-
Słowo „strategiczne” powinno budzić podejrzenia – Leszek Balcerowicz, Rzeczpospolita | 2024-03-27
więcej– Popieram prywatyzację, ale używam określenia „zmiany własnościowe”, bo niektóre słowa są odbierane negatywnie. Np. słowo „kapitalizm” ma bardzo silny wydźwięk emocjonalny w Polsce, choć ci sami ludzie, którzy są przeciwko niemu, są jednocześnie za własnością prywatną – mówi przewodniczący Rady Forum Obywatelskiego Rozwoju.
APEL ZPP i FOR: Nowy porządek (de)regulacyjny - pięć rozwiązań poprzedniej władzy, które należy jak najszybciej uchylić | 2024-03-26
Trzeci kwartał 2015 roku był początkiem zmiany podejścia polityków do roli państwa. Jedną z jego cech było coraz śmielsze przekonanie o słuszności interwencji państwa w wiele dziedzin życia gospodarczego, czego wyrazem były kolejne ustawy. Często zmiany te nie były oparte na rzetelnych danych i dowodach, a nowe regulacje wprowadzano z naruszeniem podstawowych wymogów procesu legislacyjnego i z pominięciem głosu obywateli. Najbardziej naganne praktyki tworzenia prawa w ostatnich latach opisało Forum Obywatelskiego Rozwoju w opublikowanym niedawno raporcie Polityka publiczna oparta na dowodach. Ocena Polski, zaś kluczowe rekomendacje w zakresie naprawy procesu legislacyjnego przedstawił Związek Przedsiębiorców i Pracodawców w swoim styczniowym memorandum.
-
Propozycje poprawek do projektu ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa | 2024-03-26
więcejW ubiegłym miesiącu FOR przedstawił opinię do rządowego projektu nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Po licznych zmianach, propozycja trafiła do Sejmu, który zdecydował o przeprowadzeniu wysłuchania publicznego nad projektem. W związku z tym, na bazie 28 rekomendacji przedstawionych przez nas w opinii, przygotowaliśmy ponad 30 poprawek do aktualnej wersji projektu. Proponowane przez nas zmiany koncentrują się na zwiększeniu demokratycznej legitymacji procesu wyboru sędziów do KRS, jak i poprawie bieżącego funkcjonowania tego organu – m.in. przez ograniczenie konfliktu interesów członków Rady i zapewnieniu, że jej prace będą bardziej transparentne.
NBP nie może tworzyć pieniądza dla finansowania rozrzutności rządu – Leszek Balcerowicz, TVP Info | 2024-03-26
– Najważniejszym zarzutem wobec Glapińskiego jest ten o „wydrukowaniu” pieniędzy w celu finansowania budżetu. To złamanie Konstytucji. Do tego niewątpliwie doszło i za to stawiane są zarzuty – zwraca uwagę założyciel FOR, Leszek Balcerowicz.
-
Patronat FOR: Invest Cuffs 2024 | 2024-03-25
więcejForum Obywatelskiego Rozwoju objęło patronatem medialnym Konferencję i Targi Invest Cuffs, które odbędą się w dniach 5-6 kwietnia 2024 r. w Krakowie. Invest Cuffs to doroczne spotkanie zrzeszające branżę rynku inwestycyjnego. Jest to największe tego typu wydarzenie w Polsce i jedno z największych w Europie. Rokrocznie przyciąga ono do Krakowa ekspertów, przedstawicieli najważniejszych podmiotów w branży, klientów instytucjonalnych oraz detalicznych.
-
100 konkretów jest obliczone na naiwność – Leszek Balcerowicz, RMF FM | 2024-03-22
więcej– Nie ma w nich naprawy finansów publicznych i redukcji rozdętego sektora przedsiębiorstw publicznych. Największy sukces na 100 dni rządu to podjęcie działań na rzecz naprawy wymiaru sprawiedliwości, to zasługa ministra Adama Bodnara. Poza tym to jest kontynuacja PiS-izmu – ocenia Leszek Balcerowicz, założyciel FOR.
-
W pierwszej kolejności należy zmienić podejście i uzasadniać posiadanie czegoś przez państwo – Marcin Zieliński, Kapitalne Rozmowy | 2024-03-22
więcej– Nawet jeśli ktoś uważa, że państwo powinno dużo robić, redystrybuować majątek i zapewniać wiele różnego rodzaju usług, to nie znaczy, że państwo powinno posiadać wszystkie firmy świadczące te usługi. Nie trzeba mieć browaru, żeby napić się piwa, i tak samo państwo może wykupić świadczenie usług publicznych na rynku – twierdzi prezes FOR, Marcin Zieliński.
-
Rolnicy testują, na ile mogą sobie pozwolić i ile mogą żądać – Mateusz Michnik, Dziennik Gazeta Prawna | 2024-03-20
więcej– Wolałbym, żeby niskie poparcie dla protestów, wynikało z demaskacji powielanych przez nich mitów i fałszywych postulatów. Kwestia Zielonego Ładu dobrze pokazuje, na czym zależy rolnikom – na dopłatach. Jeśli rolnicy ich chcą, to muszą dostosować się do wymogów UE, a nie zachowywać się jak dzieci, które chcą mieć ciastko i zjeść ciastko – komentuje młodszy analityk Mateusz Michnik.
-
Niektórzy politycy, a w ślad za tym również opinia publiczna, skupiają się na rzeczach mało ważnych, ignorując rzeczy podstawowe – Leszek Balcerowicz, Fakt | 2024-03-20
więcej– Rzeczy podstawowe to jest to, że mamy wysokie wydatki budżetu, w konsekwencji wysokie podatki, duży deficyt, dużo płacimy, zaciągamy, dużo długu, wiele płacimy za ten dług. Kto o tym dyskutuje wśród polityków? Właściwie prawie nikt i nie można im na to pozwalać – zauważa przewodniczący Rady Forum Obywatelskiego Rozwoju.
-
Nie do końca zgodzę się z tym, że polityka oszczędnościowa jest źle widziana przez społeczeństwo – Gabriel Hawryluk, Onet | 2024-03-20
więcej– Większość elektoratu koalicji rządowej i Konfederacji jest za zrównoważeniem finansów publicznych przez cięcie wydatków. Jest to zdecydowana większość, jedynie elektorat PiSu popiera w tym wypadku podnoszenie podatków albo finansowanie się zadłużenia – zwraca uwagę analityk FOR, Gabriel Hawryluk.