-
Rafał Trzeciakowski: Mamy taką fikcję, gdzie Kodeks Pracy udaje, że wszystkich chroni, Onet | 2019-02-12
więcejO elastyczności Polaków na rynku pracy mówił ekonomista FOR, Rafał Trzeciakowski.
-
FOR: Niska elastyczność prawa pracy przyczynia się do relatywnie niskiej stopy zatrudnienia, Podatki.biz | 2019-02-11
więcejW tegorocznej edycji Indeksu Elastyczności Zatrudnienia, przygotowywanego cyklicznie przez Lithuanian Free Market Institute, Polska zajęła 30. miejsce na 41 krajów Unii Europejskiej oraz Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Pod względem elastyczności umów o pracę regulowanych kodeksem pracy Polsce bliżej jest do najgorszej w rankingu Francji niż najlepszej Daniii.
-
FOR: Polska znów w ogonie elastyczności zatrudnienia, Puls Biznesu | 2019-02-11
więcejZ analizy FOR płynie wniosek, że pracownikom i firmom należy umożliwić elastyczne dostosowanie do zmian na rynku, aby łatwiej można było tworzyć miejsca pracy i zmieniać miejsca zatrudnienia. Na Litwie ułatwiono rozwiązywanie stosunku pracy przez skrócenie minimalnych ustawowych okresów wypowiedzenia i odpraw.
-
Leszek Balcerowicz o "Taśmach Kaczyńskiego": Warto zobaczyć, kto stoi na czele służb, TVN24 | 2019-02-10
więcej- Warto zobaczyć, kto stoi na czele służb - mówił Leszek Balcerowicz w programie "Fakty po Faktach". Jak dodał, to osoby, które były powiązane ze spółką Srebrna, powiązaną z Prawem i Sprawiedliwością. Wymienił w tym kontekście między innymi Macieja Wąsika, zastępcę ministra koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego, szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego Ernesta Bejdę oraz szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Piotra Pogonowskiego.
-
Marek Tatała o zakazie handlu w niedziele, Radio TOK FM | 2019-02-10
więcej- Rząd rozważa wycofanie się z zakazu handlu, bo ten nie cieszy się popularnością wśród wyborców. Rośnie niezadowolenie konsumentów, które Biuro Analiz Sejmowych stwierdza w swojej analizie. Najnowsze badania pokazują, że ponad 70 procent Polaków chce przywrócenia handlu w niedzielę. - mówił Marek Tatała w "Weekendowym Poranku" Radioa TOK FM.
-
Rafał Trzeciakowski: Polskie regulacje pracy w dalszym ciągu wymagają gruntownych reform, Money.pl | 2019-02-08
więcej- Ani polski kodeks pracy, ani sposób ustalania płacy minimalnej nie współgrają obecnie z potrzebami współcześnie dynamicznie zmieniającego się rynku pracy i innowacyjnej gospodarki" - pisze Rafał Trzeciakowski w najnowszym komunikacie FOR.
-
FOR: Polska 30. na 41 krajów w Indeksie Elastyczności Zatrudnienia 2019, Gazeta Wyborcza | 2019-02-08
więcejPolska zajmuje 30. miejsce na 41 krajów Unii Europejskiej i OECD w Indeksie Elastyczności Zatrudnienia 2019, mierzącym elastyczność umów o pracę regulowanych kodeksem pracy, poinformowało FOR. To identyczny wynik, jak przed rokiem - zeszłoroczne prace Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy okazały się fasadowe i koniecznej reformy kodeksu pracy w dalszym ciągu brakuje. Polsce obecnie dwukrotnie bliżej do najgorszej w rankingu Francji niż do najlepszej Danii.
-
FOR: 30 lat po Okrągłym Stole. Jak żyje się w Polsce - w porównaniu do USA i Ukrainy, Super Express | 2019-02-08
więcejOd rozpoczęcia obrad Okrągłego Stołu minęło dokładnie 30 lat.Ówczesny poziom życia Polaków wynosił zaledwie 23 proc. poziomu życia mieszkańców Stanów Zjednoczonych (podobnie jak w 1913 r.).Dzięki transformacji gospodarczej, naszej pracy i przedsiębiorczości, w 2018 roku osiągnęliśmy 51 proc. poziomu współczesnych Amerykanów - informuje w komunikacie Forum Obywatelskiego Rozwoju.
-
FOR: Kiepsko z elastycznością rynku pracy, Business Insider Polska | 2019-02-08
więcejPolska jest na 30. miejscu wśród 41. krajów OECD pod względem elastyczności zatrudnienia. Indeks jest przygotowywany m.in. przez Forum Obywatelskiego Rozwoju. Bierze pod uwagę: łatwość zatrudniania, łatwość zwalniania pracownika oraz elastyczność godzin pracy. Okazuje się, że najgorzej jest we Francji, a najlepiej w Danii.
-
Rafał Trzeciakowski: Płaca minimalna jest w Polsce za wysoka, Spider's Web | 2019-02-08
więcejDyskusja na temat płacy minimalnej w Polsce często rozbija się o argumenty natury ideologicznej albo etycznej. Słyszymy więc, że przedsiębiorców na to nie stać, albo z drugiej strony – że Polakom należy się godny zarobek. FOR podeszło do sprawy nieco bardziej technicznie.