2017-09-05
Komunikat 14/2017: Wydłużenie preferencyjnych stawek ZUS nie jest rozwiązaniem systemowym
- Propozycja Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, aby wydłużyć okres obniżonych składek ZUS, ma, zdaniem autorów, rozwiązać problem zamykania działalności przez część samozatrudnionych po upływie dwóch lat. Jednak część tych działalności gospodarczych powstaje tylko i wyłącznie po to, by skorzystać z obniżonych składek ZUS.
- Faktycznym problemem jest wysokie opodatkowanie osób o niskich dochodach – dotyczy to nie tylko osób prowadzących działalność gospodarczą, ale także pracujących na podstawie innych umów.
- Docelowym rozwiązaniem powinna być reforma podatków i składek na ubezpieczenie społeczne, zmniejszająca opodatkowanie wszystkich pracujących osób o najniższych dochodach, a nie tylko samozatrudnionych. Takie rozwiązanie pozwoliłoby wciągnąć więcej osób na legalny rynek pracy i przyczyniłoby się do szybszego wzrostu gospodarczego w kraju.
- Punktem wyjścia reformy mogłoby być proponowane od lat przez FOR podniesienie kosztów uzyskania przychodów i w efekcie zmniejszenie opodatkowania osób pracujących.
Kontakt do autorów:
Aleksander Łaszek
główny ekonomista
mail: aleksander.laszek@for.org.pl
Rafał Trzeciakowski
ekonomista
mail: rafal.trzeciakowski@for.org.pl
W mediach:
- Firmy znikają, gdy trzeba zapłacić wyższy ZUS, MarketNews24.pl, 08.09.2017.
- K. Mózgowiec, Resort pracy: niższy ZUS dla nowych firm przez rok dłużej. Ale eksperci do tej propozycji przekonani nie są, PolskieRadio.pl, 07.09.2017.
- G. Osiecki, B. Gogusławski, Dłuższy mały ZUS dla obecnych przedsiębiorców, praca.GazetaPrawna.pl, 12.09.2017.
- Firmy znikają, gdy trzeba zapłacić wyższy ZUS, biznes.Interia.pl, 13.09.2017.
- Firmy upadają przez ZUS?! Co można na to poradzić?, Fakt.pl, 10.09.2017.
Pliki do pobrania: