-
Aleksander Łaszek: Dzisiejsze ulgi w składkach na ZUS dla pracowników kultury to ryzyko niskich emerytur w przyszłości, Polskie Radio | 2020-11-26
więcejPomoc finansowa dla branży kultury i rozrywki jest potrzebna, ale zasada niepobierania składek na ZUS spowoduje, że emerytury tych pracowników będą jeszcze niższe. Warto więc pomyśleć raczej jak uporządkować ten system, szczególnie że sytuacja na rynku pracy się zmienia, elastycznych form zatrudnienia jest coraz więcej i pewnie po koronakryzysie ich nie będzie – mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Mariusz Adamiak z banku PKO BP i dr Aleksander Łaszek z Forum Obywatelskiego Rozwoju.
Analiza 6/2020: Nowoczesna teoria monetarna musi odejść | 2020-11-24
W ostatnich latach rozgłos zdobyła „nowoczesna teoria monetarna” (ang. Modern Monetary Theory – MMT), która w gruncie rzeczy nawiązuje do starych koncepcji, że przez masowe tworzenie pieniądza można zapewnić gospodarce stabilność i rozwój. Wśród zwolenników tej teorii próżno szukać jakichkolwiek uznanych ekonomistów.
Komunikat 39/2020: Przedsiębiorcy potrzebują stabilnego otoczenia regulacyjnego | 2020-11-23
Mnogość regulacji ograniczających konkurencję i wymianę, skomplikowanie przepisów nieelastyczność przepisy prawa pracy oraz często zbędne i dublujące się obciążenia biurokratyczne to powszechnie znane hamulce dla konkurencyjności polskiej gospodarki. Jednak oprócz nich przy ocenie działań regulacyjnych państwa trzeba brać też zmienność i nieprzewidywalność tworzenia prawa. O ile do złych regulacji przedsiębiorcy są w stanie się w dłuższym okresie dostosować, o tyle wprowadzane często i nagle zmiany burzą jakiekolwiek ich plany.
-
Eliza Rutynowska: Plan reformy rządowej administracji: mnożenie urzędów, wyższe zarobki, powołanie superrządu, Konkret24 | 2020-11-20
więcejZamiast usprawnienia funkcjonowania administracji rządowej - mnożenie urzędów i stanowisk, osłabienie apolityczności Służby Cywilnej, nowe pola sporów kompetencyjnych. Prawnicy i eksperci od zarządzania państwem oceniają rządowy projekt ustawy o działach administracji.
-
Komunikat 38/2020: Sejmowa uchwała ws. negocjacji unijnego budżetu pełna przekłamań | 2020-11-19
więcej19 listopada, w odpowiedzi na wyrażoną dzień wcześniej zapowiedź Prezesa Rady Ministrów, większość sejmowa (PiS i część Kukiz’15) podjęła uchwałę „wspierającą działania Rady Ministrów w zakresie negocjacji budżetowych Unii Europejskiej”. Motywem przyjęcia tej uchwały są trwające negocjacje nad wieloletnimi ramami finansowymi (na podstawie których przyjmowane są roczne budżety) oraz pakiet aktów prawnych, w tym tzw. fundusz pocovidowy i rozporządzenie o powiązaniu wypłaty funduszy unijnych z praworządnością.
-
Komunikat FOR 37/2020: Wspólny rynek i praworządność ważniejsze dla rozwoju Polski niż fundusze unijne | 2020-11-19
więcejDzięki Unii Europejskiej polskie firmy mogą działać na rynku nie tylko krajowym, na którym 38 mln Polaków wytwarza 1% światowego PKB, lecz na rynku europejskim, gdzie 528 mln Europejczyków wytwarza 22% światowego PKB(dla porównania Stany Zjednoczone wytwarzają 24% światowego PKB, a Chiny – 16%). Większy rynek pozwala na szerszy zakres specjalizacji, a co za tym idzie prowadzi do wzrostu produktywności, od której wprost zależą wynagrodzenia pracowników i poziom życia.
-
Rafał Trzeciakowski: Jakie naprawdę są korzyści z członkostwa Polski w UE? Sam dostęp do wspólnego rynku daje nam więcej niż fundusze unijne, Bezprawnik | 2020-11-19
więcejSłuchając od dłuższego czasu różnych wypowiedzi padających z obozu rządzących, można odnieść wrażenie, że właściwie jedyną zaletą członkostwa Polski w Unii Europejskiej jest dostęp do funduszy unijnych. Tymczasem nie ma to zbyt wiele wspólnego z prawdą – Polska więcej niż na unijnych środkach korzysta na wspólnym rynku. I przy okazji – na praworządności.
-
Eliza Rutynowska: Tu nie mamy policjanta, który się przedstawia. Tutaj mamy do czynienia z osobą, która wyskakuje na nas z tłumu, TVN24 | 2020-11-19
więcejWielokrotnie słyszeliśmy tłumaczenia policji przy braku reakcji przy okazji innych wydarzeń, gdzie nie stosowano tak brutalnych i tak bezkompromisowych środków, jakie stosowano wobec wczorajszych protestujących - powiedziała w "Tak jest" w TVN24 Eliza Rutynowska, prawniczka z Forum Obywatelskiego Rozwoju, odnosząc się do działań policji podczas środowych protestów.
-
Aleksander Łaszek: Wicepremier Gowin obiecuje plan odbudowy gospodarki. Eksperci wyliczają błędy, Business Insider Polska | 2020-11-18
więcejAleksander Łaszek, główny ekonomista FOR, uważa, że rząd zamiast podejmować wątpliwe kroki po pandemii powinien przede wszystkim usunąć największe problemy, z którymi borykają się polscy przedsiębiorcy i pracownicy.
-
Patryk Wachowiec: Morawiecki powinien odpowiadać karnie za zwłokę w publikacji ustawy antycovidowej, OKO.Press | 2020-11-18
więcejRząd przyznał się, że opóźnienie publikowania ustawy, która ma pomóc zwalczać skutki pandemii, jest celowe ze względu na jej finansowe konsekwencje. Brak publikacji ustawy może być przestępstwem.