-
Marek Tatała: Alcohol, Cigarettes, Food, Beverages: Poland More Restrictive Than Germany and the Czech Republic, 4Liberty | 2019-06-27
więcejThe Nanny State Index 2019 measures the level of restrictive regulations governing the sale and consumption of food, non-alcoholic beverages, alcohol, tobacco, and e-cigarettes. The higher a country’s ranking, the more restrictive the regulations. Poland is still among the countries with strong restrictions and currently ranks 12th in the ranking. The improvement from the ninth place in the previous edition does not result from the liberalization of regulations in our country, but only from minor changes in methodology and deterioration of the situation in other countries.
-
Leszek Balcerowicz: Zakwestionowanie orzeczeń TSUE to nieformalne wypowiedzenie członkostwa, TVN24 | 2019-06-27
więcejByć na kursie kolizyjnym z najbardziej szanowaną instytucją Unii Europejskiej, jaką jest TSUE, to być na kursie kolizyjnym w ogóle z Unią - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Leszek Balcerowicz. Jego zdaniem zakwestionowanie orzeczeń TSUE byłoby de facto nieformalnym wypowiedzeniem członkostwa.
-
Aleksander Łaszek o PPK: to nie jest program emerytalny, AleBank | 2019-06-27
więcejAleksander Łaszek, Główny Ekonomista FOR zadaje pytanie skąd państwo będzie brało środki na dofinansowanie kont uczestników PPK, i od razu odpowiada, że państwo zrezygnuje z wydatkowania środków na inne cele. Jego zdaniem inwestycje w PPK mogą doprowadzić do tego część aktywów przesunie się z rynku nieruchomości na rynek kapitałowy, co może być korzystnym zjawiskiem.
-
Patryk Wachowiec o zatajeniu list poparcia kandydatów do nowej KRS, Gazeta Wyborcza | 2019-06-27
więcej- Tajemnicą poliszynela jest to, że wśród popierających znajdują się sędziowie delegowani do resortu sprawiedliwości - komentował Patryk Wachowiec, analityk prawny FOR.
-
Komunikat 24/2019: Co wiemy po wyroku Trybunału Sprawiedliwości w sprawie Sądu Najwyższego? | 2019-06-27
więcej24 czerwca 2018 r. Trybunał Sprawiedliwości UE wydał wyrok w sprawie ze skargi Komisji Europejskiej na Polskę dotyczącej obniżenia wieku przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego i uzależnienia dalszego orzekania od decyzji prezydenta.Jest to pierwszy w historii wyrok, w którym TSUE uznał, że państwo członkowskie naruszyło zasady niezawisłości i nieusuwalności sędziów.
-
Aleksander Łaszek o rosnących składkach ZUS dla przedsiębiorców, Spider's Web | 2019-06-26
więcej- Ryczałtowe składki ZUS dla najmniejszych działalności są bardzo dużym obciążeniem, które może pochłaniać nawet połowę i więcej wypracowanych zysków - mówił w rozmowie z BizBlogiem dr Aleksander Łaszek, główny ekonomista FOR i dodał, że dla przedsiębiorców o wyższych dochodach ryczałtowe składki stanowią znacznie mniejsze obciążenie niż np. dla osób pracujących na etacie.
-
Patryk Wachowiec o wyroku TSUE, Gazeta Wyborcza | 2019-06-25
więcej- To pierwszy prawomocny wyrok sądu, który stwierdza naruszenie przez rządzących zasady niezawisłości sędziowskiej. Po 43 miesiącach od pacyfikacji Trybunału Konstytucyjnego - zauważył na Twitterze Patryk Wachowiec, analityk prawny FOR.
-
Patryk Wachowiec: Elektronizacja to za mało, Rzeczpospolita | 2019-06-25
więcej- Z końcem maja weszły w życie długo oczekiwane przepisy procedury sądowo-administracyjnej wprowadzające elektronizację postępowań przed wojewódzkimi sądami administracyjnymi i NSA. Nowelizacja umożliwia wnoszenie skarg i innych pism procesowych do sądu, doręczanie dokumentów stronom i przeglądanie akt sprawy za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej. Zmiany są finalizacją działań podjętych jeszcze przez poprzedni rząd - pisze patryk Wachowiec, analityk prawny FOR w swoim najnowszym artykule.
-
Blog FOR: Nieudane polityki państwa i rozwój dzięki wolności, Świat Wolności | 2019-06-24
więcejW ramach kolejnego odcinka „Świata Wolności” Marek Tatała skupia się na wydarzeniach, o których było głośno w świecie wolnościowych organizacji pozarządowych, przede wszystkim w kwietniu. Konferencje, indeksy, przydatne narzędzia online, sukcesy legislacyjne czy ciekawe analizy to tylko niektóre z wydarzeń, na które warto zwrócić uwagę. Skoro udaje się w innych krajach, to dlaczego ma nie udać się w Polsce?
-
Rafał Trzeciakowski: Jeżeli chcemy pracować krócej, to powinniśmy wspierać wzrost gospodarczy, Spider's Web | 2019-06-24
więcej– Tylko w czterech krajach UE ustawowy tygodniowy czas pracy jest krótszy niż 40 godzin. To nie ustawy pozwalają pracować krócej, ale naturalne procesy rynkowe. Jeżeli chcemy pracować krócej, to powinniśmy wspierać wzrost gospodarczy. Im szybciej zamkniemy lukę rozwojową w stosunku do Europy Zachodniej, tym szybciej ci z nas chcący pracować krócej, będą mogli sobie na to pozwolić – pisze Rafał Trzeciakowski, ekonomista FOR.