-
FOR: Resort przedsiębiorczości niewiarygodnie ocenia skutki ograniczenia handlu, Prawo.pl | 2019-04-18
więcejNiemal każdy z elementów raportu należy ocenić jednoznacznie krytycznie, gdyż nie spełnia on standardów rzetelnej oceny skutków ustawy. Opracowanie nie wskazuje bowiem wiarygodnych związków przyczynowo-skutkowych między zakazem a zmianami w handlu i innych branżach - tak Forum Obywatelskiego Rozwoju ocenia analizę resortu przedsiębiorczości.
-
Patryk Wachowiec i Marcin Zieliński: Resortowa analiza o zakazie handlu jest stronnicza, nierzetelna i nieprzedsiębiorcza, INNPoland | 2019-04-18
więcejEksperci Forum Obywatelskiego Rozwoju nie zostawili na ministerialnej analizie suchej nitki. – Niemal każdy z elementów raportu należy ocenić jednoznacznie krytycznie – czytamy w analizie podpisanej przez Patryka Wachowca i Marcina Zielińskiego z FOR (odpowiednio prawnik i ekonomista).
-
Aleksander Łaszek: Pomysł testu przedsiębiorcy jest efektem ogłoszenia przez rząd PiS nowego pakietu obietnic wyborczych, Prawo.pl | 2019-04-18
więcejZdaniem Aleksandra Łaszka, głównego ekonomisty FOR, pomysł testu przedsiębiorcy jest efektem ogłoszenia przez rząd PiS nowego pakietu obietnic wyborczych, którego koszty w 2020 roku sięgną ok. 40 mld zł. Potrzeba znalezienia finansowania dla tak gigantycznego wydatku wymusza na rządzie głębsze sięgnięcie do kieszeni podatnika.
-
Komunikat 14/2019: Ministerialna ocena zakazu handlu: nierzetelna, stronnicza i antyprzedsiębiorcza | 2019-04-18
więcejNa początku kwietnia Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT) przedstawiło Ocenę wpływu ograniczenia handlu w niedziele. Opracowanie to miało odpowiedzieć na pytanie o sens nie tylko utrzymania, lecz także rozszerzenia restrykcji, czyli objęcia zakazem wszystkich niedziel od 2020 roku. W raporcie faktycznie taką odpowiedź można znaleźć – resort nie rekomenduje zmian w modelu dochodzenia do pełnego zakazu, sugerując jedynie modyfikację przepisów „w kierunku dalszego wzmocnienia małych, polskich sklepów”. Lektura opracowania nie pozwala jednak uznać, że propozycje MPiT znajdują oparcie w zaprezentowanych danych.
-
FOR o "teście przedsiębiorcy", Forbes | 2019-04-17
więcejW dzisiejszej przestrzeni prawno-podatkowej przedsiębiorcy z dużą dozą niepokoju nasłuchują kolejnych pomysłów polityków, szacując w jakim stopniu dotkną ich proponowane zmiany i jak ich uniknąć. Nie dziwią zatem obawy, jakie nastąpiły po słowach wiceministra finansów Filipa Świtały. Czekać miało bowiem na przedsiębiorców coś, co myśleli, że zostawili już dawno za sobą w czasach szkolnych. Będą musieli przejść przez „test przedsiębiorcy”.
-
Aleksander Łaszek o reformie systemu emerytalnego: Nowy system różni się tylko nazwami od starego, INNPoland | 2019-04-17
więcej– Te 15 procent to rzeczywisty powód, dla którego rząd chce przeprowadzić reformę systemu emerytalnego w takiej właśnie postaci – mówi INNPoland.pl Aleksander Łaszek, główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju. – W gruncie rzeczy nowy system różni się tylko nazwami od starego. Ale z czegoś trzeba sfinansować „piątkę Kaczyńskiego” czy realizację wszystkich składanych dotychczas obietnic – kwituje.
-
Aleksander Łaszek: Wszyscy zapłacimy za "Piątkę PiS", Parkiet | 2019-04-17
więcejTak hojnych obietnic wyborczych nie da się sfinansować z jakichś niewiadomych rezerw budżetowych, po prostu zapłacimy za nie wszyscy - mówi dr Aleksander Łaszek, główny ekonomista FOR.
-
Aleksander Łaszek: Wszystkie zapowiedziane w APK działania są wprowadzane, by sfinansować przedwyborcze transfery, Rzeczpospolita | 2019-04-17
więcej– Wszystkie zapowiedziane w APK działania są wprowadzane, by sfinansować przedwyborcze transfery, a nie z myślą o długookresowym wzroście gospodarczym. Oznaczają dokręcania śruby fiskalnej w ZUS i podatkach – podsumowuje Aleksander Łaszek z FOR.
-
Marcin Zieliński: Wsparcie biznesu i innowacji na opak, Rzeczpospolita | 2019-04-16
więcejU Orwella za prowadzenie wojny odpowiadało Ministerstwo Pokoju, w Polsce za walkę z przedsiębiorczością i technologią odpowiada Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.
„Pracujemy dla przedsiębiorców i wspieramy innowacje" – głosi ulotka informacyjna MPiT ze stycznia tego roku. A jak wygląda rzeczywistość? -
Aleksander Łaszek: W Polsce brakuje gruntownej reformy podatków, Money.pl | 2019-04-15
więcejGłówny ekonomista FOR, dr Aleksander Łaszek wyjaśnia, że 1 proc. w PIT to maksymalnie 35 zł miesięcznie. - Wzrost kosztów uzyskania przychodu też w przeliczeniu na miesięczną pensję jest bardzo ograniczony - dodaje.
- Sam pomysł obniżenia opodatkowania osób o niższych dochodach jest dobry, ale przyjęte rozwiązania dużo nie zmieniają, a dalej komplikują system podatkowy - wskazuje.