-
Aleksander Łaszek: Trzeba to w końcu głośno powiedzieć. Nie stać nas na 500+ dla bogatych, Spider's Web | 2021-01-22
więcejPięćset złotych to dla nich raczej dodatek do kieszonkowego dla dziecka, niż pieniądze przesądzające o tym, w jakich warunkach żyje ich pociecha. O kim mowa? O wąskiej grupie najzamożniejszych Polaków, do których transferujemy co roku miliardy złotych. To fanaberia, na którą w czasach covidu najzwyczajniej w świecie nas nie stać.
-
Patryk Wachowiec: RTV Euro AGD otwarte mimo obostrzeń. Bunt przedsiębiorców się rozlewa, Fakt | 2021-01-22
więcejPatryk Wachowiec, analityk prawny Forum Obywatelskiego Rozwoju, podkreśla, że to było do przewidzenia, bo "już w pierwszym etapie pandemii organizacje pozarządowe i środowiska prawnicze przypominały, że ingerencja w istotę wielu praw i wolności człowieka może mieć miejsce jedynie w razie ogłoszenia stanu nadzwyczajnego".
-
Patryk Wachowiec: Lockdown niezgodny z prawem?, wSensie | 2021-01-21
więcejPatryk Wachowiec, analityk prawny FOR, był gościem programu "Polska na serio" Ewy Zajączkowskiej.
-
Agata Stremecka: Polski chaos pandemiczny kontra reszta świata, Radio TOK FM | 2021-01-19
więcejGościem programu Jana Wróbla "Poranek Radia TOK FM" była Agata Stremecka, prezes zarządu FOR.
-
Eliza Rutynowska: Osoba karana, bez studiów mogłaby zostać wiceministrem sprawiedliwości? Teoretycznie tak, Konkret24 | 2021-01-19
więcejZważywszy na treść art. 53 ustawy o służbie cywilnej, która określa konkretne wymagania, również kwestię wyższego wykształcenia oraz niekaralności - uważam, iż istnieje realne ryzyko, że podsekretarzem stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości mogłaby zostać osoba karana i bez wyższego wykształcenia – napisała w opinii dla Konkret24 Eliza Rutynowska, prawniczka Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju.
-
Patryk Wachowiec: Rząd straszy odbieraniem pomocy z tarcz, Business Insider Polska | 2021-01-18
więcejPatryk Wachowiec, analityk prawny Forum Obywatelskiego Rozwoju, zwraca uwagę, że zgodnie z art. 22 konstytucji, ograniczenie wolności gospodarczej jest dopuszczalne "tylko w drodze ustawy", a nie rozporządzenia. Przypomina, że potwierdził już to wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z października 2020 r.
-
Rafał Trzeciakowski: Zwolnienie pracownika powinno być łatwiejsze? To sposób na wyjście z kryzysu, Spider's Web | 2021-01-18
więcejNa czas pandemii rząd wprowadził jedną zmianę, ograniczając maksymalną wysokość odpraw do 10-krotności płacy minimalnej. Zdaniem litewskich ekonomistów to za mało. Opracowali oni raport, który jest przeglądem badań nad restrykcyjnością rozwiązywania umów o pracę w Bułgarii, Czechach, Estonii, Polsce oraz na Litwie i Słowacji. Danych z Polski dostarczyło Forum Obywatelskiego Rozwoju.
-
Patryk Wachowiec: Szykuje się spór o odbieranie pomocy z tarczy finansowej, Rzeczpospolita | 2021-01-17
więcejWiększość rządząca w pełni świadomie korzysta z niewłaściwych narzędzi prawnych w celu przeciwdziałania skutkom pandemii. W przeszło 50 kolejnych rozporządzeniach rady ministrów, a wcześniej ministra zdrowia, wprowadzono obostrzenia rażąco sprzeczne z konstytucją – mówi „Rzeczpospolitej” Patryk Wachowiec, analityk prawny Forum Obywatelskiego Rozwoju.
-
Patryk Wachowiec: Sądy lawinowo uchylają kary nakładane przez sanepid za łamanie obostrzeń, Gazeta Wyborcza | 2021-01-16
więcejJuż w pierwszym etapie pandemii organizacje pozarządowe i środowiska prawnicze przypominały, że ingerencja w istotę praw i wolności człowieka może mieć miejsce tylko w razie ogłoszenia stanu nadzwyczajnego. Władza uznała jednak, że nie ma podstaw do jego wprowadzenia, a mimo tego stosuje metody zarezerwowane wyłącznie na taką okoliczność - komentuje Patryk Wachowiec, analityk prawny Forum Obywatelskiego Rozwoju.
-
Leszek Balcerowicz: Najważniejsza jest polityczna szansa na realizację dobrego programu gospodarczego, CASE Belarus | 2021-01-14
więcejCASE Białoruś i Centrum Nowych Idei przy wsparciu CASE (Polska), MESA10 (Słowacja), Kijowskiej Szkoły Ekonomicznej (Ukraina), Cato Institute (USA), Fundacji Konrada Adenauera (Niemcy) i Atlas Network kontynuują cykl webinarów „Białoruskie perspektywy gospodarcze. Rozmowy z doświadczonymi reformatorami” w formie wywiadów białoruskich ekonomistów z wybitnymi reformatorami z krajów postsowieckich, dzielących się swoimi doświadczeniami.