-
Prawdziwemu wzrostowi wynagrodzeń sprzyjałaby przede wszystkim odpowiedzialna polityka gospodarcza – Gabriel Hawryluk, Rzeczpospolita | 2023-10-09
więcej– Chodzi o działania mające na celu zwalczenie inflacji poprzez bardziej restrykcyjną politykę fiskalną i monetarną, zatrzymanie karuzeli programów socjalnych, pewien poziom deregulacji, prywatyzację spółek państwowych, szczególnie w sektorze bankowym – wskazuje młodszy analityk Forum Obywatelskiego Rozwoju.
-
Prawda jest taka, że mamy w Polsce ten wiek emerytalny na jednym z najniższych poziomów w UE – Marcin Zieliński, Wirtualna Polska | 2023-10-09
więcej– Nie ma już merytorycznej dyskusji o tym, jak powinien wyglądać system emerytalny, służba zdrowia. W tej drugiej sprawie jedyny pomysł, jaki się pojawia, to zasypanie system pieniędzmi, a to nie jest rozwiązanie – ocenia Marcin Zieliński, prezes i główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju.
-
Jedyny skuteczny i dobry sposób na niskie stopy procentowe to jeszcze niższa inflacja – Leszek Balcerowicz, RMF FM | 2023-10-07
więcej– Niższa inflacja wymaga odpowiedzialnej polityki gospodarczej i polityki pieniężnej. Nie da się trwale skompensować skutków złej inflacji przez jakiekolwiek manipulacje. Przypomnę, że zaczynaliśmy w 1989 roku od katastrofy inflacyjnej i właśnie walka z nią była priorytetem – mówi Leszek Balcerowicz, przewodniczący Rady FOR.
8 lat PiS: niszczenie gospodarki i praworządności | 2023-10-06
W ostatnich latach wskutek polityki PiS osiągnęliśmy bardzo wysoką inflację, stagnację gospodarczą, wzrosły wydatki i deficyt budżetu, zwiększyły się koszty obsługi długu publicznego. Nadchodzące wybory stanowią wyjątkową okazję do ograniczenia regresu ustrojowego i wyrwania się z populistycznej pułapki PiS. Fundacja FOR, stojąc na straży wolności i praworządności w państwie, po raz kolejny publikuje Audyt, w którym podsumowuje wpływ ośmiu lat rządów PiS na gospodarkę i praworządność.
Komunikat FOR 23/2023: Stagflacja: dorobek polityki gospodarczej PiS | 2023-10-06
Dane opublikowane przez Eurostat ujawniają niepokojącą sytuację, w jakiej znalazła się polska gospodarka. Na tle pozostałych gospodarek krajów Unii Europejskiej okazuje się ona bardzo słaba w zakresie wzrostu gospodarczego, a jednocześnie ze szczególnym natężeniem nękana przez inflację.
-
Komentarz FOR 4/2023: Śladem Węgier i Turcji? Stopy procentowe przed wyborami | 2023-10-05
więcejRada Polityki Pieniężnej pod przewodnictwem Adama Glapińskiego po raz drugi z rzędu podjęła decyzję o obniżeniu stóp procentowych, tym razem o 25 punktów bazowych. Stopa referencyjna NBP jest obecnie niższa o 1 p.p. niż na początku września. Tymczasem amerykańska Rezerwa Federalna jeszcze w lipcu tego roku podnosiła stopy, a ostatnio zapowiedziała, że ewentualne obniżki są mało prawdopodobne przed drugim kwartałem przyszłego roku. Europejski Bank Centralny postanowił we wrześniu podnieść stopy procentowe o 25 punktów bazowych.
Prawdopodobnie te decyzje Rady Polityki Pieniężnej wpisują się w kalendarz wyborczy – Marcin Zieliński, TVN24 | 2023-10-04
– Myślę, że po wyborach, jak inflacja zacznie znowu wymykać się spod kontroli, to trzeba będzie stopy procentowe podnieść. Pamiętajmy też o tym, że wskaźnik inflacji, jaki mamy teraz za wrzesień, to jest jednak sztucznie zaniżony. Po pierwsze jest Orlen, po drugie jest zamrożenie cen energii. I w chwili gdy ceny paliw i energii byłyby rynkowe, tobyśmy mieli inflację jednak sporo wyższą. Nie byłoby przesłanek do tego, by stopy procentowe obniżać. Zresztą i tak nie ma, ale jeszcze bardziej ich by nie było – ocenia prezes i główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju.
-
Wielu obywateli nie chce wziąć udziału w referendum, gdyż uważa je za wypaczenie idei demokracji bezpośredniej – Patryk Wachowiec, TOK FM | 2023-10-04
więcej– Wszystkich zainteresowanych zapraszam na stronę: niedajsobiewcisnacreferendum.pl – to oddolna inicjatywa kilku organizacji pozarządowych między innymi FORu, Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Amnesty International oraz KODu. W kilku prostych krokach opisujemy jak skutecznie odmówić wzięcia karty referendalnej i dlaczego jest to decyzja w pełni demokratyczna – mówi ekspert prawny FOR.
Komunikat FOR 22/2023: Pieniądze z KPO mogłyby pomóc polskiej gospodarce, ale nie zastąpią reform | 2023-10-02
Polska w ramach KPO ma otrzymać w sumie ok. 57 mld euro, z czego 22,5 mld euro w formie bezzwrotnych dotacji (39,5% środków z KPO) oraz 34,5 mld euro w postaci pożyczek (60,5%). Wszystkie środki z KPO należy wykorzystać do końca sierpnia 2026 roku. Komisja Europejska w październiku 2022 roku wstrzymała jednak wypłatę środków z KPO dla Polski w związku z sytuacją w sądownictwie i nieprzestrzeganiem przez nasz kraj standardów praworządności.
-
Komunikat FOR 21/2023: Czy ceny w Polsce prawie przestały rosnąć? Kampanii „informacyjnej” NBP ciąg dalszy | 2023-09-29
więcejZbliżają się wybory, a pojawiające się na siedzibie NBP banery są przykładem politycznego zaangażowania tej instytucji oraz nadużywania zasobów publicznych dla celów kampanii wyborczej. W maju tego roku polski bank centralny opublikował Opinię Prezesa NBP nt. propozycji wyborczych PiS i PO. Ten dokument wyraźnie pokazuje polityczne preferencje Adama Glapińskiego, mimo że zgodnie z Konstytucją RP prezes Narodowego Banku Polskiego nie może angażować się politycznie.