-
Patryk Wachowiec publikuje listę 384 sędziów zarekomendowanych przez neo-KRS, OKO.Press | 2020-01-25
więcejDo 24 stycznia 2020 roku Andrzej Duda zdążył powołać 384 osoby rekomendowane przez obecną KRS. Poniżej publikujemy listę nazwisk tych osób, szczegóły powołania (nr uchwały KRS, data i nr postanowienia), wraz z sądami, w których orzekają. Listę przygotował Patryk Wachowiec, analityk prawny Forum Obywatelskiego Rozwoju i aktywista związany z inicjatywą Wolne Sądy i Komitetem Obrony Sądownictwa KOS.
-
Patryk Wachowiec o uchwale Sądu Najwyższego ws. sędziów wybranych przez nową KRS, Polsat News | 2020-01-24
więcejGośćmi Agnieszki Gozdyry w piątkowej "Polityce na Ostro" byli sędzia Jarosław Dudzicz (KRS) i Patryk Wachowiec (FOR). W obu częściach programu gorąca dyskusja o uchwale ws. sędziów wybranych przez nową KRS, którą w czwartek przyjął Sąd Najwyższy.
-
Leszek Balcerowicz: Polska zapłaci za ustawę kagańcową, Business Insider Polska | 2020-01-24
więcej- Doszło do podważenia fundamentów państwa prawa. Kto w takich warunkach może inwestować? Inwestorzy z krajów, którzy sądzą, że ich państwa ich obronią przed państwem PiS, na przykład inwestorzy ze Stanów Zjednoczonych. Natomiast w najgorszej sytuacji są paradoksalnie inwestorzy prywatni z Polski - komentuje w rozmowie z Business Insider Polska Leszek Balcerowicz.
-
Leszek Balcerowicz: Czy stracimy to, co udało się osiągnąć przez ostatnie 30 lat?, Dziennik Bałtycki | 2020-01-24
więcejPierwsze z cyklu "Rozmów na szczycie" były próbą podsumowania wydarzeń w gospodarce kraju w ostatnich 30 latach oraz próbą znalezienia odpowiedzi, co należy zrobić, aby nie stracić impetu. Zdaniem rozmówców istnieje zagrożenie, że stracimy to, co udało nam się osiągnąć po 1989 roku. A trzeba pamiętać, że odzyskaliśmy zaledwie pozycję w Europie, jaką zajmowaliśmy przed II Wojną Światową.
-
Rafał Trzeciakowski: Ograniczyć sztywność regulacji czasu pracy, Infor | 2020-01-24
więcejWiele regulacji pracy było tworzonych z myślą o wielkich zakładach przemysłowych z połowy XX wieku – taki jest też duch polskiego Kodeksu pracy z 1974 roku. Jednak, wraz z automatyzacją przemysłu i wzrostem zatrudnienia w usługach, doszło do zmiany realiów gospodarczych.
-
Leszek Balcerowicz w 30. rocznicę swojego planu gospodarczego: Nikt nie zrobił tego lepiej, Gazeta Wyborcza | 2020-01-24
więcej- Oczywiście można było to robić stopniowo, ale to by oznaczało klęskę polityczną całego obozu Solidarności. Ten model, który zastosowaliśmy sprawdził się w sposób empiryczny. Nie da się wskazać kraju postsocjalistycznego, który wybrał inną drogę i nie zapłacił za to wysokiej ceny - mówił prof. Leszek Balcerowicz na debacie w Gdańsku, poświęconej 30-leciu jego historycznego planu gospodarczego.
-
Leszek Balcerowcz: O gospodarce z widokiem na przyszłość, Biznes Trójmiasto | 2020-01-23
więcejEuropa i cały świat stanęły przed nowymi wyzwaniami, a w stawianiu im czoła Polska musi być twórczym, liczącym się partnerem. Mamy jednak do wykonania kilka zadań w bardzo konkretnych obszarach, od gospodarczych po społeczne. Jednak najważniejsze jest to, abyśmy się nie zatrzymali, tym bardziej nie wolno nam się... cofać - to wnioski z niezwykłego spotkania "na szczycie" wybitnych polskich ekonomistów, jakie odbyło się w Olivia Star w Gdańsku. Pretekstem do dyskusji była rocznica zmian ustroju gospodarczego, tzw. planu Balcerowicza.
-
Tłumy na spotkaniu z Leszkiem Balcerowiczem w Trójmieście, Gdańsk.pl | 2020-01-23
więcej„Rozmowy na szczycie. O gospodarce z widokiem na przyszłość” - to tytuł debaty, która ma być początkiem cyklu spotkań na 34. piętrze biurowca Olivia Star. Bohaterem pierwszej z nich był prof. Leszek Balcerowicz - człowiek, który jako minister w rządzie Tadeusza Mazowieckiego zmienił w 1990 r. ustrój gospodarczy Polski.
-
Marek Tatała: Nie ma co się bać Ubera, Bolta i innych innowatorów, Kultura Liberalna | 2020-01-23
więcej„Warto dokończyć deregulację sektora usług taksówkowych. [...] Ostateczny wybór specyfiki usługi transportowej i podmiotu, który ją realizuje, pozostawmy konsumentom, a nie urzędnikom czy państwu”, pisze wiceprezes Forum Obywatelskiego Rozwoju, Marek Tatała.
-
Patryk Wachowiec: Politycy mają łatwiej, bo mogą dosyć bezkarnie twierdzić, że jakieś przepisy gdzieś obowiązują, Radio TOK FM | 2020-01-23
więcejPatryk Wachowiec na antenie TOK FM przytaczał komentarz prof. Tamary Capety, kierowniczki katedry prawa europejskiego na uniwersytecie w Zagrzebiu. - Twierdzi ona, że w Chorwacji absolutnie takie przepisy by nie przeszły. Oraz że sędziowie mają obowiązek, w świetle prawa unijnego i prawa chorwackiego, weryfikować niezależność innego sądu. Politycy mają łatwiej, bo mogą dosyć bezkarnie twierdzić, że jakieś przepisy gdzieś obowiązują. To jest (twierdzenie) na potrzeby chwili - mówił.