-
Komunikat 15/2024: Babciowe – koszty niewspółmierne do efektów | 2024-05-22
więcejKażda propozycja, szczególnie ta obciążająca budżet państwa i kieszenie podatników, powinna być porządnie przemyślana. W pierwszej kolejności należy zdefiniować problem, który zamierza się rozwiązać, a następnie wybrać odpowiednie ku temu środki. Jak jest w przypadku programu „Aktywny rodzic”?
-
Propozycje zmian w delegowaniu sędziów do poprawy | 2024-05-22
więcejForum Obywatelskiego Rozwoju przedstawiło opinię do projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz ustawy – Prawo o ustroju sądów wojskowych (UC35), przedstawionego przez Ministra Sprawiedliwości. W założeniu jego autorów, projekt ma dostosować polskie prawo do wyroku Trybunału Sprawiedliwości z 2021 roku, w którym zakwestionowano polskie przepisy dające ministrowi szerokie uprawnienia, jeśli chodzi o delegowanie i zakończenie delegowania sędziów sądów powszechnych – co z kolei może wpływać na ich niezawisłość.
-
Komunikat 14/2024: Polska z najwyższą płacą minimalną w Unii Europejskiej | 2024-05-21
więcejPłaca minimalna w Polsce jest w ujęciu nominalnym dziesiątą najwyższą w Unii Europejskiej. Spośród krajów regionu wyższa jest jedynie w Słowenii. Tymczasem przeciętne wynagrodzenie w Polsce jest czwartym najniższym wśród państw Unii Europejskiej. Mniej zarabiają jedynie Bułgarzy, Rumuni i Węgrzy. W żadnym innym kraju UE minimalne wynagrodzenie nie rośnie w tak szybkim tempie.
-
STANOWISKO ORGANIZACJI SPOŁECZNYCH w sprawie poprawek Senatu do ustawy o zmianie ustawy o KRS | 2024-05-15
więcejPrzywrócenie Krajowej Rady Sądownictwa do składu zgodnego ze standardami konstytucyjnymi i międzynarodowymi jest kluczowe dla odbudowy praworządności w Polsce. Bez tego pełne wykonanie wiążących Polskę wyroków europejskich trybunałów nie będzie możliwe. Funkcjonowanie KRS w obecnym kształcie utrwala stan niezgodny z prawem, gdyż umożliwia nominowanie przez ten organ sędziów, których niezawisłość i bezstronność są podważane i których zasiadanie w składzie sądu nie gwarantuje prawa do sprawiedliwego procesu. Prowadzi to do kwestionowania wydawanych przez nich orzeczeń – na płaszczyźnie zarówno krajowej, jak i europejskiej.
-
Komunikat 13/2024: Krajowe prawa jazdy dla cudzoziemców – poważne konsekwencje niepoważnej wrzutki | 2024-05-07
więcej26 maja 2023 roku Sejm przegłosował ostateczne brzmienie nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw prowadzącą do znaczących zmian dla przedsiębiorców prowadzących działal-ność w zakresie przewozów drogowych. Na etapie prac sejmowych nad nowelizacją dokonano tzw. wrzutki poselskiej, która dodała problematyczny przepis z pominięciem oceny skutków regulacji i konsultacji spo-łecznych. Projekt w finalnym brzmieniu poparli niemal wszyscy posłowie (przeciw głosowało jedynie trzech posłów z koła Wolnościowcy, wstrzymali się posłowie Konfederacji i 8 posłów klubu Lewicy).
Spółki kontrolowane przez państwo są – nie tylko w Polsce – siedliskiem nepotyzmu i nieefektywności – Marcin Zieliński, Money.pl | 2024-05-04
– Faktycznym odpolitycznieniem przedsiębiorstw kontrolowanych przez państwo byłaby ich prywatyzacja. A nowe władze MAP tego wcale nie zapowiadały. Co więcej, używały retoryki niebezpiecznie podobnej do tej stosowanej przez PiS, obrzydzając Polakom prywatyzację. – zwraca uwagę Marcin Zieliński, prezes i główny ekonomista FOR.
-
Dobrze by było, by rząd zaczął przygotowania do naprawy finansów publicznych jak najszybciej – Marcin Zieliński, Rzeczpospolita | 2024-05-02
więcej– Dopiero jednak jesienią w strategii konsolidacji dowiemy się, czy zapłacimy wyższe podatki, czy jednak rząd zdecyduje się na cięcie rozdmuchanych przez PiS wydatków. Dobrze by było, by rząd zaczął przygotowania do naprawy finansów publicznych jak najszybciej, zamiast obiecywać kolejne wydatki przy jednoczesnym cięciu podatków – taka polityka zapowiadanej konsolidacji nie służy – ocenia główny ekonomista Fundacji FOR.
-
Gdybyśmy nie wstąpili do Wspólnoty, bylibyśmy na poziomie rozwoju nieco wyższym niż Białoruś – Marcin Zieliński, Dziennik Gazeta Prawna | 2024-04-30
więcej– Dziś sukcesywnie zbliżamy się do unijnej średniej, nie ma już takiej przepaści pomiędzy poziomem życia Polaków a obywateli krajów zachodniej Europy, jak to było za PRL-u czy nawet w latach 90. ubiegłego wieku. Siła nabywcza polskich wynagrodzeń rośnie mniej więcej w takim samym tempie jak realny PKB. Dane pokazują ogromy skok gospodarczy Polski – zauważa Marcin Zieliński, główny ekonomista FOR.
-
Jeśli opublikowana właśnie "biała księga" ma być czymś więcej niż kroniką psucia finansów publicznych przez rządy PiS-u, to konieczne jest jak najszybsze podjęcie działań naprawczych – Marcin Zieliński, Money.pl | 2024-04-30
więcej– Nie wystarczy regularne publikowanie danych przez BGK, do którego poprzedni rząd wypchnął dużą część wydatków publicznych. Konieczne jest przede wszystkim powiedzenie obywatelom, że jednoczesne zwiększanie wydatków i zmniejszanie podatków musi prowadzić do wzrostu długu publicznego ze wszystkimi tego negatywnymi konsekwencjami – twierdzi prezes i główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju.
-
Przejęcie władzy w Polsce przez tzw. „Koalicję 15 października” po 8 latach rządów Prawa i Sprawiedliwości, daje nadzieję na poszerzenie wolności słowa oraz mediów w naszym kraju – Eryk Ziędalski, Archiwum Osiatyńskiego | 2024-04-29
więcej– Choć sposób pozbycia się władz mediów publicznych, z nadania partii Jarosława Kaczyńskiego, może budzić uzasadnione wątpliwości, nie sposób, nie zauważyć zmiany atmosfery wokół tych podmiotów. Niemniej, zwiększenie obiektywizmu w publicznej radiofonii i telewizji, nie oznacza, że obecny rząd będzie zawsze podejmować decyzje poszerzające pole wolności słowa oraz zwiększające wolność mediów – pisze młodszy analityk prawny.