-
Rafał Trzeciakowski: Dług to ciężar czy trampolina, Rzeczpospolita | 2020-10-07
więcejEkonomiści Jakub Sawulski i Rafał Trzeciakowski dyskutują o tym, czy wydatki publiczne to dobre lekarstwo na kryzys.
-
Aleksander Łaszek: Emerytury przed 60. rokiem życia? Zaskakująca reakcja Polaków na pomysł Dudy, INNPoland | 2020-10-03
więcejNiedawno pisaliśmy, że nasz system emerytalny czeka trudny okres. Aleksander Łaszek, główny ekonomista FOR opublikował raport pt. Demografia i recesja uderzają w ZUS, w którym opisał problemy systemu emerytalnego, dotychczas maskowane przez dobrą koniunkturę.
-
Rafał Trzeciakowski: Rząd PiS chce przeznaczyć kolejne miliardy na niewydajne górnictwo, Super Express | 2020-10-02
więcejW myśl porozumienia rządu Prawa i Sprawiedliwości z górniczymi związkowcami wydobycie węgla Polskiej Grupy Górniczej miałoby być dotowane z pieniędzy podatników aż do 2049 roku, a górnicy zatrudnieni obecnie we wszystkich państwowych kopalniach węgla kamiennego mieliby uzyskać gwarancje pracy aż do uzyskania uprawnień do emerytur górniczych lub otrzymania osłon socjalnych. Dwudziestokilkuletnia osoba zaczynająca dzisiaj pracę w państwowym górnictwie uzyskałaby w ten sposób gwarancje niewidziane w żadnym innym sektorze gospodarki ani w górnictwie prywatnym - analizuje Forum Obywatelskiego Rozwoju.
-
Aleksander Łaszek: Konsultacji projektów prawa nie ma, są pozorne lub trwają… dwa dni, Prawo.pl | 2020-10-01
więcejDr Aleksander Łaszek z fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju przypomina, że ostatnio było głośno o zmianach w VAT. Ministerstwo zapowiadało je długo, ale faktyczne konsultacje były bardzo krótkie i pojawiły się niespodzianki w postaci podwyżek VAT na towary higieniczne. Na konsultacje był w tym przypadku jeden dzień, a zmiany wchodziły w życie niemal od razu.
-
Eliza Rutynowska: Polskie prawo jest w temacie ochrony osób LGBT bezradne, dziecięca psychiatria leży, a szefem MEN zostaje człowiek, który powinien podlegać postępowaniu dyscyplinarnemu, Gazeta.pl | 2020-09-30
więcejPodczas konferencji prasowej minister edukacji Dariusz Piontkowski odniósł się do napisu, który pojawił się na budynku jego resortu. Na gmachu napisano: "Dominik, Zuzia, Kacper, Michał. Twoje dziecko LGBT+".
-
FOR: Apel młodych ekonomistów: Zadłużanie Polski zamiast reform to cios w przyszłość gospodarki, Gazeta Wyborcza | 2020-09-30
więcejJako przedstawiciele młodego pokolenia ekonomistów chcemy wyrazić zdecydowany sprzeciw wobec omijania reguł fiskalnych oraz postulatów ich trwałego rozmontowania.
-
FOR: Młodzi ekonomiści spierają się o dług, Rzeczpospolita | 2020-09-30
więcejApel o poszanowanie istniejących reguł fiskalnych, opublikowany w środę, podpisało 19 ekonomistów młodego pokolenia. Jego autorami są Mateusz Urban i Jakub Pawelczak, członkowie Towarzystwa Ekonomistów Polskich. Wśród sygnatariuszy są ekonomiści z Forum Obywatelskiego Rozwoju, organizacji założonej przez Leszka Balcerowicza, ale też pracownicy think tanków i instytucji finansowych.
-
Aleksander Łaszek: Trzeba pozbyć się nonsensów z rynku pracy, Interia | 2020-09-30
więcejMinimalne wynagrodzenie jest obłożone jednymi z najwyższych podatków i składek w Unii. Trzeba zwiększyć atrakcyjność umów o pracę poprzez podniesienie kosztów uzyskania przychodów i zmniejszyć opodatkowanie pracy osób o najmniejszych dochodach - powiedział Aleksander Łaszek, główny ekonomista Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju.
-
Leszek Balcerowicz: PiS zniechęca ludzi do pracy, Fakt | 2020-09-30
więcejZa złe rządy płaci ostatecznie społeczeństwo – powiedział w "Faktach po Faktach" na antenie TVN24 profesor Leszek Balcerowicz. Według niego strategia PiS polega na zniechęcaniu ludzi do pracy. – Zniechęca ludzi do pracy poprzez obniżenie wieku emerytalnego. Zniechęca ludzi do pracy poprzez 500 plus – uważa były wicepremier i były minister finansów.
-
Aleksander Łaszek: Polska w niechlubnej czołówce. Chodzi o podatki, Wprost | 2020-09-29
więcejPolska zmaga się z problemem wysokiego opodatkowania najniższych płac. Aleksander Łaszek główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju wskazuje, że by wypłacić płacę minimalną (niecałe 2,1 tys. netto) pracodawca musi zapłacić prawie 3,4 tys. zł, bo 1,3 tys. zł idzie na podatki i składki. To stawia Polskę w niechlubnej czołówce państw, w których płaca minimalna wiąże się z wysokimi daninami.