-
Leszek Balcerowicz o Mateuszu Morawieckim: Z takim człowiekiem nie będę debatować, Radio RMF FM | 2018-09-17
więcej"Gdyby było wcześniejsze zobowiązanie, że nie będzie całego pasma nieprzerwanych kłamstw" - tak prof. Leszek Balcerowicz odpowiedział w Popołudniowej rozmowie w RMF FM na pytanie, czy byłby gotów przystąpić do polityczno-gospodarczej debaty z premierem Mateuszem Morawieckim.
-
KOS: Komunikat na temat nowej Nowa Krajowa Rada Sądownictwa | 2018-09-17
więcejNowa Krajowa Rada Sądownictwa nie jest instytucją niezależną od władzy wykonawczej oraz ustawodawczej. Decyzją przytłaczjącej większości głosów Europejska Sieć RadSądownictwa (ENCJ) zawiesiła członkostwo polskiej KRS w sieci.
-
Patryk Wachowiec: Rule of Law in Poland (or lack thereof): 7 Questions for the Article 7 Hearing, Euronews | 2018-09-17
więcejArtykuł Patryka Wachowca, analityka prawnego FOR, napisany wspólnie z Laurentem Pech, został opublikowany przez Euronet.
-
Rafał Trzeciakowski: W płacy minimalnej jest za dużo polityki, Money.pl | 2018-09-17
więcej- Płaca minimalna jest upolityczniona - to teza raportu Forum Obywatelskiego Rozwoju. Zdaniem organizacji, jej wysokość rośnie zdecydowanie szybciej niż produktywność. - Płace minimalną należy odpolitycznić albo w ogóle z niej zrezygnować - postuluje FOR.
-
Komunikat 25/2018: Za dużo polityki w płacy minimalnej | 2018-09-17
więcejUpolitycznienie procesu płacy minimalnej w Polsce, podobnie jak w Bułgarii, Czechach, Estonii, na Litwie i Słowacji praktycznie uniemożliwia racjonalne wykorzystanie tego instrumentu polityki gospodarczej. Zmiany płacy minimalnej mają niezamierzone negatywne konsekwencje dla części najsłabszych uczestników rynku pracy. Dlatego konieczna jest daleko idąca ostrożność w jej stosowaniu. Niestety w Polsce cały proces jest upolityczniony, a raport LFMI (2018) wskazuje, że sytuacja wygląda podobnie w innych analizowanych państwach regionu – Bułgarii, Czechach, Estonii, na Litwie i Słowacji.
-
Leszek Balcerowicz: Prawo nie jest do ograniczania wolności, Prawo.pl | 2018-09-15
więcejIm mniej sprawny jest aparat sprawiedliwości w ściganiu wolnościowych zachowań, tym mniej zła on czyni. To co jest zaletą w egzekwowaniu dobrego prawa, jest przestępstwem przeciw wolności, gdy prawo jest złe - pisze prof. Leszek Balcerowcz. I dodaje, że problem sprawiedliwości w działaniach wymiaru sprawiedliwości należy analizować, uwzględniając zarówno moralną jakość prawa, jak i sposób jego egzekwowania.
-
Leszek Balcerowicz o PiS: Ogłupianie i agresja medialna, Gazeta Wyborcza | 2018-09-15
więcejBlisko sto osób zgromadziło się na spotkaniu w Olsztynie pt. "Przestrzeń wolności w gospodarce" z udziałem byłego wicepremiera Leszka Balcerowicza.
-
Karolina Wąsowska: New Copyright Directive - new restrictions to online business?, EPICENTER | 2018-09-14
więcejArtykuł Karoliny Wąsowskiej, prawniczki FOR, "Parlament Europejski przegłosował dyrektywę „ACTA 2”, która ograniczy prowadzenie biznesu w sieci" został opublikowany przez EPICENTER.
-
Aleksander Łaszek: Państwowe firmy zmuszane przez rząd do ratowania innych spółek, INNPoland | 2018-09-14
więcej– We wszystkich państwach, gdzie mamy do czynienia z dużym odsetkiem własności państwowej w sferze gospodarki, pokusa takich działań jest duża. Mamy po prostu do czynienia z działaniem politycznym, a nie ekonomicznym. Jakie są tego efekty, możemy zobaczyć na giełdzie: wartość spółek, które są zmuszane do inwestowania w imieniu państwa gwałtownie spada – mówi w rozmowie z INNPoland.pl Aleksander Laszek z Forum Obywatelskiego Rozwoju.
-
Aleksander Łaszek: Lepiej byłoby mieć zdrowe finanse publiczne, Rzeczpospolita | 2018-09-14
więcej– To była sroga nauczka, odczuli ją głównie kredytobiorcy – komentuje Aleksander Łaszek, główny ekonomista Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju. Dziś jesteśmy o tyle mądrzejsi, że większość Polaków trzyma się zasady, by pożyczać w takiej walucie, w jakiej się zarabia.