-
Analiza 2/2018: Zadbajmy o rozwój prywatnego rynku najmu mieszkań | 2018-03-21
więcejDobrze funkcjonujący prywatny rynek najmu pomaga młodym osobom rozpocząć samodzielne życie. Potrzeby mieszkaniowe zaliczane są do podstawowych potrzeb człowieka. Najpopularniejszą formą zaspokojenia tych potrzeb jest zakup nieruchomości. Dla wielu osób ta opcja jest często ograniczona przez zbyt niski poziom oszczędności lub niewystarczającą zdolność kredytową. W takim przypadku alternatywą jest najem mieszkania, co wymaga jednak dobrze funkcjonującego prywatnego rynku najmu. Rynek ten jest szczególnie istotny dla osób rozpoczynających dorosłe życie, dla których najem mieszkania jest często jedyną możliwością, aby usamodzielnić się.
-
Aleksander Łaszek o podatkach w Polsce, MarketNews24.pl | 2018-03-21
więcej- Rząd składa kolejne obietnice, a to są zobowiązania, na realizację których potrzebuje coraz więcej pieniędzy, dlatego coraz głębiej sięga do kieszeni podatników.
-
Aleksander Łaszek: Samorządy inwestują coraz więcej, prywatne firmy robią to niechętnie, MarketNews24.pl | 2018-03-21
więcej- Jesteśmy jedynym krajem w naszym regionie, w którym pomimo bardzo dobrej koniunktury w Europie, nominalnie inwestycje będą niższe niż w 2015 r. - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Aleksander Łaszek, główny ekonomista FOR.
-
Marek Tatała o zakazie handlu w niedziele: Przepisy nie chronią małych sklepikarzy, Super Express | 2018-03-20
więcej- Przepisy nie chronią małych sklepikarzy, bo dzięki niższym cenom duże sieci mają kolejny dobry argument, by przyciągać kupujących w inne dni tygodnia - ocenia Marek Tatała z Forum Obywatelskiego Rozwoju.
-
Niesłuszne skazania to od lat problem sądów, WP.pl | 2018-03-19
więcejKilka lat temu eksperci współpracujący z Forum Obywatelskiego Rozwoju przebadali 119 spraw. W aż 68 z nich doszło do niesłusznego skazania.
-
Patryk Wachowiec krytykuje interpretację ustawy o zakazie handlu, MarketNews24.pl | 2018-03-19
więcejPrzedstawiona przez Ministerstwo Pracy i PIP „interpretacja” ustawy o zakazie handlu w niedziele to tak naprawdę wejście władzy wykonawczej w rolę ustawodawcy, ocenia Forum Obywatelskiego Rozwoju: Jeśli resort widział wady w toku prac legislacyjnych, to powinien na bieżąco reagować na wszystkie propozycje przyjęcia niezrozumiałych przepisów.
-
Jak się bronić przed głodową emeryturą, Rzeczpospolita | 2018-03-19
więcej- Większość z nas będzie dostawać głodowe emerytury - zaznaczył Andrzej Rzońca na debacie emerytalnej zorganizowanej przez Fundację FOR.
-
"Wybiórczo" | Państwo ratuje? Nie, nacjonalizuje | 2018-03-19
więcejRząd PiS drastycznie zmienił kierunek przemian gospodarczych w Polsce, uznając własność prywatna za podejrzaną, a decyzje inwestycyjne, podejmowane przez polityków za skuteczniejsze od mechanizmu rynkowego. Państwo PiS nieustannie zwiększa kontrolę nad gospodarką poprzez antyliberalne regulacje, dyskryminację prywatnych firm, quasi-nacjonalizację (korzystanie z uprzywilejowanej pozycji w spółkach częściowo sprywatyzowanych, a także jawną nacjonalizację. Proces ten opisała prof. Barbara Błaszczyk w artykule „Zmiany w systemie instytucjonalnym polskiej gospodarki”, zamieszczonym w Raporcie FOR „Perspektywy dla Polski. Polska gospodarka w latach 2015-2017 na tle lat wcześniejszych i prognozy na przyszłość".
-
Blog FOR: Relacja z debaty FOR „Bezpieczeństwo emerytalne Polaków. Wyzwanie długookresowego wzrostu gospodarczego i bezpieczeństwa emerytalnego Polaków” | 2018-03-19
więcej"Dodatkowe oszczędzanie na emeryturę jest bezwzględnie potrzebne. Jednak musimy mieć pewność, że środki zgromadzone w tym systemie rzeczywiście są prywatne i nigdy nie będą zabrane przez państwo. Zarówno po pierwszym rozbiorze OFE w 2014 roku, jak i w perspektywie kompletnego zlikwidowania tego systemu i zabrania jednej czwartej środków zgromadzonych w OFE do Funduszu Rezerwy Demograficznej to zaufanie będzie bardzo ograniczone” - stwierdził Wiktor Wojciechowski.
-
Prof. Leszek Balcerowicz o wojnie handlowej USA z resztą świata, aleBank.pl | 2018-03-18
więcejStany Zjednoczone powinny skupić się na swych względnych przewagach, których mają pod dostatkiem, a nie na odgradzaniu się od importu z innych krajów, mówi profesor Leszek Balcerowicz w rozmowie z Witoldem Gadomskim.