-
Aleksander Łaszek: Planu nie uda się osiągnąć, założenia są zbyt wygórowane, Gazeta.pl NEXT | 2019-11-12
więcejRząd w projekcie budżetu przyjął wzrost dochodów z podatków o 5,7 proc. w porównaniu z przewidywanymi wpływami za cały rok 2019. Zdaniem Aleksandra Łaszka, głównego ekonomisty Forum Obywatelskiego Rozwoju, cytowanego przez "Rzeczpospolitą" planu nie uda się osiągnąć, bo założenia są zbyt wygórowane.
-
Aleksander Łaszek: Założony poziom „przewidywanego wykonania" jest zbyt wygórowany, Rzeczpospolita | 2019-11-11
więcejTaki przyrost podatków nie wydaje się jakoś mocno wygórowany, ale zdaniem Aleksandra Łaszka, głównego ekonomisty Forum Obywatelskiego Rozwoju, trzeba spojrzeć na punkt odniesienia. – Myślę, że założony poziom „przewidywanego wykonania" jest zbyt wygórowany, nie uda się go osiągnąć. A że baza odniesienia w 2019 r. będzie niższa, to i plany na 2020 r. trudniejsze do zrealizowania – podkreśla Łaszek.
-
Leszek Balcerowicz: Wzrost gospodarczy na dłuższą metę zależy w największym stopniu od innowacji, Liberté! | 2019-11-10
więcej- Nigdy nie wiadomo, co to znaczy transformacja i co jest elementem końcowym. Wzrost gospodarczy na dłuższą metę zależy w największym stopniu od innowacji, ta natomiast zależy od tego, jak prężna jest gospodarka rynkowa. Polska ma największy udział interwencji państwa - czy to w postaci własności, czy regulacji w krajach OECD - mówił Leszek Balcerowicz w wywiadzie dla Liberté!.
-
Droga Polski po upadku komunizmu, TVN24 | 2019-11-09
więcejObok reform politycznych wielkim wyzwaniem było również uzdrowienie polskiej gospodarki. Mazowieckiego zdecydował się na głębokie reformy. Przygotowany przez ministra finansów Leszka Balcerowicza plan transformacji gospodarczej przeszedł do historii jako „terapia szokowa”. Pakiet przyjętych w grudniu 1989 roku ustaw doprowadził do stosunkowo szybkiego stłumienia galopującej inflacji oraz zahamował zapaść gospodarki.
-
Aleksander Łaszek: Kryzysy mają to do siebie, że są trudne do przewidzenia, Money.pl | 2019-11-08
więcejPrezes PiS zaskoczył opinię publiczną, stwierdzając, że do Polski "zbliża się spowolnienie gospodarcze, choć nie można mówić o kryzysie". – Jarosław Kaczyński ma rację, mówiąc w ten sposób. Wszystkie prognozy mówią o spowolnieniu, a nie o kryzysie. Tylko kryzysy mają to do siebie, że są trudne do przewidzenia - mówi money.pl Aleksander Łaszek, główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju.
-
Rafał Trzeciakowski o deficycie sektora finansów publicznych w 2020 r., Euractiv | 2019-11-07
więcejRafał Trzeciakowski z Forum Obywatelskiego Rozwoju komentuje, że spowolnienie „wzrostu gospodarczego do 3,1 proc. w 2020 r. z 4,0 proc. w 2019 r., to wprawdzie ciągle 6. najszybszy wzrost wśród 28 krajów Unii Europejskiej, ale wyraźnie wolniejszy niż obecnie – spowolnienie gospodarcze staje się faktem i będzie utrudniało utrzymywanie wysokich wydatków, a tym bardziej ich wzrost”.
-
Marcin Zieliński: Na prywatyzacji Pekao budżet zyskał, a nie stracił, Forbes Polska | 2019-11-07
więcejCelem prywatyzacji w pierwszej kolejności było usprawnienie gospodarki, a nie zapewnienie odpowiednich wpływów do budżetu. Państwo miało skupić się na roli twórcy reguł gry. I miało być bezstronne, bo nieskrępowane interesem własnych przedsiębiorstw.
-
Aleksander Łaszek: Manipulowanie przy regule wydatkowej to niebezpieczny pomysł, Puls Biznesu | 2019-11-06
więcejW Polsce należałoby położyć większy nacisk na politykę fiskalną — uważa Łukasz Hardt, członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Na te słowa natychmiast krytycznie zareagowali ekonomiści utożsamiani z opozycją: Andrzej Rzońca, prof. SGH, czy dr Aleksander Łaszek, główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR).
-
Jerzy Hausner: Balcerowicz zasługuje na pomnik, Magazyn PISMO | 2019-11-06
więcej- Moim zdaniem Balcerowicz zasługuje na pomnik. Wprowadził w Polsce gospodarkę rynkową, tego nikt mu nie odbierze. Nie jestem przekonany, że za wszystkie negatywne następstwa należy winić tylko jego. Lista osób do obwiniania jest znacznie dłuższa. Sam bym się zresztą na niej widział.
-
Patryk Wachowiec: Pani profesor Chojna-Duch jest specjalistką od finansów publicznych, TVN24 | 2019-11-05
więcejKpina i ciąg dalszy upartyjniania Trybunału - tak opozycja ocenia przedstawione przez PiS kandydatury na nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Chodzi o Krystynę Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza oraz byłą wiceminister finansów w rządzie PO-PSL Elżbietę Chojnę-Duch.