-
Aleksander Łaszek: Największy niepokój na rynku zawsze wzbudza niepewność, NEXT Gazeta.pl | 2020-11-03
więcejWybory w USA, które odbędą się w nocy z wtorku na środę, są bacznie obserwowane nie tylko przez polityków i komentatorów, ale i inwestorów. Czy amerykańska giełda jest odporna na wyborczą gorączkę? Jakiej reakcji inwestorów można się spodziewać? W rozmowie z Gazeta.pl oceniają to Aleksander Łaszek, ekonomista, ekspert FOR i Tomasz Jaroszek, autor bloga Doradca.tv.
-
Agata Stremecka: Czy Jarosław Kaczyński ma jeszcze nad czymś kontrolę?, Radio TOK FM | 2020-11-03
więcejKatarzyna Skrzydłowska-Kalukin, Agata Stremecka i Jan Wróbel rozmawiają o protestach Strajku Kobiet oraz jakości władzy w Polsce i Stanach Zjednoczonych w programie "Poranek Radia TOK FM" Jana Wróbla.
-
Marcin Zieliński: Należy znieść zakaz handlu w niedziele, Handel Extra | 2020-11-02
więcejForum Obywatelskiego Rozwoju krytykuje zakaz handlu w niedziele, odkąd „Solidarność” przedstawiła obywatelski projekt ustawy w 2016 roku. Zdaniem przedstawicieli Forum zakaz ten godzi w wolność gospodarczą oraz jest szkodliwy konsumentów, przedsiębiorców i pracowników – dla konsumentów oznacza wyższe koszty i mniejszą wygodę robienia zakupów, a najskuteczniejszym firmom ogranicza możliwości rozwoju i zwiększania produktywności, co przekłada się na niższy wzrost wynagrodzeń pracowników. Obecne w obowiązującej ustawie nieprecyzyjnie sformułowane przepisy i dziesiątki wyjątków sprawiły, że FOR uznał ją za legislacyjny bubel roku.
-
Rafał Trzeciakowski: Płaćmy ozdrowieńcom COVID-19 za osocze, Interia | 2020-11-02
więcejZdaniem ekspertów FOR wraz z rosnącą liczbą zakażeń COVID-19 wzrosło również zapotrzebowanie na osocze krwi ozdrowieńców wykorzystywane do łagodzenia przebiegu choroby. Jednak lekarze alarmują o jego brakach. Moglibyśmy zbierać więcej osocza, gdyby rządzący dopuścili płacenie dawcom twierdzi Rafał Trzeciakowski ekonomista Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju. Dawcom osocza płaci się m.in. w Austrii, Czechach, Niemczech, USA i na Węgrzech. W 2017 roku w tych krajach zbierano od 5- do 14-krotnie więcej osocza na mieszkańca niż w Polsce.
-
Komunikat 36/2020: Zawieszenie zakazu handlu na czas epidemii – krok w dobrym kierunku | 2020-11-02
więcejSzkodliwy w normalnych czasach zakaz handlu w niedziele jest tym bardziej szkodliwy w okresie pandemii i towarzyszącego jej kryzysu. Zawieszenie zakazu handlu na czas pandemii poprawiłoby sytuację ekonomiczną branży handlowej, chroniłoby miejsca pracy, a także – przez rozłożenie możliwości dokonywania zakupów na siedem zamiast sześciu dni w tygodniu – usprawniłoby dystansowanie społeczne.
-
Patryk Wachowiec: Zdumiewający apel wiceministra po wsparciu mBanku dla strajku kobiet. Mógł złamać prawo, INNPoland | 2020-10-30
więcejPo wsparciu przez mBank Strajku Kobiet wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski pośpieszył z apelem, aby ludzie odchodzili od "niemieckiego" banku na rzecz jednego z "polskich". Niestety, jest pewien mały problem: wiceminister mógł pokazowo złamać tym prawo Unii Europejskiej.
-
Eliza Rutynowska: Ustawa antycovidowa to wynik chaosu, Gazeta Pomorska | 2020-10-30
więcejPrzedsiębiorcy już szykują gigantyczne pozwy odszkodowawcze wobec państwa za lockdown. Państwo teraz chce blokować sądom drogę stwierdzania nieważności przepisów, które wprowadzały ograniczenia w gospodarce. Mec. Eliza Rutynowska z Forum Obywatelskiego Rozwoju: - Wyrzuca się do kosza gotowe rozwiązania i pisze prawo na kolanie.
-
Aleksander Łaszek: Euro traci zwolenników w Polsce, Parkiet | 2020-10-29
więcejSpadek poparcia dla euro wśród biznesu może wynikać np. ze zmian nastrojów politycznych w całym polskim społeczeństwie czy zmieniającej się oceny sensowności integracji z Unią Europejską. Aż 23 proc. badanych firm uważa, że Polska nigdy nie wejdzie do Eurolandu. – Rzeczywiście, jeśli chodzi o euro w Polsce, to obecnie jest to dyskusja czysto teoretyczna – komentuje Aleksander Łaszek, główny ekonomista Fundacji FOR. – Obecnie nie ma takiej woli politycznej i trudno, by firmy w takiej sytuacji na poważnie brały możliwość zmiany waluty w swoich działaniach i strategiach – wyjaśnia Łaszek
-
Aleksander Łaszek: Przedsiębiorcy nie chcą euro, Rzeczpospolita | 2020-10-29
więcejRzeczywiście, jeśli chodzi o euro w Polsce, to obecnie jest to dyskusja czysto teoretyczna – komentuje Aleksander Łaszek, główny ekonomista Fundacji FOR. – Obecnie nie ma takiej woli politycznej i trudno, by firmy w takiej sytuacji na serio brały pod uwagę możliwość zmiany waluty w swoich działaniach i strategiach – wyjaśnia Łaszek.
-
Aleksander Łaszek: Kto i ile dostał z tarczy? Znamy branże i rozdysponowane kwoty, Business Insider Polska | 2020-10-27
więcejEkonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju Aleksander Łaszek, komentując dane PFR, zaznacza, że zamiast patrzeć na skalę wsparcia, trzeba też myśleć o jego sensowności. - Nie mamy jeszcze całościowego obrazu, ale część pomocy trafiła do firm i osób tego niepotrzebujących – uważa ekonomista FOR.