-
Komunikat 4/2020: Jawność wyborów do nowej KRS: publikacja list nie kończy sprawy | 2020-02-18
więcejPo 749 dniach od naszego zapytania Kancelaria Sejmu opublikowała skany list poparcia kandydatów na członków nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Publikacja była efektem wyroku sądu administracyjnego, który uchylił postanowienia Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych wstrzymujące udostępnienie list przez Szefa Kancelarii Sejmu.
-
Komunikat 3/2020: Ujemna rentowność: nie ma się czym chwalić | 2020-02-11
więcejNa początku roku Polska dwukrotnie wyemitowała denominowane w euro obligacje o ujemnej rentowności. Dla kręgów rządowych emisje te stały się dowodem jakości znakomitej polityki gospodarczej PiS. W rzeczywistości nie były to pierwsze emisje polskich obligacji o ujemnej rentowności. Po raz pierwszy Polska wyemitowała takie obligacje jeszcze w kwietniu 2015 roku (czyli za rządu PO-PSL).
-
Komunikat FOR 2/2020: Przejęcie niemieckich linii Condor: propaganda sukcesu | 2020-02-03
więcejNabycie niemieckich linii lotniczych Condor to w propagandzie polityków Prawa i Sprawiedliwości kolejny rzekomo bezprecedensowy w historii polskiej gospodarki sukces: oto LOT, swego czasu notorycznie przynoszący straty i przeznaczony do zamknięcia albo, w najlepszym razie, sprzedaży niemieckiej Lufthansie, teraz dzięki „dobrej zmianie” nie tylko wreszcie przynosi zyski, ale wręcz rozwija się tak prężnie, że aż rozpoczyna ekspansję na niemieckim rynku. Oczywiście, co jest często cechą propagandy, przekaz nie znajduje odzwierciedlenia w rzeczywistości.
-
Komunikat 1/2020: Indeks Elastyczności Zatrudnienia 2020: Jeden rozmiar nie jest dla wszystkich | 2020-01-30
więcejForum Obywatelskiego Rozwoju, razem z partnerami z Bułgarii, Czech, Estonii i Słowacji, uczestniczy w 3-letnim badaniu zainicjowanym i koordynowanym przez litewski Lithuanian Free Market Institute (LFMI) na temat elastyczności umów o pracę. W ramach projektu publikujemy Indeks Elastyczności Zatrudnienia 2020.
-
Komentarz FOR: Ograniczyć sztywność regulacji czasu pracy | 2020-01-15
więcejWiele regulacji pracy było tworzonych z myślą o wielkich zakładach przemysłowych z połowy XX wieku – taki jest też duch polskiego Kodeksu pracy z 1974 roku. Jednak, wraz z automatyzacją przemysłu i wzrostem zatrudnienia w usługach, doszło do zmiany realiów gospodarczych. Coraz popularniejszy elastyczny czas pracy ułatwia godzenie życia prywatnego z pracą w sposób lepiej odpowiadający indywidualnym preferencjom i stylowi życia, często z korzyścią dla produktywności.
-
Komunikat 34/2019: Exposé Morawieckiego - przegląd twierdzeń i zapowiedzi | 2019-11-25
więcejW swoim exposé Mateusz Morawiecki w dużej mierze powtórzył swoją standardową narrację o mesjańskiej roli PiS w historii III RP. Szansa („moment dziejowy”), przed jaką stanęła Polska w 1989 roku, została „tylko częściowo wykorzystana”. Co gorsza, „neoliberalizm spowodował mętlik pojęciowy i bałagan w systemie wartości”. I chociaż kraj się trochę rozwinął, a nawet „udało się przezwyciężyć wiele bolączek PRL”, to przy okazji „wyprzedaliśmy srebra rodowe”, utraciliśmy przemysł i uzależniliśmy się od zagranicy.
-
Komunikat 33/2019: Izba Dyscyplinarna i nowa KRS pod unijnym pręgierzem - skutki wyroku TSUE z 19 listopada 2019 r. | 2019-11-22
więcejWyrok Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE) ws. Izby Dyscyplinarnej i nowej Krajowej Rady Sądownictwa (KRS) jest kolejnym orzeczeniem dotyczącym zmian w polskim sądownictwie w ostatnich latach. Odpowiada on tylko na część wątpliwości, a dalszych odpowiedzi należy spodziewać się w 2020 roku.
-
Komunikat 32/2019: Nowa prognoza Międzynarodowego Funduszu Walutowego: ostrzeżenie dla Polski | 2019-10-31
więcejMiędzynarodowy Fundusz Walutowy publikuje projekcję World Economic Outlook dwa razy do roku. Najnowsza - z października 2019 zawiera cztery ważne prognozy dla Polski.
-
Komunikat 31/2019: Jak poważnie rząd traktuje podatników i regułę wydatkową? | 2019-10-30
więcejPo zakończeniu kampanii wyborczej Prawo i Sprawiedliwość przestało udawać, że budżet na 2020 rok będzie bez deficytu, rozpoczynając dyskusję o jego nowelizacji. Realizacja nowych obietnic wyborczych będzie trudna do pogodzenia z istniejącą regułą wydatkową, ale już pojawiły się głosy proponujące jej zmiękczenie, jak np. prof. Łukasz Hardt z Rady Polityki Pieniężnej.
-
FOR o podatkach: Jak nie powinno się tworzyć przepisów podatkowych | 2019-10-01
więcejForum Obywatelskiego Rozwoju zorganizowało dziś śniadanie prasowe, podczas którego postawiono konkretne zarzuty polskiemu systemowi podatkowemu. W śniadaniu udział wzięli prof. dr hab. Adam Mariański (Katedra Prawa Podatkowego Uniwersytetu Łódzkiego i partner zarządzający w Mariański Group) oraz dr Aleksander Łaszek (wiceprezes i główny ekonomista FOR).