Rafał Trzeciakowski, ekonomista z Forum Obywatelskiego Rozwoju.
-
Rafał Trzeciakowski: Płacenie dawcom osocza krwi mogłoby zakończyć problem braków osocza ozdrowieńców COVID-19 w Polsce i zapewnić jego dostępność wobec rosnącego zapotrzebowania w przyszłości, Polska The Times | 2020-10-22
więcejWraz z rosnącą liczbą zakażeń COVID-19 wzrosło zapotrzebowanie na osocze krwi ozdrowieńców. Jednak lekarze alarmują o jego brakach. Moglibyśmy zbierać więcej osocza, gdyby rządzący dopuścili płacenie dawcom- czytamy w komunikacie Forum Obywatelskiego Rozwoju.
-
Komunikat 35/2020: Ratujmy ludzi - płaćmy ozdrowieńcom COVID-19 za osocze | 2020-10-21
więcejWraz z rosnącą liczbą zakażeń COVID-19 wzrosło zapotrzebowanie na osocze krwi ozdrowieńców wykorzystywane do łagodzenia przebiegu choroby. Jednak lekarze alarmują o jego brakach. Moglibyśmy zbierać więcej osocza, gdyby rządzący dopuścili płacenie dawcom. Dawcom osocza płaci się m.in. w Austrii, Czechach, Niemczech, USA i na Węgrzech. W 2017 roku w tych krajach zbierano od 5- do 14-krotnie więcej osocza na mieszkańca niż w Polsce.