-
Leszek Balcerowicz o "Taśmach Kaczyńskiego": to walka o prawdę, ONET | 2019-01-30
więcej- Publikacja odsłoniła to, co niektórzy wiedzieli, ale większość nie widziała. (...) PiS to partia, która rzekomo walczy z korupcją, a Jarosław Kaczyński z PiS stworzyli najbardziej skorumpowany system w Polsce po 1989 roku – mówił Leszek Balcerowicz, gość Onet Rano, komentując tzw. taśmy Kaczyńskiego, które ujawniła wczoraj "Gazeta Wyborcza".
-
Marek Tatała: Niech konsument sam wybierze: Uber czy taksówka, Rzeczpospolita | 2019-01-30
więcejW imię „równości konkurencji" nie należy kopiować starych regulacji, które mogłyby osłabić korzyści i niskie bariery wejścia przyciągające obecnie do aplikacji transportowych wielu klientów i kierowców. Zamiast tego warto dokończyć deregulację sektora usług taksówkowych, a w przypadku usług transportowych realizowanych za pośrednictwem aplikacji mobilnych zrezygnować z prawnego obowiązku spełniania wymyślonych jeszcze przed zmianami technologicznymi wymogów.
-
Marcin Zieliński: Oxfam myli się w sprawie nierówności. Przyczyną biedy jednych nie jest bogactwo drugich, Dziennik Gazeta Prawna | 2019-01-29
więcejTradycyjnie w drugiej połowie stycznia Oxfam opublikował swój coroczny raport o nierównościach. Myślą przewodnią raportu jak zwykle stał się alarmistyczny slogan, że najbiedniejsza połowa ludzkości ma taki sam majątek jak kilkadziesiąt najbogatszych osób na świecie (26 według tegorocznych szacunków). W świecie tak rażących dysproporcji to nierówności, zdaniem autorów, odpowiadają za wszystkie bolączki świata.
-
Leszek Balcerowicz o "Taśmach Kaczyńskiego", Wirtualna Polska | 2019-01-29
więcej- Jarosław Kaczyński zbudował w Polsce korupcyjny system - "pisowskie, czyli nasze". W jakim normalnym, demokratycznym kraju byłoby tak, że prowadzi się tajne rozmowy między przedstawicielami spółki Srebrna, a przejętym przez PiS bankiem, żeby zapewnić kredyt? Szokujące jest to, że Kaczyński nie tylko zbudował taki system, ale w jego ramach operuje - mówił Leszek Balcerowicz w programie "Tłit", komentując nagrania opublikowane przez "Gazetę Wyborczą".
-
Leszek Balcerowicz: nasze perspektywy gospodarcze na dłuższą metę wyglądają coraz gorzej, Polsat News | 2019-01-28
więcej- Możemy w najgorszym scenariuszu, dalszej złej polityki upolityczniania gospodarki, zwłaszcza banków i sektora energetycznego przestać doganiać Zachód - mówił na antenie Polsat News Leszek Balcerowicz, Przewodniczący Rady FOR.
-
Leszek Balcerowicz: Tam gdzie władza jest silnie skoncentrowana, tam dla ludzi jest źle, Polska The Times | 2019-01-28
więcej- Tam gdzie władza jest silnie skoncentrowana, tam dla ludzi jest źle, a dobrze dla centralnych elit. Skrajnie skoncentrowana władzą istniała w socjalizmie, z którego Polska na szczęście się wyrwała. Koncentracja władzy na szczytach pozbawia ludzi wolności. Taki reżim może się utrzymać tylko w skutek zastraszania. - mówił Leszek Balcerowicz w wywiadzie dla "Głosu Szczecińskiego".
-
FOR o deglomeracji: Mielibyśmy państwo drogie i niesprawne, Rzeczpospolita | 2019-01-28
więcejHasło deglomeracji wywodzi się z minionego ustroju, gdzie siły wytwórcze miały być równomierne rozmieszczane po całym kraju – mówił na specjalnej konferencji Leszek Balcerowicz, Przewodniczący Rady FOR.
-
Rafał Trzeciakowski: Słodko-gorzkie zmiany w dotacjach dla gier wideo, Rzeczpospolita | 2019-01-28
więcejW zeszłym roku ostrzegaliśmy jako Forum Obywatelskiego Rozwoju, że proponowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ulga podatkowa na tzw. kulturowe gry wideo jest efektem lobbingu wąskiej grupy potencjalnych beneficjentów i nie znajduje uzasadnienia. Ostrzegaliśmy też, że politycy starają się przypisać sobie spektakularny sukces polskiej branży gier komputerowych, mnożąc dla niej kolejne programy dotacji.
-
Aleksander Łaszek krytykuje emerytalne obietnice Roberta Biedronia, Business Insider Polska | 2019-01-26
więcejWedług Aleksandra Łaszka takie rozwiązanie można by wprowadzić, ale tylko dla nowych osób, systematycznie spłacając zobowiązania ZUS powstałe przez wpłaty składek. - Wtedy trzeba utrzymać wysokość obciążeń na obecnym poziomie, ale zamiast składki ZUS o tyle zwiększyć PIT - proponuje.
-
Patryk Wachowiec: wszystkie przedstawione projekty wychodzą z błędnego założenia, że płace kierownictwa NBP są niejawne, Money.pl | 2019-01-25
więcejWbrew temu, co mówią politycy i prezes NBP, każdy zainteresowany może poznać wysokość wynagrodzeń w NBP, przesyłając wniosek w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej. W 2014 r. Naczelny Sąd Administracyjny przyjął, że wprawdzie NBP nie jest instytucją finansowaną ze środków podatników, ale gospodaruje majątkiem publicznym i zobowiązany jest do udostępniania informacji publicznej - mówi money.pl Patryk Wachowiec, analityk prawny FOR.