-
Leszek Balcerowicz: Mamy dziś największe po 1989 r. zderzenie interesu partyjnego z interesem Polski, Rzeczpospolita | 2019-03-07
więcej– Mamy dziś największe po 1989 r. zderzenie interesu partyjnego z interesem Polski – mówił Leszek Balcerowicz, Przewodniczący Rady FOR, w środę podczas spotkania z dziennikarzami. Tłumaczył, jak ważny dla kraju jest przyszły wzrost gospodarczy. Mówił, że zależą od niego prawie wszystkie przyszłe dochody państwa, podatki, płace, emerytury, świadczenia. – Na tym tle musi razić polityka, która polega na osłabianiu wzrostu gospodarczego.
-
Leszek Balcerowicz: Trzeba rozumnie wybierać, a nie opierać się na sloganach, Radio TOK FM | 2019-03-07
więcej- Wahadło się nie odchyliło. Jeżeli gospodarka nie dogania bogatszych, to - po pierwsze - ludzie wyjeżdżają (z kraju), po drugie nie ma możliwości poprawy życia. Obecnie, najprawdopodobniej, koniunktura wyraźnie słabnie. I w takiej oto sytuacji mamy licytowanie się przy pomocy obietnic. - mówił Leszek Balcerowicz w "Porannej rozmowie Radia TOK FM".
-
Marcin Zieliński o Funduszu Inwestycji Kapitałowych, AleBank | 2019-03-06
więcejZdaniem Marcina Zielińskiego z Forum Obywatelskiego Rozwoju rząd PiS realizuje pod propagandowym hasłem „repolonizacji” bezprecedensowy w ostatnim trzydziestoleciu proces renacjonalizacji. 6 marca na konferencji w siedzibie FOR , eksperci przedstawili narzędzia, jakimi posługuje się rząd przejmując kontrolę nad gospodarką.
-
Marek Tatała: Liberalizm jest w Polsce demonizowany, Nowa Konfederacja | 2019-03-06
więcejKonflikt między indywidualizmem a wspólnotowością jest fałszywy. Liberalizm jest jedną z najbardziej wspólnotowych idei, ponieważ zakłada, że podstawą rozwoju jest dobrowolna współpraca jednostek.
-
FOR o polityce gospodarczej PiS, Interia | 2019-03-06
więcejAnalitycy FOR mówią wprost: "PiS - po nas choćby potop" - zatytułowali swój komentarz oceniający skutki nowej oferty socjalnej. I uzasadniają, że lata 2015-2018 były okresem najszybszego od 2007 roku wzrostu naszego największego partnera handlowego - strefy euro, co sprzyjało przyspieszeniu polskiej gospodarki. O ile przez cały okres 2013-2015 gospodarka strefy euro urosła o 3,2 proc., to w latach 2015-2018 wzrost wynosił 6,4 proc.
-
FOR: Dziś żyjemy na ponad 50% poziomu życia mieszkańców Stanów Zjednoczonych – to już osiągnięcie kapitalizmu, Obserwator Finansowy | 2019-03-06
więcejCiekawe porównanie opracowało Forum Obywatelskiego Rozwoju: odniosło polskie PKB per capita do amerykańskiego i pokazało tę zależność na przestrzeni ostatnich 100 lat. II Wojna Światowa wybuchła, gdy PKB per capita Polski wynosił ok. 20 proc. amerykańskiego. W trakcie wojny spadł do ok. 10 proc., w ciągu pierwszych 5 lat po wojnie wrócił do poziomu 20 proc., a w ciągu kolejnych 10 lat udało się podnieść PKB zaledwie o 2 – 3 pkt. proc. W 1989 r. PKB wynosił tyle samo, co w 1960 r. Cóż za rozwój! Dzisiaj to już ponad 50 proc. – tyle, że to już osiągnięcie kapitalizmu.
-
Patryk Wachowiec: Zakaz sprzedaży produktów pod własną marką doprowadzi do tego, że gorzej będzie polskim konsumentom, CrowdMedia | 2019-03-06
więcejWedług Patryka Wachowca z FOR, zakaz sprzedaży produktów pod własną marką doprowadzi do tego, że krajowym producentom wcale nie będzie lepiej, zaś gorzej będzie polskim konsumentom – “(…) Niestety rząd zmierza w tym kierunku, że chce decydować już nie tylko o tym, kiedy możemy iść na zakupy, lecz także co i za ile możemy kupić” – podkreśla.
-
Komunikat 7/2019: Fundusz Inwestycji Kapitałowych – kolejny instrument nacjonalizacji gospodarki | 2019-03-06
więcejW czwartek 21 lutego br. Sejm przyjął nowelizację ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym. Przewiduje ona powołanie Funduszu Inwestycji Kapitałowych – funduszu celowego, z którego premier będzie mógł finansować nabywanie bądź obejmowanie przez państwo akcji spółek. Będzie to kolejny instrument w arsenale nacjonalizacyjnym PiS.
-
Marek Tatała: Populists versus speed-bumps, Epicenter | 2019-03-05
więcejIn the 2019 edition of the Authoritarian Populism Index, which has just been published, populist parties are characterised by, among others, the creation of conflicts between “people” and “elites”, strong nationalism, tendencies to remove institutional restrictions on power, and anti-capitalism. Not all of these characteristics need to be shared, but the combination of several of them, according to Timbro, poses a threat to the model of liberal democracy in Europe.
-
Patryk Wachowiec: Rząd zmierza w tym kierunku, że chce decydować już nie tylko o tym, kiedy możemy iść na zakupy, lecz także co i za ile możemy kupić, CrowdMedia | 2019-03-05
więcejWystarczy iść do dużego sklepu, by zobaczyć, że to właśnie produkty sprzedawane pod markami własnymi sieci są najczęściej produkowane w Polsce. To zresztą logiczne, bo aby produkt był tani, łańcuch dostaw musi możliwie najkrótszy” – mówił Patryk Wachowiec, odzierając z resztek logiki Matusza Morawieckiego. Podobnego zdania jest Leszek Balcerowicz, szef FOR, który wczoraj w krótkich słowach podsumował argumentację premiera.