"Skutecznie promujemy wolność"

EN

Aktualności

  • Aleksander Łaszek: Atak na sądy hamuje inwestycje, Prawo.pl

    Aleksander Łaszek: Atak na sądy hamuje inwestycje, Prawo.pl | 2020-01-27

    - Badania w krajach UE wskazują, że silniejsze instytucje i sprawniejsze sądy sprzyjają większym rozmiarom firm. Efekt jest szczególnie silny w branżach, które inwestują przede wszystkim w dobra niematerialne, a nie fizyczny kapitał. Jest to wątek szczególnie istotny w przypadku naszej gospodarki, którą charakteryzuje nadreprezentacja mało wydajnych mikroprzedsiębiorstw - mówi dr Aleksander Łaszek, główny ekonomista FOR.

    więcej
  • Aleksander Łaszek: Inwestor idzie z kapitałem tam, gdzie jest bezpiecznie, NEXT Gazeta.pl

    Aleksander Łaszek: Inwestor idzie z kapitałem tam, gdzie jest bezpiecznie, NEXT Gazeta.pl | 2020-01-27

    Przedsiębiorcy ostrzegają - walka o polskie sądy negatywnie wpływa na polską gospodarkę m.in. ostraszając inwestorów. Towarzystwo Ekonomistów Polskich jednoznacznie wiąże atak na praworządność z załamaniem stopy inwestycji w Polsce po 2015 roku.

    więcej
  • Aleksander Łaszek: Sądy są ważne dla gospodarki!, Towarzystwo Ekonomistów Polskich

    Aleksander Łaszek: Sądy są ważne dla gospodarki!, Towarzystwo Ekonomistów Polskich | 2020-01-27

    Próby rządu Zjednoczonej Prawicy podporządkowania sądów większości parlamentarnej budzą głębokie obawy dotyczące podziału władzy i ustrojowych podstaw demokratycznego państwa. Niezależnie od tych uzasadnionych obaw nie można zapominać o kluczowym znaczeniu jakości sądownictwa dla rozwoju gospodarczego. Od lat problemem dla gospodarki w Polsce była przewlekłość postępowań sądowych. Niestety działania obecnego rządu w żaden sposób go nie rozwiązują, jednocześnie tworząc nowy problem poprzez ograniczenie niezależności sądów.

    więcej
  • Leszek Balcerowicz: Do tej pory PiS miało niebywały fart, Dziennik Bałtycki

    Leszek Balcerowicz: Do tej pory PiS miało niebywały fart, Dziennik Bałtycki | 2020-01-27

    "Prawie każdy rząd przed rządem PiS coś dodawał do reform. A oni tylko odejmują z tego, co nam się udało stworzyć. To, że partia Jarosława Kaczyńskiego jeszcze nie traci na popularności, nie powinno zdumiewać, choć może degustować. Bo do tej pory PiS miało niebywały fart. Ale ostatnio to szczęście zaczyna ich opuszczać." Z Leszkiem Balcerowiczem w programie "Pod Ostrym Kątem" rozmawiała Ryszarda Wojciechowska.

    więcej
  • Leszek Balcerowicz: Największym zagrożeniem dla Polski jest wewnętrzne psucie gospodarki, WPROST

    Leszek Balcerowicz: Największym zagrożeniem dla Polski jest wewnętrzne psucie gospodarki, WPROST | 2020-01-27

    Jaka była sytuacja mieszkaniowa w PRL? Tragiczna. Było tak, że ludzie wpłacali pieniądze na książeczki mieszkaniowe, a nie dostawali mieszkania. To była grabież. Ci, którzy dzisiaj chwalą tamte czasy, są zniewoleni przez złe emocje do ludzi bogatych i do kapitalizmu, bez którego nie ma ani rozwoju, ani demokracji – mówi Leszek Balcerowicz.

    więcej
  • Patryk Wachowiec: Których sędziów obejmuje uchwała Sądu Najwyższego?, Gazeta.pl

    Patryk Wachowiec: Których sędziów obejmuje uchwała Sądu Najwyższego?, Gazeta.pl | 2020-01-27

    Uchwała SN doprowadziła do jednego: w sieci można znaleźć już listy sędziów, których rekomendowała nowa KRS, zostali powołani przez prezydenta i orzekają w sądach w całej Polsce. Patryk Wachowiec, analityk prawny FOR, opublikował listę 383 sędziów i asesorów, którzy zostali powołani według zmodyfikowanych zasad. Warto przy tym zaznaczyć, że są w niej również sędziowie sądów administracyjnych - ich uchwała SN nie dotyczy.

    więcej
  • Patryk Wachowiec: Prezydent zaskarżył w Trybunale Konstytucyjnym przepisy, których wykładni dokonał Sąd Najwyższy, Gazeta Wyborcza

    Patryk Wachowiec: Prezydent zaskarżył w Trybunale Konstytucyjnym przepisy, których wykładni dokonał Sąd Najwyższy, Gazeta Wyborcza | 2020-01-27

    Prezydent zaskarżył w Trybunale Konstytucyjnym przepisy, których wykładni dokonał Sąd Najwyższy - To mówicie, że dzięki projektom prezydenta część obywateli sądzi organ, który nie jest sądem, a część narażona jest na to, że ich sprawy nie rozpozna niezależny sąd? - pyta na Twitterze analityk prawny FOR Patryk Wachowiec.

    więcej
  • Patryk Wachowiec: Co z listami poparcia do KRS?, Dziennik Gazeta Prawna

    Patryk Wachowiec: Co z listami poparcia do KRS?, Dziennik Gazeta Prawna | 2020-01-27

    – Uzasadniono to faktem, że CADR nie jest stroną postępowania w sprawie ograniczenia przetwarzania danych osobowych przez Kancelarię Sejmu. Sąd nie zwrócił jednak uwagi, że pojęcie interesu prawnego na gruncie procedury sądowoadministracyjnej jest szersze. Szef Kancelarii Sejmu do dziś nie wykonał wyroku NSA w sprawie, w której byliśmy uczestnikiem, czym stale narusza nasze prawo do sądu. Pamiętać bowiem należy, że prawo to obejmuje nie tylko dostęp do sądu, ale też możliwość wykonania orzeczenia – w przeciwnym razie byłoby martwe – zauważa Patryk Wachowiec, prezes CADR, i zapowiada zaskarżenie rozstrzygnięcia o odrzuceniu skargi.

    więcej
  • Agata Stremecka: Transformacja się skończyła. Wciąż gonimy Zachód, Klub Jagielloński

    Agata Stremecka: Transformacja się skończyła. Wciąż gonimy Zachód, Klub Jagielloński | 2020-01-26

    Pod koniec funkcjonowania II RP oraz w ostatnich latach PRL-u polskie PKB odpowiadało około 20% poziomu życia ówczesnych Amerykanów. Dzisiaj to już 50%. Jednak to ciągle niewystarczający wynik. Moim zdaniem to nie jest jeszcze moment, żeby z troski o wzrost gospodarczy przestawiać się na konsumpcję. Nie zgadzam się z tezą, że wysiłek Polaków był znacząco większy niż w innych krajach, które przechodziły transformacje. 

    więcej
  • Rafał Trzeciakowski: Po co pędzić na ósmą, Puls Biznesu

    Rafał Trzeciakowski: Po co pędzić na ósmą, Puls Biznesu | 2020-01-26

    Czas pracy mamy w Polsce dużo mniej elastyczny niż inne kraje. Jednym to przeszkadza, inni lubią codzienne „od do”. Aby efektywnie kształtować czas pracy, pracownicy i pracodawcy dogadują się często na zasadzie „dżentelmeńskich” umów lub korzystają z umów cywilnoprawnych i samozatrudnienia. Taki wniosek formułuje Rafał Trzeciakowski, ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR).

    więcej