-
Rafał Trzeciakowski: Spadek inwestycji w małych i średnich firmach, Money.pl | 2021-03-13
więcejEkonomista FOR, Rafał Trzeciakowski zwraca uwagę, że ostatnie dwie dekady charakteryzują Polskę jako kraj, który nie wyróżnia się pod kątem inwestycji na tle innych posocjalistycznych państw, które są członkami Unii Europejskiej.
-
Marek Tatała: Dobry zysk, czyli lepsze zarządzanie i wolność, Liberté! | 2021-03-12
więcejKsiążka Dobry zysk nie tylko omawia teorię stosowanego przez Charlesa Kocha systemu zarządzania opartego na rynku, ale też pokazuje realne zastosowania tego modelu.
-
Sławomir Dudek: Nowy Ład: wyższe podatki dla połowy Polaków?, Radio ZET | 2021-03-12
więcejNiestety w Polsce relatywnie wysoki klin podatkowo-składkowy jest dla pracowników na etacie, o niskich dochodach, bez dzieci. I ten problem wymaga zaadresowania. Podatnicy z dziećmi otrzymali ogromne wsparcie, emeryci również w postaci 13-tej i 14-tej emerytury. Także wprowadzanie ogólnej kwoty wolnej, która jeszcze mocniej transferuje środki publiczne do tych grup nie jest najlepszym rozwiązaniem. Po prostu na to nas nie stać. Tam stawki efektywne są już nawet ujemne - powiedział dr Sławomir Dudek, główny ekonomista FOR
-
Sławomir Dudek: Potrzebujemy zwykłego ładu w podatkach, a nie PR-owego Nowego Ładu, Business Insider Polska | 2021-03-12
więcejPolska potrzebuje uporządkowania systemu podatkowego. W ostatnich latach stał się on bowiem areną walk politycznych i PR-owego prężenia muskułów - uważa Sławomir Dudek, były dyrektor Departamentu Polityki Makroekonomicznej w Ministerstwie Finansów, główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju.
-
Marcin Zieliński: Rządowy skok na prywatne spółki. Znanym firmom grozi nacjonalizacja po reformie OFE, InnPoland | 2021-03-11
więcejOsoby, które zdecydują się na przejście z OFE do ZUS, otrzymają odpowiednie zapisy na swoich kontach w ZUS. Jednak odpowiadające tym zapisom aktywa, głównie akcje spółek notowanych na polskiej giełdzie, trafią do Funduszu Rezerwy Demograficznej, zarządzanego przez Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych Polskiego Funduszu Rozwoju - napisał Marcin Zieliński, ekonomista FOR.
-
Aleksander Łaszek: Do drugiego progu trafiają osoby o coraz niższych płacach, TVN24 | 2021-03-11
więcejW drugi próg podatkowy wpadają osoby o relatywnie coraz niższych płacach - wskazał Aleksander Łaszek, były główny ekonomista FOR. Jak dodał, obecnie, by załapać się na wyższą stawkę wystarczą miesięczne dochody przekraczające "niewiele ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia".
-
Patryk Wachowiec: Aktor przerwał nagrywanie audiobooka z książką Domosławskiego, powodem zdanie krytykujące Jana Pawła II, Wirtualne Media | 2021-03-10
więcejDokładnie na tym to polega - na ponoszeniu odpowiedzialności za swoje czyny. Wydawnictwo powinno dochodzić od niego zwrotu wynagrodzenia za niedokończone dzieło i ewentualnych kosztów za pospieszne nagrywanie audiobooka z innym lektorem - powiedział analityk prawny FOR, Patryk Wachowiec.
-
Marcin Zieliński: PiS przejmie Agorę? Ten scenariusz staje się coraz bardziej prawdopodobny, Crowd Media | 2021-03-10
więcejOsoby, które zdecydują się na przejście z OFE do ZUS, otrzymają odpowiednie zapisy na swoich kontach w ZUS. Jednak odpowiadające tym zapisom aktywa, głównie akcje spółek notowanych na polskiej giełdzie, trafią do Funduszu Rezerwy Demograficznej, zarządzanego przez Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych Polskiego Funduszu Rozwoju – tłumaczy ma łamach Money.pl Marcin Zieliński, ekonomista FOR.
-
Eliza Rutynowska: Skarg na zachowanie policjantów jest więcej czy mniej? Zależy, kto liczy, Konkret24 | 2021-03-10
więcej"Nie powinniśmy czuć się w obowiązku, aby dziękować za to, że nie zostaliśmy potraktowani gazem łzawiącym podczas pokojowej manifestacji" - tak z kolei wypowiedź prezydenta komentuje Eliza Rutynowska, prawniczka Forum Obywatelskiego Rozwoju, udzielająca pro bono pomocy prawnej zatrzymywanym manifestantom.
-
Aleksander Łaszek: Kwota wolna od podatku do mocnej podwyżki. Skorzystają najmniej zarabiający i seniorzy, BIZNESinfo | 2021-03-10
więcejDużo bardziej korzystnym rozwiązaniem byłaby podwyżka kwoty wolnej od podatku, ale tylko dla pracujących, wykluczając z tego modelu seniorów pobierających świadczenia z ZUS. Druga ewentualność to podniesienie kosztów uzyskania przychodu. Dr Aleksander Łaszek przekonuje, że dzięki temu również można ograniczyć podatki, ale bardziej efektywnie.