-
FOR: Organizacje sprzeciwiają się nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu COVID-19, NGO.pl | 2020-08-25
więcej"Wejście w życie przepisów zawartych w projekcie poselskim stworzy podatny grunt dla kolejnych sytuacji budzących uzasadnione podejrzenia o korupcję i nadużycia" – piszą w swym stanowisku organizacje pozarządowe, wyrażając sprzeciw wobec zapisów projektu nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (druk sejmowy nr 539) oraz apelując o wykorzystywanie już istniejących mechanizmów prawnych, ułatwiających rządowi podejmowanie szybkich decyzji w trudnych okolicznościach.
-
Piotr Oliński: EU Justice Scoreboard: Failed “Reforms” in Poland, 4Liberty | 2020-08-25
więcejIn mid-July, the European Commission published this year’s edition of the EU Justice Scoreboard 2020. It is a comparative and non-arbitrary source of data about the functioning, efficiency, and independence of the justice systems within the EU. The EU Justice Scoreboard enables assessment of the Law and Justice’s “reforms” of the judiciary and comparisons of Poland with the rest of the Member States.
-
Aleksander Łaszek: Z informacji rządu nie dowiemy się niczego o wpływach ze składek na ubezpieczenie społeczne, które obok podatków są drugim najważniejszym źródłem dochodów państwa, Interia | 2020-08-24
więcej
Gospodarka szybko odbiła z dna kryzysu, ale tempo tego odbicia zaczyna przygasać. Są już sygnały, że najbliższe miesiące mogą przynieść dłuższą stagnację na osiągniętej w lipcu górce. Przyjęta przez rząd nowelizacja budżetu na ten rok pokazuje, że może brakować już dopalaczy, żeby dalej gospodarkę stymulować. -
Leszek Balcerowicz: Spowolnienie gospodarcze nastąpiło przed koronawirusem, Money.pl | 2020-08-21
więcejDeficyt budżetowy przekroczy granicę 100 mld złotych, co ogłosił dzisiaj rząd. Prof. Leszek Balcerowicz wskazuje, że gospodarcze problemy Polski pojawiły się przed pandemią koronawirusa. Ocenia też, że przez politykę partii rządzącej zostaną z nami długo po tym, jak przezwyciężymy kryzys SARS-CoV-2.
-
Komunikat 27/2020: Czego nie mówi informacja o nowelizacji budżetu? | 2020-08-21
więcejRządowa informacja o nowelizacji budżetu państwa niewiele mówi o stanie finansów państwa. Nawet w normalnych czasach budżet państwa odpowiada za mniej niż połowę wydatków państwa – pieniądze podatników wydają też m.in. samorządy, ZUS czy NFZ. W czasie pandemii dodatkowo rząd wypchnął istotną część wydatków antykryzysowych do PFR i BGK, które odpowiadają za tzw. tarczę finansową i Fundusz Przeciwdziałania COVID-19.
-
Marek Dąbrowski: Obecny kryzys spowoduje zapewne to, że dojrzałe gospodarki będą znowu zmagać się z deflacją, Interia | 2020-08-19
więcej
Bliskie zera stopy procentowe, łagodzenie ilościowe, nieograniczona dostawa płynności (do i tak nadpłynnego) systemu bankowego. Takimi "kołami ratunkowymi" chwali się NBP, mówiąc jak broni naszą gospodarkę przed kryzysem. Nie powinniście naśladować innych wielkich banków centralnych - ostrzega Marek Dąbrowski. -
Aleksander Łaszek: Nowelizacja budżetu na ten rok w końcu gotowa, Rzeczpospolita | 2020-08-19
więcejJuż w najbliższy czwartek rząd ma się zająć zmianą planu finansowego państwa na 2020 rok. Może pojawić się tam 100 miliardów złotych deficytu.
Analiza 4/2020: Waluty globalne i peryferyjne: różne pole manewru w polityce pieniężnej | 2020-08-18
W zależności od roli odgrywanej w światowym systemie monetarnym waluty można podzielić na globalne i peryferyjne. Na te pierwsze – do których obok dolara amerykańskiego zaliczyć można też euro, japońskiego jena, funta brytyjskiego i franka szwajcarskiego – popyt zgłaszany jest nie tylko w ich formalnym obszarze walutowym, lecz także przez podmioty zewnętrzne. Pozostałe waluty pełnią rolę peryferyjną lub lokalną, nawet jeśli formalnie są one w pełni wymienialne dla potrzeb transakcji bieżących i kapitałowych.
Aleksander Łaszek: Płace w budżetówce to poważny problem, Business Insider Polska | 2020-08-18
Przy obecnych zarobkach około 120 tys. złotych brutto rocznie posłowie znajdują się w grupie 3 proc. najlepiej zarabiających Polaków. Gdyby wprowadzono podwyżki, które starano się przeforsować w połowie sierpnia, zarobiliby 200 tys., co sytuowałoby ich w gronie zaledwie 1-1,5 proc. pracujących rodaków. Pracownicy sfery budżetowej na tym tle przedstawiają się bardzo blado.
-
Eliza Rutynowska: Tęczowe flagi na pomnikach - szacunku nie buduje się strachem przed karą, Prawo.pl | 2020-08-15
więcejPolskie przepisy dotyczące prawnokarnej ochrony uczuć religijnych oraz czci miejsc upamiętnienia pozostają dosyć restrykcyjne, a jednocześnie - nieostre. Niewątpliwie mają one chronić wartości, ale kuriozalnie nadgorliwe stosowanie niezdefiniowanego prawa zaczyna przypominać próbę nie budowy, a wymuszania szacunku.