-
Rafał Trzeciakowski: Płaca minimalna jest w Polsce za wysoka, Spider's Web | 2019-02-08
więcejDyskusja na temat płacy minimalnej w Polsce często rozbija się o argumenty natury ideologicznej albo etycznej. Słyszymy więc, że przedsiębiorców na to nie stać, albo z drugiej strony – że Polakom należy się godny zarobek. FOR podeszło do sprawy nieco bardziej technicznie.
-
FOR: Polska na dole Indeksu Elastyczności Zatrudnienia 2019, Wiadomości Handlowe | 2019-02-08
więcejPolska zajmuje dopiero 30. miejsce na 41 krajów UE i OECD w Indeksie Elastyczności Zatrudnienia 2019, mierzącym elastyczność umów o pracę regulowanych kodeksem pracy.To identyczny wynik jak przed rokiem. Jak twierdzą ekonomiści FOR, zeszłoroczne prace Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy okazały się fasadowe i koniecznej reformy kodeksu pracy w dalszym ciągu brakuje. Polsce obecnie dwukrotnie bliżej do najgorszej w rankingu Francji niż do najlepszej Danii.
-
FOR: Polski rynek pracy wciąż jest mało elastyczny, Interia | 2019-02-08
więcejPolska zajmuje 30. miejsce w Indeksie Elastyczności Zatrudnienia 2019 - poinformowało Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR), współautor badań. Lista Unii Europejskiej i OECD liczy 41 krajów. Zdaniem ekspertów FOR, podstawowym warunkiem podniesienia pozycji Polski w zestawieniu jest reforma kodeksu pracy.
-
FOR: Dlaczego poprawa elastyczności zatrudnienia jest ważna? Rzeczpospolita | 2019-02-08
więcejDlaczego poprawa elastyczności zatrudnienia jest ważna, skoro pomimo sztywnych regulacji w ostatnich latach zatrudnienie rośnie, i to także na umowach na czas nieokreślony? Jak podkreśla Aleksander Łaszek, główny ekonomista FOR, ostatnio korzystaliśmy z bardzo dobrej koniunktury na Zachodzie, która jednak się kończy.
-
FOR: Polska ma czwarty najniższy udział zatrudnionych na czas nieokreślony w UE, Inwestycje.pl | 2019-02-08
więcejPrzyczynia się do tego sztywność regulacji pracy, wypychająca osoby mniej wykwalifikowane lub w regionach o niskim poziomie płac na umowy zlecenia (nie obowiązuje kodeks pracy), umowy o dzieło i samozatrudnienie (nie obowiązuje kodeks pracy ani płaca minimalna) czy do szarej strefy. To nakłada się na inne problemy: źle skonstruowany system pomocy społecznej (np. dezaktywizacyjna rola programu 'Rodzina 500+'), niski wiek emerytalny (najniższy wiek emerytalny kobiet w UE) i mały sektor przedsiębiorstw (duży udział zatrudnienia w mikrofirmach i rolnictwie).
-
Rafał Trzeciakowski: Brak poprawy w Indeksie od zeszłego roku wskazuje, że polskie regulacje pracy wymagają gruntownych reform, AleBank | 2019-02-08
więcejPolska zajmuje 30. miejsce na 41 krajów Unii Europejskiej i OECD w Indeksie Elastyczności Zatrudnienia 2019, mierzącym elastyczność umów o pracę regulowanych kodeksem pracy, poinformowało Forum Obywatelskiego Rozwoju.
-
Rafał Trzeciakowski: Polska zajmuje 30. miejsce w Indeksie Elastyczności Zatrudnienia 2019, Dziennik Gazeta Prawna | 2019-02-08
więcejPolska zajmuje 30. miejsce na 41 krajów Unii Europejskiej i OECD w Indeksie Elastyczności Zatrudnienia 2019, mierzącym elastyczność umów o pracę regulowanych kodeksem pracy, poinformowało Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR).
-
Komunikat 3/2019: Indeks Elastyczności Zatrudnienia 2019 – Polska w ogonie | 2019-02-08
więcejPolska zajmuje dopiero 30. miejsce na 41 krajów Unii Europejskiej i OECD w Indeksie Elastyczności Zatrudnienia 2019, mierzącym elastyczność umów o pracę regulowanych kodeksem pracy. To identyczny wynik jak przed rokiem – zeszłoroczne prace Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy okazały się fasadowe i koniecznej reformy kodeksu pracy w dalszym ciągu brakuje. Polsce obecnie dwukrotnie bliżej do najgorszej w rankingu Francji niż do najlepszej Danii. Sprawne reformy są jednak możliwe – w tym roku liderem reform była Litwa, która awansowała z 27. na 15. miejsce.
-
Rafał Trzeciakowski, Marcin Zieliński: The Mass Demonstrations in France is a Reaction to the Effects of Interventionism, Not Liberalism, Epicenter | 2019-02-07
więcejMass protests of the “yellow vests” have been taking place in France since 17 November 2018. The catalyst of the demonstration was a fuel tax increase, supposed to place a disproportionate burden on the middle class from the province. However, the list of demands quickly grew to include various social and protectionist slogans. The protestors are demanding a simultaneous growth of the state and a reduction of taxes.
-
Rafał Trzeciakowski: Dzięki rozwojowi w III RP, żyjemy obecnie na ok. 50% poziomu życia Amerykanów, Business Insider Polska | 2019-02-06
więcej- Polska rozpoczęła systematyczne zmniejszanie dystansu rozwojowego do USA dopiero w III RP, kiedy powróciła na drogę reform regulacyjnych, otwartości na kapitał zagraniczny i zyskała dostęp do europejskiego wspólnego rynku - wskazuje Rafał Trzeciakowski, ekonomista FOR.